İqtisadiyyat Nazirliyində Türkmənistan səfiri ilə görüş keçirilib
İqtisadiyyat naziri, Azərbaycan Respublikası ilə Türkmənistan Respublikası arasında iqtisadi və humanitar sahələrdə əməkdaşlıq üzrə birgə Hökumətlərarası Komissiyanın həmsədri Mikayıl Cabbarov və Türkmənistanın ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Qurbanməmmet Elyasov arasında görüş keçirilib, iqtisadi-ticarət əməkdalığının genişləndirilməsi perspektivləri müzakirə edilib.
Nazir Azərbaycanda diplomatik fəaliyyətə başlaması münasibətilə səfiri təbrik edərək uğurlar arzulayıb. Qeyd olunub ki, Azərbaycan-Türkmənistan münasibətləri davamlı olaraq inkişaf edir, əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün möhkəm müqavilə-hüquq bazası yaradılır, iqtisadi-ticarət əlaqələri güclənir. Bildirilib ki, nəqliyyat-tranzit sahəsi tərəfdaşlığımızın əsas istiqamətlərindəndir və yaradılmış əlverişli infrastruktur və potensialdan səmərəli istifadə regionun inkişafına töhfə verir. Qafqaz və Mərkəzi Asiya regionlarını birləşdirən ən qısa və əlverişli yol Xəzər dənizi vasitəsilə Azərbaycan və Türkmənistandan keçir, bu da ölkələrimizi transkontinental nəqliyyat dəhlizlərinin önəmli iştirakçısına çevirir.
Görüşdə iki ölkə arasında əməkdaşlığın perspektivləri barədə məlumat verilib, energetika, investisiya, nəqliyyat, ticarət, kommunikasiya və digər sahələrdə əlaqələrin inkişafı imkanları diqqətə çatdırılıb.
Səfir Qurbanməmmet Elyasov ölkəmizdə diplomatik fəaliyyətə başlamasından məmnunluğunu ifadə edib, tərəfdaşlığın daha da gücləndirilməsi üçün səy göstərəcəyini vurğulayıb.
Tərəflər birgə Hökumətlərarası Komissiyanın növbəti iclasının keçirilməsi, iqtisadi sahədə qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər barədə də fikir mübadiləsi aparıblar.

Meeting with Turkmen Ambassador at the Economy Ministry took place
A meeting took place between the Minister of Economy, Co-Chairman of the Joint Intergovernmental Commission on Economic and Humanitarian Cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Turkmenistan Mikayil Jabbarov and the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Turkmenistan to our country Gurbanmammet Elyasov, focusing on the prospects for expanding trade and economic cooperation.
Congratulating the Ambassador on his diplomatic activities in Azerbaijan and wishing him every success, the Minister said: “The Azerbaijani-Turkmen relations are constantly developing, a solid contractual and legal basis is being created for expanding cooperation, and trade and economic ties are being strengthened. The transport and transit sector is among the main areas of our partnership, and the effective use of the created favorable infrastructure and potential contributes to the development of the region. The shortest and most convenient route connecting the regions of the Caucasus and Central Asia passes through Azerbaijan and Turkmenistan through the Caspian Sea, making our countries an important actor in transcontinental transport corridors”.
The meeting provided information about the prospects for cooperation between the two countries, and focused on the possibility of developing relations in energy, investment, transport, trade, communications and other areas.
Ambassador Gurbanmammet Elyasov expressed satisfaction with the start of diplomatic activity in our country, stressing that he would make efforts to further enhance the partnership.
The sides also exchanged views on holding the next meeting of the Intergovernmental Commission and other issues of mutual interest in the economic sphere.