İslam İnkişaf Bankının Müdirlər Şurasına sədrlik Burkina Fasoya keçib
İslam İnkişaf Bankı Qrupuna daxil olan qurumların fəaliyyətinin strateji istiqamətləri, əldə olunmuş nəticələr və qarşıdakı dövr üzrə prioritetlər nəzərdən keçirilib.
İyunun 19-da İslam İnkişaf Bankı (İİB) Qrupunun 2026-cı il üzrə İllik Toplantılarının son günündə İİB-nin Müdirlər Şurasına sədrlik Azərbaycan Respublikasından Burkina Fasoya təhvil verilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin ali himayəsi altında keçirilən İİB Qrupunun İllik Toplantıları çərçivəsində təşkil olunan tədbirdə İİB Qrupuna daxil olan qurumların fəaliyyətinin strateji istiqamətləri, əldə olunmuş nəticələr və qarşıdakı dövr üzrə prioritetlər nəzərdən keçirilib. Müzakirələr zamanı inklüziv iqtisadi inkişafın təşviqi, dayanıqlı maliyyələşdirmə mexanizmlərinin genişləndirilməsi və üzv ölkələr arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Bununla yanaşı, qlobal iqtisadi çağırışlar fonunda dayanıqlı inkişaf məqsədlərinə nail olunması, investisiya və maliyyələşdirmə imkanlarının artırılması, eləcə də üzv ölkələr arasında tərəfdaşlığın daha da dərinləşdirilməsi istiqamətində birgə təşəbbüslər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Tədbir çərçivəsində İslam İnkişaf Bankının Müdirlər Şurasına sədrliyin Burkina Fasoya təhvil verilməsi mərasimi keçirilib.
Qeyd edək ki, İslam İnkişaf Bankı Qrupunun növbəti İllik Toplantıları 2027-ci ildə Ciddə şəhərində keçiriləcək.
Xatırladaq ki, İslam İnkişaf Bankının Müdirlər Şurasının 2025-ci il 19–22 may tarixlərində Əlcəzair şəhərində keçirilmiş iclasından sonra Şuraya sədrliyin həyata keçirilməsi Azərbaycan Respublikasına həvalə edilmişdi.

Baku, Republic of Azerbaijan, 19 June 2026 – On the final day of the 2026 Annual Meetings of the Islamic Development Bank (IsDB) Group, the chairmanship of the IsDB Board of Governors has been handed over to Burkina Faso.
During the event organized within the framework of the IsDB Group Annual Meetings, held under the high patronage of President of the Republic of Azerbaijan, H.E. President Ilham Aliyev, the strategic directions of the activities of the institutions within the IsDB Group, achieved results, and the priorities for the upcoming period were reviewed. The discussions emphasized the importance of promoting inclusive economic growth, expanding sustainable financing mechanisms, and strengthening cooperation among member countries.
Furthermore, ideas were exchanged on joint initiatives aimed at achieving sustainable development goals amid global economic challenges, increasing investment and financing opportunities, as well as deepening partnerships among member countries. Following this, the chairmanship of the Board of Governors of the Islamic Development Bank was handed over to Burkina Faso.
The 2027 Annual Meetings of the Islamic Development Bank Group will be organized in Jeddah, Kingdom of Saudi Arabia.
It is noteworthy that following the meeting of the Islamic Development Bank's Board of Governors held in Algiers, Algeria, 19–22 May 2025, the chairmanship of the IsDB Board of Governors was entrusted to the Republic of Azerbaijan.