Layihənin adı: Yaşanılabilən Bakı (hazırlıq mərhələsi)
Tapşırığın adı: Abşeron göllərinin (Zığ, Xocasən və Böyükşor) bərpası və ətraf ərazilərinin inkişafı üzrə mövcud texniki-iqtisadi əsaslandırma və texniki layihələrin yenilənməsi
Satınalma planının istinad nömrəsi: AZ-MOEC-CS-CQS-01
2. Məsləhət xidmətləri (“Xidmətlər”) Abşeron göllərinin (Zığ, Xocasən və Böyükşor) bərpası və ətraf ərazilərinin inkişafı üzrə mövcud texniki-iqtisadi əsaslandırma və texniki layihə sənədlərinin yenilənməsini əhatə edir.
Məsləhətçi Abşeron göllərinin bərpası üzrə mövcud texniki-iqtisadi əsaslandırmaları yenidən nəzərdən keçirəcək və yeniləyəcək. Texniki-iqtisadi əsaslandırma və texniki layihə sənədlərinin tamamlanmasından xeyli müddət keçdiyini nəzərə alaraq, Böyükşor, Xocasən və Zığ gölləri və ətraf əraziləri üzrə texniki-iqtisadi əsaslandırmaların yenilənməsi tələb olunur.
Tapşırığın ümumi müddəti müqavilənin imzalanma tarixindən etibarən 8 aydır. Tapşırığın icrasına 2025-ci ilin noyabr ayında başlanılması nəzərdə tutulur.
Tapşırığın ehtimal olunan ümumi dəyəri 500,000 ABŞ dollarıdır.
Təhvil veriləcək işlərin gözlənilən icra cədvəli aşağıda göstərilmişdir:
Təhvil veriləcək iş
Müddət
D-1: İlkin hesabat
Müqavilə imzalandıqdan sonra 4 həftə ərzində tamamlanmalıdır
D-2: Texniki-iqtisadi əsaslandırmanın ilkin versiyası
a) Xocasən gölü –texniki-iqtisadi əsaslandırmanın və texniki layihələndirmənin ilkin versiyası
b) Zığ gölü – texniki-iqtisadi əsaslandırmanın və texniki layihələndirmənin ilkin versiyası
c) Böyükşor gölü –texniki-iqtisadi əsaslandırmanın və texniki layihələndirmənin ilkin versiyası
Sifarişçi tərəfindən İlkin hesabatın təsdiqlənməsindən sonra 5,5 ay ərzində tamamlanmalıdır.
D-3: Texniki-iqtisadi əsaslandırmanın yekun versiyası
a) Xocasən gölü – texniki-iqtisadi əsaslandırma və texniki layihələndirmənin yekun versiyası
b) Zığ gölü – texniki-iqtisadi əsaslandırma və texniki layihələndirmənin yekun versiyası
c) Böyükşor gölü – texniki-iqtisadi əsaslandırma və texniki layihələndirmənin yekun versiyası
Sifarişçi tərəfindən texniki-iqtisadi əsaslandırmanın ilkin versiyasının təsdiqlənməsindən sonra 6 həftə ərzində tamamlanmalıdır.
Xidmətlər üzrə ətraflı texniki tapşırığı (TT) aşağıdakı keçiddən əldə edə bilərsiniz:
https://www.dropbox.com/scl/fi/6ycbf87v6svumv5cg0mgp/ToR_FS-for-3-Lakes_22.09.2025_as-issued.docx?rlkey=jbllcdieb55iht9fc4fffnzfv&st=stf3evqi&dl=0
3.  Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyi (İcraçı Qurum) hazırda uyğun ixtisaslı məsləhətçi şirkətləri (Məsləhətçilər) qeyd olunan xidmətlərin icra edilməsi üçün maraqlarını bildirməyə dəvət edir. Maraqlanan məsləhətçilər xidmətləri yerinə yetirmək üçün tələb olunan müvafiq ixtisas və təcrübəyə malik olduqlarını göstərən məlumatları təqdim etməlidirlər.
(i)  Ümumi təcrübə: a) Maraqların ifadəsinin son tarixinə qədər şirkətin əsas fəaliyyət istiqaməti kimi məsləhət xidmətləri sahəsində ən az 10 illik ümumi iş təcrübəsi;  b) Dünya Bankı və ya digər beynəlxalq maliyyə institutları tərəfindən maliyyələşdirilən layihələrdə sübut olunmuş təcrübə.
(ii)  Xüsusi təcrübə: Göllərin bərpası üzrə genişmiqyaslı texniki-iqtisadi əsaslandırmaların, tədqiqatların, qiymətləndirmələrin və layihələndirmə işlərinin aparılması sahəsində təcrübə (hidrologiya, ekoloji və mühəndislik aspektləri daxil olmaqla). Təklif olunan ərazilərdə həyata keçiriləcək tikinti, bərpa və rekultivasiya işlərinin smetalarının hazırlanması üzrə təcrübə.
(iii) Bənzər regionlarda və oxşar ekoloji, sosial və institusional şəraitdə iş təcrübəsi və tapşırıq üçün tələb olunan ixtisaslı mütəxəssislərin mövcudluğu.
Qısa siyahıyaalma mərhələsində əsas mütəxəssislər fərdi olaraq qiymətləndirilməyəcək, lakin növbəti mərhələdə seçilmiş məsləhətçinin ixtisasının qiymətləndirilməsinə tapşırıqla bağlı müvafiq əsas mütəxəssislərin ixtisasları, təcrübələri və mövcudluğu da daxil ediləcəkdir. Məsləhətçi komandasına həm beynəlxalq, həm də yerli mütəxəssislərin daxil ediləcəyi gözlənilir.
5. Yuxarıda qeyd olunan seçim meyarlarına uyğun olduğunu nümayiş etdirmək üçün məsləhətçilər ən azı aşağıdakı sənədləri təqdim etməlidirlər. Məsləhətçi şirkət yalnız özünün ixtisas və təcrübəsinə dair məlumatları təqdim edə bilər; belə ki, şirkət öz idarəedici (parent company), eyni idarəedici şirkətə aid (sister company) və ya törəmə şirkətlərinin və ya öz əməkdaşlarının təcrübəsini öz təcrübəsi kimi göstərə bilməz.
(iii) Bu maraq ifadəsi üçün dəvətə əlavə olunmuş 1№-li formanı tamamlayaraq oxşar layihə/müqavilələr barədə məlumatların təqdim edilməsi. Tamamlanmış müqavilələr üzrə sifarişçi rəylərinin (referans məktublarının) surətlərini hazırki mərhələdə təqdim etmək tələb olunmur. Lakin növbəti mərhələdə, təkliflərin təqdim edilməsi zamanı, sifarişçi seçilmiş məsləhətçidən həmin rəylərin surətlərini təqdim etməyi tələb edə bilər.
8. Maraq ifadələri yazılı formada, imzalanmış sənəd şəklində aşağıda göstərilən elektron poçt ünvanına 07 oktyabr 2025-ci il tarixinədək təqdim olunmalıdır.
Əlavə məlumatı aşağıdakı elektron poçt ünvanından əldə etmək olar:
Əlavə: Forma-1 (Oxşar Müqavilələr)
Məsləhətçi şirkətin adı: ____ (Birgə müəssisə şəklində müraciət edilərsə, hər bir tərəfdaş üçün ayrıca forma təqdim olunmalıdır.)

Request for expressions of interest
Assignment Title: Update of the Feasibility Studies and Technical Designs for the Remediation of Absheron Lakes (Zigh, Khojasan, and Boyukshor) and Development of Adjacent Areas
Procurement Plan Ref Number: AZ-MOEC-CS-CQS-01
Country of Delivery: Azerbaijan
2. The consulting services (“the Services”) include Update of the Feasibility Studies and Technical Designs for the Remediation of Absheron Lakes (Zigh, Khojasan, and Boyukshor) and Development of Adjacent Areas.
The Consultant will review and update the existing Feasibility Studies for the Remediation of Absheron Lakes. Given the lapse of time since the feasibility study and technical design were completed, there is a need to update the feasibility studies for Boyukshor, Khojasan and Zigh lakes, as well as for the development of adjacent areas.
The overall duration of the assignment is 8 months from the contract signature date. The assignment is expected to start in November 2025.
The estimated total cost of the assignment is USD 500,000.
The expected timeline of the deliverables is provided below:
Deliverable
Timeline
D-1: Inception Report
to be completed within 4 weeks from the contract signature date.
D-2: Draft Report
a)    Draft FS and technical design report for Khojasan lake.
b)    Draft FS and technical design report for Zigh lake.
c)    Draft FS and technical design report for Boyukshor lake
to be completed within 5.5 months of clearance of the Inception Report by the Client.
D-3: Final Report
a)    Final FS and technical design report for Khojasan lake.
b)   Final FS and technical design report for Zigh lake.
c)    Final FS and technical design report for Boyukshor lake.
to be completed within 6 weeks of clearance of the Draft Report by the Client
The detailed Terms of Reference (TOR) for the assignment can be found at the following link:
https://www.dropbox.com/scl/fi/6ycbf87v6svumv5cg0mgp/ToR_FS-for-3-Lakes_22.09.2025_as-issued.docx?rlkey=jbllcdieb55iht9fc4fffnzfv&st=stf3evqi&dl=0
3. The Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan (Implementing Agency) now invites eligible consulting firms (“Consultants”) to indicate their interest in providing the Services. Interested Consultants should provide information demonstrating that they have the required qualifications and relevant experience to perform the Services.
(i) General Experience: a) At least 10 years of general experience with consultancy services as the firm’s core business prior to the deadline for submission of Expressions of Interest; b) Proven experience with World Bank or other IFI-funded projects.
(ii) Specific Experience: Experience in conducting comprehensive feasibility studies, investigations, evaluations, and design for lakes, including hydrological, environmental, and engineering aspects. Expertise in preparing accurate cost estimates for construction, rehabilitation, and remediation works associated with the proposed sites.
(iii) Experience in working in similar geographic regions and under comparable environmental, social, and institutional circumstances and availability of qualified experts required for the assignment.
(iii) Completed Form-1 (attached to this Request for Expressions of Interest) to provide information of similar contracts. Copies of completion certificates/references of clients of completed contracts are not required to be submitted with the EOI. In the subsequent stage at the time of submission of proposals, the Client may request the selected consultant to submit such supporting completion certificates.
8. Expressions of Interest must be submitted in a written form as a signed document to the e-mail address provided below, no later than October 7, 2025.