Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyi Çin Xalq Respublikasının Pekin şəhərində 2026-cı ilin 9-13 sentyabr tarixlərində keçiriləcək Çin Beynəlxalq Xidmətlər Ticarəti Sərgisinə (“CIFTIS 2026”) vahid ölkə stendində iştirak üçün ixracatçıların müraciətlərinin qəbulunu elan edir.
Sərginin əhatə etdiyi sahələr (məhsullar): informasiya və kommunikasiya texnologiyaları (İKT) və rəqəmsal xidmətlər, maliyyə və sığorta xidmətləri, tikinti və mühəndislik xidmətləri, turizm və mədəniyyət xidmətləri, logistika, nəqliyyat və təchizat zəncirinin idarə edilməsi üzrə xidmətlər, yaşıl enerji həlləri və ekoloji xidmətlər, eləcə də digər biznes və peşəkar xidmət sahələri.
Müsabiqə Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2018-ci il 31 oktyabr tarixli 470 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilmiş “Dəstək tədbirlərində iştirak edəcək ixracatçıların seçilməsi üçün müsabiqənin təşkili və keçirilmə Qaydası” əsasında 13 avqust 2026-cı il tarixində AZPROMO-da təşkil olunacaq.
Sənədlər aşağıdakı ünvan üzrə 3 avqust 2026-cı il tarixinədək təqdim olunmalıdır: Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO, Bakı Biznes Mərkəzi, Neftçilər pr. 32, Bakı, AZ1000.

The Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan hereby announces the commencement of accepting applications from exporters to participate in the unified national pavilion at the “China International Fair for Trade in Services 2026 (CIFTIS 2026),” to be held in Beijing, People’s Republic of China, from 9 to 13 September 2026.
The maximum number of exporters to participate in the unified national pavilion: 10 companies.
The sectors (products) covered by the exhibition include: Information and Communication Technologies (ICT) and digital services, financial and insurance services, construction and engineering services, tourism and cultural services, logistics, transportation and supply chain management, green energy solutions and environmental services, other business and professional service sectors.
The competition is organized by Minister of Economy - Export and Investment Promotion Agency of the Republic of Azerbaijan – AZPROMO.
The competition will be organized on 13 August 2026 at Azerbaijan Export and Investment Promotion Agency (AZPROMO) on the basis of the “Rules for the Organization and Conduct of the Competition for the Selection of Exporters to Participate in Support Measures,” approved by Decision No. 470 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated 31 October 2018.
For participation in the unified national pavilion, the following documents have to be submitted to Azerbaijan Export and Investment Promotion Agency (AZPROMO):
Documents have to be submitted by 3 August 2026 to the following address: Azerbaijan Export and Investment Promotion Agency (AZPROMO), Baku Business Center, 32 Neftchilar Avenue, Baku, AZ1000, Republic of Azerbaijan.