Hövsan aerasiya tullantı sularının təmizlənməsi qurğusunun təmiri və tullantı sularının təkrar emalı üzrə yeni qurğuların quraşdırılması layihəsi üzrə Niyyət Bildirişinin (EOI) təqdim edilməsinə dəvət
Azərbaycan Respublikası Hökuməti Bakı ərazisində mövcud olan tullantı sularının təmizlənməsi infrastrukturunun modernləşdirilməsi məqsədilə su təchizatı və kanalizasiya sahəsində irimiqyaslı modernləşdirmə proqramı həyata keçirir.
Həmin proqramın əsas tərkib hissəsi olaraq dövlət-özəl tərəfdaşlığı mexanizmi çərçivəsində Hövsan aerasiya tullantı sularının təmizlənməsi qurğusunun təmiri və tullantı sularının təkrar emalı üzrə yeni qurğuların quraşdırılması layihəsinin (bundan sonra – “Layihə”) icrası üzrə müsabiqə prosesi başlayır. Proqramda məsləhətçi qismində çıxış edən Asiya İnkişaf Bankı (bundan sonra – “AİB”) prosesə dəstək göstərir.
Bakıdan təxminən 15 km şərqdə yerləşən Hövsan aerasiya tullantı sularının təmizlənməsi qurğusu (bundan sonra – “Hövsan ÇSTQ”) Azərbaycanda ən iri tullantı sularının təmizlənməsi obyektidir və Bakı ərazisində əmələ gələn tullantı sularının əhəmiyyətli hissəsini təmizləyir. Layihənin məqsədi tullantı sularının təmizlənməsi qurğusunun təmiri və modernləşdirilməsi, habelə təkrar emal olunmuş su istehsal edən yeni qurğunun yaradılmasıdır. Bununla tullantı suları daha effektiv üsulla təmizlənəcək, suyun təkrar istifadəsinin əhatə dairəsi genişləndiriləcək və ölkənin “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadəyə dair Milli Strategiya”sına uyğun olaraq, su ehtiyatlarından dayanıqlı istifadə gücləndiriləcəkdir.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi (bundan sonra – “ADSEA”) və Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi (bundan sonra – İN) sahə üzrə ixtisaslı özəl sektor şirkətlərini və ya konsorsiumları Hövsan ÇSTQ-nin təmiri, maliyyələşdirilməsi, istismarı və texniki xidməti ilə yanaşı, təkrar emal olunmuş su istehsal edən yeni qurğunun layihələndirilməsi, tikintisi, maliyyələşdirilməsi, istismarı və texniki xidmətini əhatə edən işlər üzrə “Layihələndir–Tik–Maliyyələşdir–İdarə et–Təhvil ver” (DBFOM) modeli çərçivəsində Niyyət Bildirişini (bundan sonra – “EOI”) təqdim etməyə dəvət edir.
Niyyət Bildirişi potensial investorlar tərəfindən dolduraraq (əlavə olunmuş müraciət formasına uyğun olaraq) 2026-cı il 4 sentyabr tarixindən gec olmayaraq ppp@economy.gov.az ünvanına elektron qaydada təqdim edilməlidir.

Invitation for Expression of Interest for Rehabilitation of the Hovsan Aeration Wastewater Treatment Plant and Installation of New Wastewater Recycling Facilities in the Republic of Azerbaijan
The Government of the Republic of Azerbaijan ("GOA") is implementing a large-scale water and sanitation modernization program to upgrade wastewater treatment infrastructure serving the Greater Baku metropolitan area.
As a key component of that program, GOA is launching the tender process for the Rehabilitation of the Hovsan Aeration Wastewater Treatment Plant and the Installation of New Wastewater Recycling Facilities ("Project") under a Public-Private Partnership ("PPP") modality with the support of the Asian Development Bank (“ADB”) as the Transaction Advisor.
Located approximately 15 km east of Baku, the Hovsan Aeration Wastewater Treatment Plant (“Hovsan WWTP’) is the largest wastewater treatment facility in Azerbaijan and treats a substantial share of the wastewater generated in the Greater Baku metropolitan area. The Project aims to rehabilitate and modernize the existing wastewater treatment plant and develop a new recycled water treatment facility, thereby improving wastewater treatment, expanding water reuse, and strengthening the country's water resilience as targeted by the “National Strategy for Efficient Use of Water Resources” in the country.
The Azerbaijan State Water Resources Agency ("ASWRA") and the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan (“MOE”), hereby invite qualified private sector companies or consortium/consortia to submit an Expression of Interest ("EOI") for the rehabilitation, financing, operation and maintenance of the Hovsan WWTP together with the design, construction, financing, operation and maintenance of a new recycled water treatment facility under a Design-Build-Finance-Operate-Maintain (DBFOM) scheme.
Completed EOIs (as per the response form attached) must be submitted electronically no later than 21th August 2026 to ppp@economy.gov.az