Azərbaycan Pekində keçirilmiş 3-cü Çin Beynəlxalq Təchizat Zənciri Sərgisində və 4-cü Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatı Beynəlxalq İnvestisiya və Ticarət Sərgisində iştirak edib.
16-20 iyul 2025-ci ildə Pekin şəhərində 3-cü Çin Beynəlxalq Təchizat Zənciri Sərgisi (CISCE) keçirilib. İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi və Azərbaycanın Çindəki ticarət nümayəndəsi Aparatının təşkilatçılığı ilə Azərbaycan vahid ölkə stendi ilə sərgidə təmsil olunub.
CISCE-nin "Ağıllı istehsalat" ekspozisiyasında qurulmuş stenddə ölkəmizin əlverişli biznes mühiti, sənaye parkları və Ələt azad iqtisadi zonasında investorlar üçün yaradılan imkanlar, Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarının potensialı barədə ətraflı məlumatlar əks olunub.
Sərgi çərçivəsində yüksək texnologiyalar, kənd təsərrüfatı, tikinti materialları, avadanlıq istehsalı, elektrik avtomobillər və s. istiqamətlər üzrə fəaliyyət göstərən 50-dən çox şirkətlə danışıqlar aparılıb və onlara ölkəmizin biznes mühiti haqqında geniş məlumat verilib.
17-20 iyulda isə ölkəmiz 4-cü Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatı (ŞƏT) Beynəlxalq İnvestisiya və Ticarət Sərgisində təmsil olunub. Tədbirin keçirildiyi Çindao - ŞƏT Mirvari Beynəlxalq Ekspo Mərkəzində yerləşən daimi Azərbaycan pavilyonunda “Made in Azerbaijan” məhsullarının nümayişi və satışı təşkil olunub. Pavilyonda xüsusi “nar köşəsi” qurulub, çinli istehlakçılara ölkəmizin nar məhsulları haqqında ətraflı məlumat verilib. Potensial tərəfdaşlarla məhsul idxalına və alışına dair danışıqlar aparılıb. Sərgidə “ŞƏT ailəsi”nə daxil olan 26 ölkə (üzv ölkələr, müşahidəçilər və dialoq üzrə tərəfdaşlar) təmsil olunub.
Sərgi çərçivəsində keçirilmiş iqtisadiyyat və ticarətin təşviqinə dair konfransda ticarət nümayəndəsi Aparatının baş məsləhətçisi Natiq Xəlilov Azərbaycanın investisiya və ticarət imkanlarına dair təqdimatla çıxış edib. Təqdimatda Azərbaycanın işgüzar mühiti, ticarət və investisiya imkanları, habelə Çin və Azərbaycanın bu sahələrdə əməkdaşlıq perspektivləri haqqında məlumat verilib. Tədbirdən sonra şirkət nümayəndələri ilə tərəfdaşlıq potensialına dair müzakirələr aparılıb, suallar cavablandırılıb.

Azerbaijan participated in the 3rd China International Supply Chain Expo held in Beijing and the 4th Shanghai Cooperation Organization International Investment and Trade Expo.
The 3rd China International Supply Chain Expo (CISCE) was held in Beijing from July 16 to 20, 2025. With the support of the Ministry of Economy and the organization of the Trade Representative’s Office of Azerbaijan in China, Azerbaijan participated in the exhibition with a unified national stand.
At the booth set up in the "Smart Manufacturing" section of the CISCE, detailed information was presented about Azerbaijan's favorable business environment, industrial parks, investment opportunities created in the Alat Free Economic Zone, and the potential of the Karabakh and East Zangazur economic regions.
Within the framework of the exhibition, negotiations were held with more than 50 companies operating in areas such as high technologies, agriculture, construction materials, equipment manufacturing, electric vehicles, and others. These companies were provided with extensive information about the business environment of our country.
From July 17 to 20, our country was represented at the 4th Shanghai Cooperation Organization (SCO) International Investment and Trade Expo. The event took place at the SCO Pearl International Expo Center in Qingdao, where a permanent Azerbaijan pavilion hosted the exhibition and sale of “Made in Azerbaijan” products. A special “pomegranate corner” was set up in the pavilion, providing Chinese consumers with detailed information about Azerbaijan’s pomegranate products. Negotiations were held with potential partners regarding the import and purchase of products. The exhibition was attended by 26 countries that are part of the “SCO family” (member states, observers, and dialogue partners).
At the conference on the promotion of economy and trade held within the framework of the exhibition, Chief Advisor of the Trade Representative’s Office, Natiq Khalilov, delivered a presentation on Azerbaijan’s investment and trade opportunities. The presentation highlighted the country’s business environment, trade and investment potential, as well as prospects for cooperation between China and Azerbaijan in these areas. Following the event, discussions were held with company representatives regarding partnership opportunities, and questions were answered.