İZİA-nın Peşə Təhsil Mərkəzi tələbə qəbulu elan edir
İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyinin Peşə Təhsil Mərkəzi 2025-2026-cı tədris ili üçün aşağıdakı ixtisaslar üzrə tələbə qəbulu elan edir.
• Avtomatika sistemlərinin istismarı (yüksək texniki peşə-subbakalavr ixtisas dərəcəsi verməklə, dövlət hesabına/ödənişli);
• Veb dizayner və proqram təminatçısı (texniki peşə,ödənişli);
• Sənaye və mülki binalarda elektrik avadanlıqlarının quraşdırılması və istismarı (yüksək texniki peşə-subbakalavr ixtisas dərəcəsi verməklə, dövlət hesabına/ödənişli);
• Alternativ enerji qurğu və avadanlıqlarının istismarı (yüksək texniki peşə-subbakalavr ixtisas dərəcəsi verməklə, dövlət hesabına/ödənişli);
• Kompüter sistemlərində proqramlaşdırma (yüksək texniki peşə-subbakalavr ixtisas dərəcəsi verməklə, dövlət hesabına/ödənişli);
• Elektronika kommunikasiya texnologiyaları üzrə texnik (yüksək texniki peşə-subbakalavr ixtisas dərəcəsi verməklə, dövlət hesabına/ödənişli);
• İnformasiya kommunikasiya texnologiyaları üzrə texnik (texniki peşə, ödənişli);
• Avtomatika üzrə usta (ödənişli);
• Qrafik dizayner (ödənişli);
• Elektronika ustası (dövlət hesabına);
• Elektrik qaz qaynaqçısı (dövlət hesabına/ödənişli);
• İsitmə-soyutma, havalandırma sistemləri və avadanlıqları üzrə montajçı (dövlət hesabına/ödənişli);
• Torna və frezer dəzgahlarının operatoru (dövlət hesabına/ödənişli);
• Proqramla idarə olunan dəzgahların operatoru (ödənişli);
• Aqroservis mütəxəssisi (ödənişli);
Yüksək texniki peşə təhsilini müvəffəqiyyətlə başa vuran tələbələrə subbakalavr ixtisas dərəcəsi verilir və onlar imtahansız (birbaşa) universitetə qəbul olmaq şansı əldə edirlər.
Müsabiqədə orta və tam orta təhsilli şəxslər iştirak edə bilərlər. Tədris müddətində dövlət sifarişi əsasında təhsil alan tələbələr təqaüdlə təmin edilirlər.
Peşə Təhsil Mərkəzinə qəbul olmaq istəyən namizədlər Elektron müraciət sistemi (https://portal.edu.az/) və ya Peşə Təhsil Mərkəzinin inzibati binasına gəlməklə (ünvan: Sumqayıt şəhəri, Kimyaçılar küçəsi, 1) qeydiyyatdan keçə bilərlər.

Under the Ministry of Economy, the Vocational Education Center of the Economic Zones Development Agency announces student admission for the 2025–2026 academic year in the following specialties:
• Operation of Automation Systems (with the award of a higher technical vocational – sub-bachelor degree, state-funded/paid);
• Web Designer and Software Developer (technical vocational, paid);
• Installation and Operation of Electrical Equipment in Industrial and Civil Buildings (with the award of a higher technical vocational – sub-bachelor degree, state-funded/paid);
• Operation of Alternative Energy Devices and Equipment (with the award of a higher technical vocational – sub-bachelor degree, state-funded/paid);
• Programming in Computer Systems (with the award of a higher technical vocational – sub-bachelor degree, state-funded/paid);
• Technician in Electronic Communication Technologies (with the award of a higher technical vocational – sub-bachelor degree, state-funded/paid);
• Technician in Information and Communication Technologies (technical vocational, paid);
• Automation Technician (paid);
• Graphic Designer (paid);
• Electronics Technician (state-funded);
• Electric Gas Welder (state-funded/paid);
• Installer of Heating-Cooling and Ventilation Systems and Equipment (state-funded/paid);
• Lathe and Milling Machine Operator (state-funded/paid);
• CNC Machine Operator (paid);
• Agroservice Specialist (paid).
Students who successfully complete higher technical vocational education are awarded a sub-bachelor degree and gain the opportunity to be admitted directly to a university without exams.
Individuals with basic or complete secondary education can apply for the competition. Students studying on a state-funded basis are provided with scholarships during their studies.
Applicants wishing to enroll in the Vocational Education Center can register through the Electronic Application System (https://portal.edu.az/) or by visiting the administrative building of the Vocational Education Center (address: 1 Kimyachilar Street, Sumgayit city).