Çində növbəti “Azərbaycan Ticarət Evi” açılıb
Ölkəmizin Çində sayca 5-ci ticarət evinin açılış mərasimi baş tutub, tədbirdə Çinlə ticarət əlaqələrinin genişləndirilməsi və şaxələndirilməsi müzakirə olunub.
Ticarət evində Azərbaycanın zəngin mədəni irsinə, turizm potensialına, iqtisadi imkanlarına, eləcə də, sərmayə mühitinə aid materiallar nümayiş olunur. İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, ölkəmizin Çindəki ticarət nümayəndəliyinin təşkilatçılığı ilə yaradılan ticarət evində “Made in Azerbaijan” brendli məhsullar çinli istehlakçılara təqdim olunur. Bura əsasən çaylar, meyvə şirələri, şərablar, konservlər, mürəbbələr, qənnadı məmulatları və s. daxildir.
Çinin Sıçuan vilayətinin paytaxtı olan Çendu şəhərində “Azərbaycan Ticarət Evi”nin açılışı ilə bağlı keçirilən mərasimdə çıxış edən ölkəmizin Çindəki səfiri Bünyad Hüseynov, Sıçuan şəhəri Çinbaycian rayonunun xalq hökuməti sədrinin müavini Ley Tin, “Azərbaycan Ticarət Evi”nin rəhbəri Huan Çao iki ölkə arasında iqtisadi-ticarət əlaqələrinin inkişafından danışıblar. Bildirilib ki, ticarət evi Azərbaycanda dadı və keyfiyyəti ilə seçilən məhsullarının Çində təşviqi ilə yanaşı, xalqlar arasında mədəni əlaqələrin dərinləşməsinə də töhfə verəcək.
Özəl sərmayələrin hesabına yaradılan “Azərbaycan Ticarət Evi” Çendu şəhərinin Çinbaycian rayonundakı Siçuan azad ticarət zonasında yerləşir. Çendu şəhərindən Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Dəhlizi üzərindən Avropaya göndərilən yük qatarları məhz bu azad zonadakı beynəlxalq dəmir yolu limanından yola salınır. Liman ərazisindəki ölkə pavilyonları şəhərciyində yerləşən “Azərbaycan Ticarət Evi”nin sahəsi təxminən 600 kvadratmetrdir. Hazırda bu şəhərcikdə Türkiyə, Yunanıstan, Almaniya, İtaliya, İspaniya, Niderland, Belçika və Yeni Zelandiya da daxil olmaqla 34 ölkənin pavilyonu fəaliyyət göstərir. “Azərbaycan Ticarət Evi” şəhərcikdəki ən böyük ticarət evlərindən biridir.
Bu, Azərbaycanın Çində sayca 5-ci ticarət evidir. Digər 4 ticarət evi Çindao, Canciaciye, Sian və paytaxt Pekində fəaliyyət göstərir. Ticarət evlərindən başqa, Azərbaycanın Şanxay, Harbin, Cinan və Uhan şəhərində 4 ticarət bölməsi, Urumçi və Şanxayda isə 3 şərab evi də fəaliyyət göstərir. Ticarət və şərab evləri “Made in Azerbaijan” brendi ilə istehsal olunan ixracyönümlü və rəqabətqabiliyyətli məhsulların Çin bazarında daha çox tanıdılmasına, eləcə də, Azərbaycan məhsullarının ixracının təşviqinə və genişləndirilməsinə çox böyük təsir göstərir.
Ticarət evinin operatoru olan “Sichuan Rongda Juxin International Trade” şirkəti Azərbaycan məhsullarının idxalçısı və bir neçə ticarət evinin operatoru olan “Sino-foreign Economic Cooperation (Peking) Science and Trade” şirkəti vasitəsilə Azərbaycan məhsullarının alışını həyata keçirir. Şirkət geniş işgüzar əlaqələri vasitəsilə gələcəkdə Azərbaycan məhsullarının Çendu şəhərində satışını genişləndirməyi hədəfləyib.
Xatırladaq ki, Çinin Sıçuan vilayətinin paytaxtı olan Çendu şəhəri 21 milyondan çox əhali ilə ölkənin 4-cü ən iri şəhəridir. Ölkənin əsas iqtisadi, maliyyə, ticarət, nəqliyyat, kommunikasiya və tədqiqat mərkəzlərindən biri olan Çendu Çinin ən sürətlə inkişaf edən şəhəri ünvanına malikdir.

The opening ceremony of the 5th trading house of our country in China was held, and the expansion and diversification of trade relations with China were discussed at the event.
In the trading house, the rich cultural heritage, tourism potential, economic opportunities, as well as the investment environment of Azerbaijan were discussed. materials are displayed. "Made in Azerbaijan" branded products are presented to Chinese consumers in the trade house created with the support of the Ministry of Economy and the organization of the trade representation of our country in China. Here are mainly teas, fruit juices, wines, preserves, jams, confectionery, etc. includes.
Bunyad Huseynov, Ambassador of our country to China, Deputy Chairman of the People's Government of Chinbaijian District of Sichuan Lei Tin, who spoke at the opening ceremony of the "Azerbaijan Trade House" in Chengdu, the capital of China's Sichuan Province, "Azerbaijan Trade House" The head of "Evi" Huan Chao spoke about the development of economic and trade relations between the two countries. It was reported that the trading house will contribute to the deepening of cultural relations between peoples, along with the promotion of Azerbaijan's products distinguished by their taste and quality in China. located in the zone. Freight trains sent from Chengdu to Europe via the Trans-Caspian International Transport Corridor depart from the international railway port in this free zone. The area of "Azerbaijan Trading House" located in the city of country pavilions in the port area is about 600 square meters. Currently, the pavilions of 34 countries, including Turkey, Greece, Germany, Italy, Spain, the Netherlands, Belgium and New Zealand, operate in this campus. "Azerbaijan Trading House" is one of the largest trading houses in the town.
This is the 5th trading house of Azerbaijan in China. Another 4 trading houses operate in Qingdao, Canciaciye, Xian and the capital Beijing. In addition to trading houses, there are 4 trading units in Shanghai, Harbin, Jinan and Wuhan, and 3 wine houses in Urumqi and Shanghai. Trade and wine houses have a great influence on the promotion of export-oriented and competitive products produced under the "Made in Azerbaijan" brand in the Chinese market, as well as on the promotion and expansion of the export of Azerbaijani products.
The operator of the trade house " "Sichuan Rongda Juxin International Trade" company purchases Azerbaijani products through "Sino-foreign Economic Cooperation (Beijing) Science and Trade" company, an importer of Azerbaijani products and operator of several trading houses. The company aims to expand the sale of Azerbaijani products in the city of Chengdu through extensive business relations.
Remember thatChengdu, the capital of China's Sichuan Province, is the country's 4th largest city with a population of over 21 million. One of the main economic, financial, trade, transportation, communication and research centers of the country, Chengdu has the title of the fastest growing city in China.