Xarici bazarların araşdırılması üçün sənəd qəbulu elan edilir
Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi qeyri-neft məhsullarının və ya məhsul qruplarının ixracı üçün yeni və mövcud ixrac bazarlarına çıxış imkanlarının tədqiqi məqsədi ilə xarici bazar araşdırmaları ilə bağlı ixracatçıların müraciətlərinin qəbulunu elan edir.
Hədəf bazarlar: Çin Xalq Respublikası, Yaponiya, Amerika Birləşmiş Ştatları, Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığı, Avropa Birliyi, Orta Şərq, Şərqi və Cənub-Şərqi Asiya.
Bazar araşdırması aparılması üçün sifarişləri qəbul ediləcək ixracatçıların seçilməsi müsabiqə əsasında həyata keçiriləcəkdir.
Bazar araşdırması dəstək tədbirinə müraciət edən ixracatçılar tərəfindən yalnız bir ölkə və bir məhsul seçilə bilər.
Müsabiqə Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2018-ci il 31 oktyabr tarixli 470 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilmiş "Dəstək tədbirlərində iştirak edəcək ixracatçıların seçilməsi üçün müsabiqənin təşkili və keçirilmə Qaydası" əsasında 29 sentyabr 2023-cü il tarixində AZPROMO-da təşkil olunacaq.
Müsabiqədə iştirak etmək üçün AZPROMO-ya aşağıdakı sənədlər təqdim edilməlidir:
• sahibkarın müvafiq məhsul üzrə istehsal potensialı– 10 bal;
• sahibkarın istehsal etdiyi məhsulun hədəf ölkəyə (ölkələrə) ixrac potensialı– 10 bal;
• hədəf bazarlara aidlik – 10 bal.
Meyarların cəmi üzrə minimum keçid balı: 20 (iyirmi) bal.
Sənədlər aşağıdakı ünvan üzrə cari ilin 22 sentyabr tarixi daxil olmaqla təqdim olunmalıdır: Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO, Bakı Biznes Mərkəzi, Neftçilər pr. 32, Bakı, AZ1000.

The Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan announces the receipt of applications from exporters for foreign market research in order to explore access to new and existing export markets for the export of non-oil products or product groups.
Target markets: People's Republic of China, Japan, USA, United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, European Union, Middle East, East and Southeast Asia.
The selection of exporters to be accepted for market research will be carried out on a competitive basis.
Only one country and one product can be selected by exporters applying for a market research support.
Organizer of the competition: Ministry of Economy - Export and Investment Promotion Agency of the Republic of Azerbaijan - AZPROMO.
The competition will be held on September 29, 2023 at AZPROMO in accordance with the "Rules for the organization and conduct of the competition for the selection of exporters to participate in support activities" approved by the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan on October 31, 2018 No. 470.
The following documents must be submitted to AZPROMO to participate in the competition:
• Terms of participation in the support event;
• documents or information on the entrepreneur's production and export potential and previous export experience;
• certificate or references from the tax authority on the last year's turnover and tax debt;
• bank account statement (indicating the operations performed during the previous 365 days of submission of the application);
• Entrepreneur's production potential for the relevant product - 10 points;
• export potential of the entrepreneur's product to the target country (countries) - 10 points;
• relevance to target markets - 10 points.
Minimum passing score for the total of criteria: 20 (twenty) points.
The documents must be submitted to the following address, including September 22 of the current year: Agency of the Republic of Azerbaijan for Export and Investment Promotion - AZPROMO, Baku Business Center, Neftchilar ave. 32, Baku, AZ1000.