Prezident İlham Əliyev Sumqayıt Kimya Sənaye Parkında bir sıra müəssisələrin açılışını edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev aprelin 30-da Sumqayıt Kimya Sənaye Parkında olub, “Kartaş Kimya” MMC-nin tikinti kimyəvilərinin və “Az-Tex-İmport” MMC-nin “IVECO” markalı yük və xüsusi təyinatlı avtomobil istehsalı zavodlarının açılışında iştirak edib.
Əvvəlcə “Kartaş Kimya” MMC-nin tikinti kimyəvilərinin istehsalı zavodunun açılışı oldu.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov dövlətimizin başçısına ölkəmizdəki sənaye zonaları və Sumqayıt Kimya Sənaye Parkının fəaliyyəti barədə məlumat verdi.
Hazırda Azərbaycanda 9 sənaye parkı və 4 sənaye məhəlləsi var. Sənaye zonaları üzrə indiyədək ümumi investisiya həcmi 8,1 milyard manat olan 170 sahibkarlıq subyektinə rezident və ya qeyri-rezident statusu verilib. Sahibkarlar tərəfindən sənaye zonalarına 6,9 milyard manatdan çox investisiya yatırılıb və 10 min 600-dən artıq daimi iş yeri yaradılıb. Ötən müddətdə sənaye zonaları tərəfindən 16,2 milyard manatlıq məhsul satışı həyata keçirilib, bunun da 5,2 milyard manatlıq hissəsi ixrac edilib.
Azərbaycan Prezidentinin 2011-ci ildə imzaladığı Fərmanla yaradılan Sumqayıt Kimya Sənaye Parkı ölkəmizdə ilk, Cənubi Qafqazda isə ən böyük sənaye parkıdır.
Ərazisi 613 hektar olan parkda neft-kimya və digər prioritet sənaye sahələri üzrə rəqabətqabiliyyətli məhsulların istehsalı və emalı müəssisələri fəaliyyət göstərir. Burada ümumi investisiyalarının həcmi təqribən 6 milyard manatdan artıq olan 39 sahibkarlıq subyektinə rezidentlik statusu verilib ki, onlardan da 24-ü artıq fəaliyyət göstərir. Bu gün iki zavodun istifadəyə verilməsi ilə burada fəaliyyət göstərən müəssisələrin sayı 26-ya çatıb. İndiyədək Parkın rezidentləri tərəfindən ümumilikdə təxminən 14 milyard manatlıq məhsul satışı həyata keçirilib ki, onun da təqribən 5 milyard manatlıq hissəsi ixracın payına düşür. Sumqayıt Kimya Sənaye Parkında 2025-ci ilin birinci rübü ərzində ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə istehsal 14,2 faiz, ixrac isə 17,2 faiz artıb. Hazırda burada 6 mindən çox insan daimi işlə təmin olunub. Parkda istehsal olunan məhsullar 70-dən çox ölkəyə ixrac edilir.
Tikinti kimyəvilərinin istehsalı zavodu ilə bağlı bildirildi ki, “Kartaş Kimya” MMC-yə 2022-ci ilin iyulunda Sumqayıt Kimya Sənaye Parkının rezidenti statusu verilib. Təməli 2023-cü ildə dövlətimizin başçısı tərəfindən qoyulan zavodun tikintisi üçün 2,5 hektar ərazi ayrılıb.
Türkiyənin qabaqcıl avadanlıqları ilə təchiz olunan müəssisədə məhsul çeşidləri üzrə 7 istehsal xətti qurulub. Zavodun ümumi illik istehsal həcmi 295 min ton təşkil edir. Məhsul istehsalında istifadə edilən əsas xammal ölkədaxili resurslar hesabına təmin olunur. Yeni zavodun fəaliyyətə başlaması məhsul çeşidinin artırılması ilə yanaşı, daha əvvəl istehsal olunmayan məhsulların istehsalını təmin edərək idxalı əvəzləyəcək. Bununla yanaşı, məhsulların Türkiyə, Özbəkistan, Qazaxıstan, Türkmənistan, Rusiya və Gürcüstana ixracı nəzərdə tutulur.
Dövlətimizin başçısı zavodu işə saldı.
Burada sement əsaslı quru qarışıqlar, su izolyasiya, döşəmə materialları, sement üyüdücü qatqıları, beton qatqıları və onun əsas xammalı istehsal olunacaq.
Zavodda hazırda 102 nəfər işlə təmin edilib. Növbəti mərhələdə isə işçilərin sayının 245 nəfərə çatdırılması nəzərdə tutulur.
Layihənin investisiya tutumu 25 milyon manat təşkil edir. İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Sahibkarlığın İnkişafı Fondu tərəfindən müəssisəyə 6 milyon manat güzəştli kredit verilib. Müəssisə rezidentlərə verilən güzəştlərdən də yararlanıb.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev, həmçinin “Az-Tex-İmport” MMC-nin “IVECO” markalı yük və xüsusi təyinatlı avtomobil istehsalı zavodunun açılışında iştirak etdi.
“Az-Tex-İmport” MMC 2022-ci ilin aprelində Sumqayıt Kimya Sənaye Parkının rezidenti kimi qeydiyyata alınıb. Bu müəssisənin təməli də elə həmin il dövlətimizin başçısı tərəfindən qoyulub.
Müəssisə İtaliyanın “IVECO” markalı yük və xüsusi təyinatlı avtomobillərinin yığımını həyata keçirəcək. Layihənin ikinci mərhələsində avtomobillərin kuzalarının istehsalı da nəzərdə tutulur. Zavodda ildə 100 ədəd yük avtomobili və xüsusi texnika, 300 ədəd kuza istehsal olunacaq. Hər iki mərhələ üzrə müəssisədə 150 yeni iş yerinin yaradılması planlaşdırılır. Artıq layihənin birinci mərhələsi üzrə 96 nəfər işlə təmin edilib.
Zavodda istehsal ediləcək məhsulların daxili bazarda satılması ilə yanaşı, xarici bazara çıxarılması da nəzərdə tutulur. “Az-Tex-İmport” MMC də Sumqayıt Sənaye Parkının rezidentlərinə verilən bütün vergi və gömrük güzəştlərindən faydalanıb.
Ümumi investisiya dəyəri 19,2 milyon manatdan çox olan layihə Sumqayıt Kimya Sənaye Parkında 4 hektar ərazini əhatə edir.
Yeni müəssisələrin fəaliyyətə başlaması ölkəmizdə qeyri-neft sektorunun inkişafını sürətləndirəcək, ölkənin ixrac coğrafiyasını genişləndirəcək, iqtisadiyyatın şaxələndirilməsini sürətləndirəcək, məşğulluğun artırılmasına mühüm töhfə verəcək.

On April 30, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev visited the Sumgayit Chemical Industrial Park to inaugurate the construction chemicals production plant of "Kartash Kimya" LLC and the factory of "Az-Tex-Import" LLC for the production of IVECO-branded trucks and special-purpose vehicles.
The event began with the inauguration of the construction chemicals production facility of "Kartash Kimya" LLC.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov first briefed the head of state on the operation of industrial zones in the country and the Sumgayit Chemical Industrial Park.
Currently, Azerbaijan has 9 industrial parks and 4 industrial districts. To date, 170 business entities have been granted resident or non-resident status within these zones, with a total investment volume of 8.1 billion manats. Entrepreneurs have invested over 6.9 billion manats into industrial zones, resulting in the creation of more than 10,600 permanent jobs. To date, the industrial zones have produced goods worth 16.2 billion manats, with 5.2 billion manats of that amount exported..
Established by Presidential Decree in 2011, the Sumgayit Chemical Industrial Park is Azerbaijan's first and the South Caucasus' largest industrial park.
Spanning 613 hectares, the park is home to competitive production and processing facilities in the petrochemical and other priority industries. Resident status has been granted to 39 business entities, representing a total investment of approximately 6 billion manats. Of these, 24 are already operational. With the inauguration of these two plants today, the number of operational enterprises has reached 26. To date, Park residents have generated approximately 14 billion manats in sales, with roughly 5 billion manats attributed to exports. In the first quarter of 2025, production in the Sumgayit Chemical Industrial Park increased by 14.2 percent, and exports by 17.2 percent, compared to the same period last year. The Park currently provides permanent employment for over 6,000 people. Products manufactured in the park are exported to more than 70 countries.
The head of state participated in the opening of the construction chemicals production plant of "Kartash Kimya" LLC within the Chemical Industrial Park.
President Ilham Aliyev learnt that "Kartash Kimya" LLC was granted resident status in the Sumgayit Chemical Industrial Park in July 2022. The head of state laid the foundation of the 2.5-hectare plant in 2023.
The features advanced Turkish machinery and seven production lines. The plant boasts a total annual production capacity of 295,000 tons, utilizing primarily domestically sourced raw materials. This new plant will not only expand the range of available products but also replace imports by producing previously unavailable items. The company also intends to export products to Türkiye, Uzbekistan, Kazakhstan, Turkmenistan, Russia, and Georgia.
The President officially launched the plant's operations.
The facility will produce cement-based dry mixes, waterproofing materials, flooring materials, cement grinding additives, concrete additives, and their essential raw materials.
The plant currently employs 102 individuals, with plans to expand the workforce to 245 in the next phase.
The investment volume of the project amounts to 25 million manats. A concessional loan of 6 million manats was provided to the enterprise by the Entrepreneurship Development Fund under the Ministry of Economy. The enterprise has also benefited from the incentives available to residents.
President Ilham Aliyev also participated in the opening of the IVECO truck and special-purpose vehicle manufacturing plant of "Az-Tex-Import" LLC.
"Az-Tex-Import" LLC was registered as a resident of the Sumgayit Chemical Industrial Park in April 2022. The President had also laid the foundation for this enterprise that year.
The facility will assemble IVECO trucks and special-purpose vehicles from Italy. Phase two of the project includes the production of vehicle bodies. The plant will produce 100 trucks and specialized vehicles and 300 bodies annually. The project anticipates the creation of 150 new jobs across both phases; 96 people have already been employed in the first phase.
The President officially launched the enterprise's operations.
In addition to selling products on the domestic market, the plant aims to export to international markets. "Az-Tex-Import" LLC has also benefited from all tax and customs incentives offered to Sumgayit Industrial Park residents.
The project, with a total investment of over 19.2 million manats, occupies an area of 4 hectares within the Sumgayit Chemical Industrial Park.
The commissioning of these new enterprises will bolster the development of Azerbaijan's non-oil sector, expand the country's export markets, accelerate economic diversification, and significantly contribute to increased employment.