Rusiyanın iqtisadi inkişaf naziri Ələt Azad İqtisadi Zonasında və Bakı Gəmiqayırma Zavodunda olub
Ölkəmizdə səfərdə olan Rusiyanın iqtisadi inkişaf naziri Maksim Reşetnikov və Azərbaycanın iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Ələt Azad İqtisadi Zonasında və Bakı Gəmiqayırma Zavodunda olublar.
“Bakı Gəmiqayırma Zavodu” MMC-nin icraçı direktoru İmanverdi Həsənov zavodun fəaliyyəti barədə məlumat verib. Bildirilib ki, 2011-ci ildə təsis edilən zavodda gəmilərin tikintisi və təmiri həyata keçirilir. İllik istehsal gücü 25 min ton metal konstruksiya olan müəssisədə indiyədək 10 gəmi tikilib, 170-ə yaxın gəmi təmiri və modernləşdirilməsi layihəsi icra olunub.
Ələt Azad İqtisadi Zonasında olan rəsmilərə İqtisadi Zonanın imkanları barədə məlumat verilib. Ələt Azad İqtisadi Zonasının səlahiyyətli qurumunun İdarə Heyətinin sədri Valeh Ələsgərov burada inşa edilən logistika mərkəzləri və digər görülən işlər barədə danışıb, yaradılan infrastrukturun investorlar üçün cəlbedici olacağını, İqtisadi Zonanın Şərq-Qərb və Şimal-Cənub dəhlizlərinin potensialının genişlənməsində xüsusi rol oynayacağını vurğulayıb. Qeyd edilib ki, əlverişli coğrafi mövqedə yerləşən İqtisadi Zona qeyri-neft iqtisadiyyatının inkişafına, ixracyönümlü istehsalın və ixracın təşviqinə yeni imkanlar yaradacaq.

The Minister of Economic Development of Russia visited Alat Free Economic Zone and Baku Shipyard
Minister of Economic Development of Russia Maxim Reshetnikov who are visiting our country and Minister of Economy of Azerbaijan Mikayil Jabbarov visited Alat Free Economic Zone and Baku Shipyard.
Executive Director of "Baku Shipyard" LLC Imanverdi Hasanov informed about the operation of the plant. It was reported that the construction and repair of ships is carried out at the plant established in 2011. The enterprise with an annual production capacity of 25,000 tons of metal structures has built 10 ships so far, and about 170 ship repair and modernization projects have been implemented up to day.
Officials in the Alat Free Economic Zone were informed about the possibilities of the Economic Zone. Mr.Valeh Alasgarov, the Chairman of the Board of the authorized institution of the Alat Free Economic Zone, made a speech about the logistics centers built here and other work done, and emphasized that the created infrastructure will be attractive for investors, and will play a special role in expanding the potential of the East-West and North-South corridors of the Economic Zone. It was noted that the Economic Zone located in a favorable geographical position will create new opportunities for the development of the non-oil economy, promotion of export-oriented production and exports.