Naxçıvan Sənaye Parkında geniş istehsal imkanları
İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyi tərəfindən Naxçıvan Sənaye Parkına potensial investor və sahibkarların cəlb olunması istiqamətində işlər davam etdirilir.
Prezident İlham Əliyev tərəfindən avqustun 11-də təməli qoyulan Naxçıvan Sənaye Parkının yaradılması Naxçıvan Muxtar Respublikasında sənaye potensialının inkişaf etdirilməsi, yeni investisiyaların cəlb olunması və müasir istehsal sahələrinin formalaşdırılması istiqamətində həyata keçirilən mühüm layihələrdəndir.
Parkın fəaliyyətinin təşkili, idarə edilməsi və inkişafı ilə bağlı tədbirlər çərçivəsində burada istehsal, emal və təkrar emal sahələri, habelə xidmətlər üzrə prioritet istiqamətlər müəyyənləşdirilib. Sənaye Parkında kimya və qida sənayesi, tullantıların emalı, qara və əlvan metal emalı, tikinti materiallarının istehsalı, maşın və avadanlıqların istehsalı, bərpa olunan enerji, mebel, toxuculuq, geyim-gön-dəri sənayesi, qablaşdırma məhsulları, kağız və kağız məmulatlarının istehsalı istiqamətlərində layihələrin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Parkın ərazisində istehsal binaları ilə yanaşı, inzibati bina, idman və sağlamlıq mərkəzinin daxil olduğu sosial zona, təmir emalatxanası, anbar binası, TIR parkı və logistika mərkəzinin yaradılması planlaşdırılır.
İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyi tərəfindən Naxçıvan Sənaye Parkına potensial investor və sahibkarların cəlb olunması istiqamətində işlər davam etdirilir. Parkda digər sənaye parklarında olduğu kimi sahibkarların fəaliyyətinin təşviqi məqsədilə geniş güzəşt və dəstək mexanizmləri tətbiq olunacaq.
Belə ki, Parkın rezidentləri dövlət vəsaiti hesabına yaradılmış hazır infrastrukturla təmin olunacaqlar. Bu infrastruktura qaz, elektrik enerjisi, su və kanalizasiya sistemləri, daxili avtomobil və dəmir yolları, həmçinin müasir rabitə xətləri daxildir. Bundan əlavə, sənaye parkının rezidentləri qeydiyyata alındıqları tarixdən etibarən 10 il müddətinə əmlak, torpaq və mənfəət vergilərindən azad olunurlar. İstehsal məqsədləri üçün idxal olunan texnika və avadanlıqlar isə ƏDV və gömrük rüsumlarından azad edilir.
Naxçıvan Sənaye Parkının yaradılması regionda sənayeləşmənin sürətləndirilməsinə, yeni istehsal və emal müəssisələrinin fəaliyyətə başlamasına, investisiya imkanlarının genişləndirilməsinə və sahibkarlıq fəaliyyətinin inkişafına mühüm töhfə verəcək.

The Economic Zones Development Agency continues its efforts to attract potential investors and entrepreneurs to the Nakhchivan Industrial Park.
The establishment of the Nakhchivan Industrial Park, the foundation of which was laid by President Ilham Aliyev on August 11, is one of the important projects implemented to develop industrial potential, attract new investments, and establish modern production facilities in the Nakhchivan Autonomous Republic.
Within the framework of measures related to the organization, management, and development of the park's operations, priority areas for production, processing, recycling, and service sectors have been identified. The Industrial Park plans to implement projects in the areas of chemical and food industries, waste processing, ferrous and non-ferrous metal processing, production of construction materials, production of machinery and equipment, renewable energy, furniture, textiles, leather and apparel industry, packaging products, as well as paper and paper product manufacturing.
In addition to production buildings, the construction of an administrative building, a social zone including a sports and wellness center, a repair workshop, a warehouse, a truck parking lot, and a logistics center is planned on the territory of the park.
The Economic Zones Development Agency continues to work toward attracting potential investors and entrepreneurs to the Nakhchivan Industrial Park. As in other industrial parks, extensive incentive and support mechanisms will be applied to promote entrepreneurial activity here.
Accordingly, park residents will be provided with ready infrastructure built at state expense. This infrastructure includes gas, electricity, water and sewage systems, internal roads and railways, as well as modern communication lines. Furthermore, residents of the industrial park are exempt from property, land, and profit taxes for a period of 10 years from the date of their registration. Machinery and equipment imported for production purposes are also exempt from VAT and customs duties.
The creation of the Nakhchivan Industrial Park will make a significant contribution to accelerating industrialization in the region, launching new production and processing enterprises, expanding investment opportunities, and developing entrepreneurial activity.