Bu ilin 9 ayı ərzində 259798 çıxarış verilib
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Əmlak Məsələləri Dövlət Xidməti tərəfindən daşınmaz əmlakın qeydiyyatı sahəsində göstərilən xidmətlərin keyfiyyət və kəmiyyətində müsbət dinamika müşahidə olunur. Statistik göstəricilərə əsasən, 2022-ci ilin yanvar-sentyabr ayları ərzində 259.798 daşınmaz əmlak üzərində mülkiyyət hüququnun qeydiyyatı aparılıb. Bu, ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 18,1% çoxdur.
9 aylıq göstəricinin 63.315-i (24,4%) ilkin,196.483-ü (75,6%) isə təkrar qeydiyyatın payına düşüb. Qeyd edək ki, ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə cari ilin yanvar-sentyabr ayları ərzində ilkin qeydiyyat 30,3% artıb.
Mülkiyyət hüquqlarının qeydiyyatı aparılan əmlaklardan 36.718-i fərdi yaşayış və bağ evi, 65.872-si mənzil, 148.840-ı torpaq sahəsi, 2.636-sı qeyri-yaşayış binası, 5.101-i qeyri-yaşayış sahəsi, 589-u əmlak kompleksi, 41-i çoxmərtəbəli yaşayış binası, 1-i isə çoxillik əkmələrdir. 9 ay ərzində dövlət qeydiyyatına alınan daşınmaz əmlakların 26,2%-i Bakı şəhərinin, qalanı isə bölgələrin payına düşür.
Dövlət başçısının “Torpaq münasibətlərinin tənzimlənməsi ilə bağlı bəzi məsələlər haqqında” 7 oktyabr 2021-ci il tarixli Fərmanına uyğun olaraq, mülkiyyət sənədləri ilə təmin edilməmiş pay torpaqlarının dövlət vəsaiti hesabına sənədləşdirilməsi ilkin qeydiyyat göstəricisinin daha yüksək olmasına imkan yaradır. Belə ki, ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə cari ilin yanvar-sentyabr ayları ərzində torpaq sahələrinin ilkin qeydiyyatı 2,8 dəfə artaraq 32.327 olub.
Göstəricilər
2021
yanvar-sentyabr
2022
Ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən
+ / -
% - lə
Dövlət qeydiyyatının sayı
CƏMİ
219968
259798
39830
18,1%
ilkin qeyd
48607
63315
14708
30,3%
təkrar qeyd
171361
196483
25122
14,7%
Fərdi yaşayış və bağ evi
11844
11746
-98
-0,8%
23416
24972
1556
6,6%
Mənzillər
21844
16799
-5045
-23,1%
44919
49073
4154
9,2%
Torpaq sahələri
11632
32327
20695
177,9%
97121
116513
19392
20%
Qeyri yaşayış binası
269
387
118
43,9%
2291
2249
-42
-1,8%
Qeyri-yaşayış sahəsi
2929
1960
-969
-33,1%
3111
3141
30
1%
Əmlak kompleksi
87
13
17,6%
483
502
3,9%
Çoxmərtəbəli yaşayış binaları
9
-6
-40%
60%
Çoxillik əkmələr
0
Bu ilin 9 ayı ərzində 203.254 daşınmaz əmlakın texniki inventarlaşdırılması aparılıb və texniki pasportu tərtib edilib. Bu isə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 17,3% artım deməkdir. 2022-ci ilin yanvar-sentyabr ayları ərzində qeydiyyata alınan ipoteka müqaviləsinin sayı ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 39,5% artaraq 51.347 olub.

Positive dynamics are observed in the quality and quantity of services provided by the State Service on Property Issues under the Ministry of Economy in the field of real estate registration. According to statistical indicators, registration of the property right has been carried out on 259,798 real estates during January-September 2022. This is 18.1% more than the same period last year.
63,315 (24.4%) of the 9-month indicator were initial registrations, and 196,483 (75.6%) were re-registrations. It should be noted that compared to the same period last year, initial registration increased by 30.3% during January-September of the current year.
36,718 of the registered property rights are private residences and country houses, 65,872 are apartments, 148,840 are land plots, 2,636 are non-residential buildings, 5,101 are non-residential plots, 589 are property complexes, 41 are multi-storey residential building, and 1 is perennial plantings. 26.2% of the state-registered real estates in 9 months belong to the city of Baku, and the rest to the regions.
In accordance with the Decree of the Head of State "On some issues related to the regulation of land relations" dated October 7, 2021, documentation of share lands that are not provided with ownership documents at the expense of state funds makes it possible to increase the initial registration index. Thus, compared to the same period last year, the initial registration of land plots increased by 2.8 times to 32,327 during January-September of the current year.
Indicators |
January- September, 2022 |
Compared to the corresponding period of the previous year |
||
+ / - |
in % |
||||
Amount of state registration |
TOTAL |
219968 |
259798 |
39830 |
18,1% |
initial registr. |
48607 |
63315 |
14708 |
30,3% |
re-registr. |
171361 |
196483 |
25122 |
14,7% |
Private residence and garden house |
11844 |
11746 |
-98 |
-0,8% |
23416 |
24972 |
1556 |
6,6% |
Apartments |
21844 |
16799 |
-5045 |
-23,1% |
44919 |
49073 |
4154 |
9,2% |
Plots of land |
11632 |
32327 |
20695 |
177,9% |
97121 |
116513 |
19392 |
20% |
Non-residential building |
269 |
387 |
118 |
43,9% |
2291 |
2249 |
-42 |
-1,8% |
Non-residential area |
2929 |
1960 |
-969 |
-33,1% |
3111 |
3141 |
30 |
1% |
Property complex |
74 |
87 |
13 |
17,6% |
483 |
502 |
3,9% |
Multi-storey residential buildings |
9 |
-6 |
-40% |
32 |
12 |
60% |
Perennial plants |
0 |
Technical inventory of 203,254 immovable properties was carried out and technical passport was drawn up during 9 months of this year. This means an increase of 17.3% compared to the same period last year. The number of mortgage contracts registered during January-September 2022 increased by 39.5% compared to the same period last year and reached to 51,347.