Azərbaycan və Rusiya nümayəndə heyətləri arasında görüş keçirilib
Azərbaycan və Rusiya nümayəndə heyətləri Rusiya Federasiyasının dövlət sərhədində "Yaraq-Qazmalar”, “Tahirkənd-Qazmalar”, həmçinin Azərbaycan Respublikasının dövlət sərhədində “Samur”, “Xanoba” sərhəd-keçid məntəqələrinə baxış keçirib, məntəqələrin mal və nəqliyyat vasitələrinin keçirilməsi imkanları ilə tanış olublar.
Qeyd edək ki, Azərbaycan tərəfdən nümayəndə heyətinə Baş nazirin müavini Şahin Mustafayev, iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov, Dövlət Gömrük Komitəsinin sədri vəzifəsini icra edən Şahin Bağırov, həmçinin, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat, Xarici İşlər nazirliklərinin, Dövlət Sərhəd Xidmətinin, Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyinin, “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC-nin nümayəndələri, Xaçmaz və Qusar rayon icra hakimiyyətlərinin başçıları daxildir. Rusiya tərəfi isə Rusiya Federasiyası Hökuməti sədrinin müavini Aleksey Overçuk, iqtisadi inkişaf naziri Maksim Reşetnikov, Federal Gömrük Xidməti rəhbərinin birinci müavini Ruslan Davıdov, Dağıstan Respublikasının başçısı Sergey Məlikov və digər şəxslərdən ibarət heyətlə təmsil olunub.
Sonra Samur sərhəd buraxılış məntəqəsində Azərbaycan və Rusiya nümayəndə heyətləri arasında görüş keçirilib.
Görüşdə Baş nazirin müavini Şahin Mustafayev ölkələrimiz arasında dostluğa, dövlət başçılarının siyasi iradəsinə əsaslanan yüksək səviyyəli əlaqələri, əməkdaşlığın müxtəlif istiqamətlər üzrə genişləndiyini, nəqliyyat-tranzit sahəsində tərəfdaşlığın inkişafı məqsədilə həyata keçirilən tədbirləri vurğulayıb. Qeyd edilib ki, sərhəd-keçid infrastrukturunun təkmilləşdirilməsi, keçid imkanlarının artırılması, prosedurların optimallaşdırılması baxımından önəmli addımlardır. “Xanoba” sərhəd-keçid məntəqəsinin yenidən qurulması da iqtisadi əlaqələrinin inkişafına, ticarətin genişlənməsinə, yükdaşımaların artmasına töhfə verəcəkdir.
Rusiya Federasiyası Hökuməti sədrinin müavini Aleksey Overçuk iqtisadi-ticarət əməkdaşlığının inkişaf istiqamətləri barədə fikirlərini bölüşüb. Aleksey Overçuk sərhəd-keçid məntəqələrinin imkanlarının artırılmasının iqtisadi münasibətlərin inkişafında, xüsusilə nəqliyyat-tranzit sahəsində tərəfdaşlığın genişləndirilməsi istiqamətində önəmli olacağını, ixracın genişləndirilməsinə əlavə imkanlar yaradacağını qeyd edib.
Tərəflər sənaye, ticarət, tranzit və beynəlxalq nəqliyyat marşrutlarının inkişafı, yükdaşımalar, aksizli malların gömrük sərhədindən buraxılması, gəmiqayırma sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi məsələlərini müzakirə ediblər.

The meeting discussed the expansion of economic cooperation
The delegations of Azerbaijan and Russia inspected "Yarag-Gazmalar", "Tahirkand-Gazmalar" on the state border of the Russian Federation, as well as "Samur" and "Khanoba" border crossing points on the state border of the Republic of Azerbaijan and got acquainted with the transit possibilities of goods and vehicles of the stations.
It should be noted that the delegation from the Azerbaijani side included Deputy Prime Minister Shahin Mustafayev, Minister of Economy Mikayil Jabbarov, Chairman of the State Customs Committee Shahin Bagirov, as well as representatives of the Ministries of Digital Development and Transport, Foreign Affairs, State Border Service, State Agency of Azerbaijan Highways, the representatives of "Azerbaijan Railways" CJSC, heads of Khachmaz and Gusar district executive authorities. The Russian side was represented by the delegation consisting of the Deputy Chairman of the Government of the Russian Federation Alexei Overchuk, Minister of Economic Development Maxim Reshetnikov, First Deputy Head of the Federal Customs Service Ruslan Davydov, President of the Republic of Dagestan Sergey Malikov and others.
Then a meeting was held between the delegations of Azerbaijan and Russia at the Samur border crossing point.
At the meeting, Deputy Prime Minister Shahin Mustafayev emphasized the high-level relations between our countries based on friendship, the political will of the heads of state, the expansion of cooperation in various directions, the measures implemented for the development of partnership in the field of transport and transit. It was noted that improvement of the border-crossing infrastructure, increase of crossing opportunities, optimization of procedures are important steps. The reconstruction of the border-crossing point "Khanoba" will also contribute to the development of economic relations, the expansion of trade, and the increase of cargo transportation.
Alexey Overchuk, Deputy Chairman of the Government of the Russian Federation, shared his views on the development directions of economic and trade cooperation. Alexey Overchuk noted that increasing the capabilities of border crossing points will be important in the development of economic relations, especially in the direction of expanding partnerships in the field of transport and transit, and will create additional opportunities for expanding exports.
The parties discussed the development of industrial, trade, transit and international transport routes, cargo transportation, release of excise goods from the customs border, expansion of cooperation in the field of shipbuilding.