Əmlak idarəçiliyində elektron xidmətlər: “Əmlak kalkulyatoru”
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Əmlak Məsələləri Dövlət Xidməti tərəfindən daşınmaz əmlakın qeydiyyatı sahəsində göstərilən xidmətlərin elektronlaşdırılması, bu sahədə innovativ üsulların tətbiqi prosedurların sadələşdirilməsinə, vətəndaş məmnunluğunun yüksəlməsinə imkan verir. Bu istiqamətdə tətbiq edilən elektron xidmətlərdən biri də “Əmlak kalkulyatoru”dur.
“Əmlak kalkulyatoru”nun sadə istifadə imkanları əsasında vətəndaş daşınmaz əmlakın yerləşmə yerini, sahəsini, digər tələb olunan texniki göstəriciləri daxil edərək xidmət haqqı və rüsumla bağlı yekun məbləğ haqqında məlumatı əldə edə bilər. Xidmət vasitəsilə çıxarışın alınması, texniki pasportun əldə edilməsi, daşınmaz əmlaka ünvan təyin edilməsi, ünvan məlumatlarının verilməsi və digər xidmətlərlə bağlı dövlət rüsumu və xidmət haqqını çevik şəkildə əvvəlcədən hesablamaq mümkündür. Bütün əməliyyatların vətəndaşın istəyindən asılı olaraq tezləşmə qaydası ilə aparılması və sənədlərin hazırlanması ilə bağlı da hesablama imkanları var.
Elektron xidmətdən istifadə etmək istəyən şəxs Əmlak Məsələləri Dövlət Xidmətinin Elektron Xidmətlər Portalında (e-emlak.gov.az) “Əmlak kalkulyatoru” bölməsinə ( https://e-emlak.gov.az/Calculator/ ) daxil ola bilər. Daşınmaz əmlakın qeydiyyatı xidmətlərindən birini seçən istifadəçi xidmətin mahiyyətini, əmlakın yerləşdiyi şəhər və rayonu, öz istəyi ilə xidmətin tezləşmə müddətini qeyd etməklə dövlət rüsumu və xidmət haqqı ilə bağlı dəqiq məbləği öyrənə bilər.
“Əmlak kalkulyatoru” elektron xidməti vətəndaşa rahat və operativ qaydada əmlakına çıxarış almağa, habelə əmlakla bağlı digər hüquqi əməliyyatları aparmağa daha rasional imkanlar yaradır. Məbləğin əvvəlcədən dəqiq bilinməsi istifadəçilərə özləri üçün ən optimal variantı seçməsini və sənədləşdirməyə başlayıb-başlamamaqla bağlı istədiyi qərarı verməsini təmin edir. Elektron xidmətin tətbiqi əmlakın qeydiyyatı xidmətlərindən istifadə edəcək şəxslərə əlavə vaxt qazandırır, prosesdə şəffaflığı və səmərəliliyi artırır.

The electronization of services provided by the Estate Service for Property Issues under the Ministry of Economy in the field of real estate registration, the introduction of innovative methods in this area can simplify procedures and increase citizen satisfaction. Among the electronic services used in this area is the Real Estate Calculator.
Thanks to the ease of use of the Real Estate Calculator, a citizen can enter the location, area and other necessary technical parameters of the property and get information about the final amount associated with the service fee and duty. Through the service, flexible preliminary calculation of the state duty and fees for services related to obtaining an extract and a technical certificate, assigning a real estate address, providing address information and other services is possible. There are possibilities to speed up all operations depending on the request of the citizen and make calculation related to the preparation of documents.
A person wishing to use e-service can access the “Real Estate Calculator” section (https://e-emlak.gov.az/Calculator/) on the Electronic Services Portal of the State Service for Property Issues (e-emlak.gov.az). Choosing one of the real estate registration services, a user can find out the exact amount of the state duty and the service fee, indicating the nature of the service, the city and region in which the real estate is located, and the term for expediting the service.
The e-service "Real Estate Calculator" provides more rational opportunities for citizens to conveniently and quickly obtain an extract for their real estate, as well as make other legal transactions related to real estate. Knowing the exact amount in advance, users can choose the best option for themselves and make the desired decision on whether to start documentation or not. The use of an electronic service saves additional time for those who will use the real estate registration services, thereby increasing the transparency and efficiency of the process.