“Azərbaycan qlobal Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri İndeksində” mövzusunda tədbir keçirilib
İqtisadiyyat Nazirliyinin və BMT-nin Azərbaycandakı Nümayəndəliyinin təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan qlobal Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri İndeksində” mövzusunda tədbir keçirilib.
İqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Məmmədov BMT-nin qlobal Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri (DİM) üzrə götürülən öhdəliklərin həyata keçirilməsinin önəmini vurğulayıb, Azərbaycanın DİM-lərin icrası üzrə dünyada 10 ölkədən biri və regionda yeganə ölkə olaraq 3 dəfə Könüllü Milli Hesabatını BMT-nin Yüksək Səviyyəli Siyasi Forumuna təqdim etdiyini və ötən müddət ərzində ölkədə sosial, iqtisadi, ətraf mühit sahələrini əhatə edən 30-dan çox dövlət proqramı, strategiya və tədbirlər planının DİM-lərin məqsəd və hədəflərinə inteqrasiya olunduğunu bildirib. Eyni zamanda, “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”ə uyğun olaraq təsdiq edilmiş “2022‒2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın tədbirlər planının DİM-lərin məqsəd və hədəflərinə uyğunlaşdırıldığı qeyd olunub.
Görülmüş işlərin nəticəsi olaraq, DİM-lərin icrasının təhlili məqsədilə hər il BMT-nin ixtisaslaşmış təşkilatı olan İnkişaf üçün Həllər Təşəbbüsü və Kembric Universiteti tərəfindən dərc olunan “Dayanıqlı İnkişaf - 2022” hesabatında Azərbaycan 2021-ci illə müqayisədə 5 pillə irəliləyib və mümkün 100 baldan 73,5 bal toplayaraq 163 ölkə arasında 50-ci pillədə qərarlaşıb.
Tədbirdə BMT-nin Azərbaycanda rezident əlaqələndiricisi Vladanka Andreyeva BMT və Azərbaycan arasında “2021 - 2025-ci illər üçün Dayanıqlı İnkişaf üzrə Əməkdaşlığa dair Çərçivə Sənədi”nin (UNSDCF) icrası üzrə BMT-nin müxtəlif qurumları tərəfindən həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verib, ölkəmizin DİM-lərin həyata keçirilməsinə bundan sonra da töhfə verəcəyinə əminliyini vurğulayıb.
Dövlət Statistika Komitəsinin sədr müavini Rauf Səlimov, İqtisadiyyat Nazirliyinin Dayanıqlı inkişaf və sosial siyasət şöbəsinin müdiri, Dayanıqlı İnkişaf üzrə Milli Əlaqələndirmə Şurasının Katibi Hüseyn Hüseynov çıxış edərək, ötən müddət ərzində Azərbaycanda DİM-lərin icrası istiqamətində görülmüş işlər və nəzərdə tutulan layihələr, DİM göstəricilərinin hesablanması üzrə əldə olunmuş irəliləyişlər barədə məlumat veriblər.
BMT-nin Azərbaycanda rezident əlaqələndiricisinin ofisinin nümayəndəsi Gülər Fətəli qlobal DİM İndeksi üzrə ilkin təhlillərin nəticəsi ilə bağlı təqdimatla çıxış edib.
Tədbir çərçivəsində DİM hesabatında Azərbaycanın mövqeyinin növbəti illərdə daha da irəliləməsi üçün həyata keçiriləcək tədbirlər barədə müzakirə aparılıb.

The event on "Azerbaijan in Global Sustainable Development Goals Index" was organized by the Ministry of Economy and the UN Mission in Azerbaijan.
“Azerbaijan is among 10 countries in the world for the implementation of the SDGs and the only country in the region to submit its Voluntary National Report to the UN High Level Political Forum 3 times, and over the past period, more than 30 state programs, strategies and action plans covering the social, economic and environmental spheres of the country have been integrated into the goals and targets of the SDGs. At the same time, the action plan of the “Strategy for Socio-Economic Development for 2022-2026”, approved in accordance with “Azerbaijan 2030: National Priorities for Socio-Economic Development”, has been adapted to the goals and targets of the SDGs”, Deputy Minister of Economy Sahib Mammadov says.
As a result of the work done, Azerbaijan has improved by 5 positions and scored 73.5 points out of 100 possible, ranking 50th among 163 countries compared to 2021 in the Sustainable Development 2022 Report published annually by a UN specialized agency Development Solutions Initiative and the University of Cambridge to analyze the implementation of the SDGs.
At the event, the UN Resident Coordinator in Azerbaijan Vlaadan Andreeva informed about the measures carried out by various UN agencies for the implementation of UN-Azerbaijan Sustainable Development Cooperation Framework 2021-2025 (UNSDCF), and stressed her confidence that our country will continue to contribute to the implementation of the SDGs.
Speaking at the event, Deputy Chairman of the State Statistics Committee Rauf Salimov, Head of the Sustainable Development and Social Policy Department of the Ministry of Economy, Secretary of the National Coordinating Council for Sustainable Development Huseyn Huseynov informed about the work done in Azerbaijan in the direction of the implementation of SDGs in the past period, the planned projects, and reached progress in the calculation of the SDG indicators.
Gular Fatali, a representative of the UN Resident Coordinator’s Office in Azerbaijan, made a presentation on the results of the preliminary analysis of the global SDG Index.
Within the framework of the event, measures were discussed, which must be implemented to further advance the position of Azerbaijan in the SDG Report.