Qvineya ilə iqtisadi-ticarət əməkdaşlığının genişləndirilməsi müzakirə olunub
Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi ilə Qvineyanın Planlaşdırma, Beynəlxalq Əməkdaşlıq və İnkişaf Nazirliyi arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
İslam İnkişaf Bankı (İİB) Qrupunun İllik Toplantıları çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Qvineya Respublikasının planlaşdırma, beynəlxalq əməkdaşlıq və inkişaf naziri İsmael Nabe və infrastruktur naziri Fasine Silla ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan ilə Qvineya arasında ikitərəfli iqtisadi əməkdaşlığın mövcud vəziyyəti və inkişaf perspektivləri müzakirə olunub. Tərəflər iqtisadi əlaqələrin müqavilə-hüquq bazasının genişləndirilməsi və biznes tərəfdaşlığının potensial imkanlarının reallaşdırılması məsələlərini nəzərdən keçiriblər.
Görüş çərçivəsində iqtisadi əməkdaşlığın inkişafı istiqamətində Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi ilə Qvineyanın Planlaşdırma, Beynəlxalq Əməkdaşlıq və İnkişaf Nazirliyi arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Qeyd edək ki, sənədin icrası ticarət, investisiya və texnologiya sahələrində əməkdaşlığın genişləndirilməsinə, eləcə də davamlı və inklüziv inkişaf təşəbbüslərinin dəstəklənməsinə mühüm töhfə verəcək.

A Memorandum of Understanding (MoU) has been signed between the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Planning, International Cooperation and Development of Guinea.
Within the framework of the Annual Meetings of the Islamic Development Bank (IsDB) Group, Azerbaijan's Minister of Economy Mikayil Jabbarov has met with Ismael Nabe, the Republic of Guinea's Minister of Planning, International Cooperation and Development, and Facinet Sylla, the Minister of Infrastructure.
The meeting focused on the current state and development prospects of the bilateral economic cooperation between Azerbaijan and Guinea. The parties reviewed the expansion of the legal-contractual framework for economic relations and the realization of potential opportunities for business partnerships.
As part of the meeting, a Memorandum of Understanding aimed at developing economic cooperation was signed between the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Planning, International Cooperation and Development of Guinea.
It is noteworthy that the implementation of this document will significantly contribute to expanding cooperation in trade, investment, and technology, as well as supporting sustainable and inclusive development initiatives.