Azərbaycan şirkətlərinin Türkiyə bazarına çıxışı mövzusunda seminar keçirilib
Bakıda keçirilən seminarda ölkəmizin özəl sektor nümayəndələri Türkiyə bazarına ixrac prosedurları barədə məlumatlandırılıblar.
Bakıda ölkəmizin özəl şirkətlərinin nümayəndələri üçün “Türkiyə bazarına çıxış: ixrac, hüquqi və praktiki aspektlər” mövzusunda seminar keçirilib.
Tədbirin açılışında Azərbaycanın Türkiyədə ticarət nümayəndəsi Tamerlan Tağıyev, Türkiyənin Azərbaycandakı səfirliyinin ticarət üzrə baş müşaviri Gülizar Yavaş Azərbaycan-Türkiyə ticarət əməkdaşlığı, Türkiyə bazarında Azərbaycan şirkətlərinin iştirakı prosedurları barədə məlumat veriblər.
Seminar çərçivəsində iştirakçılar türkiyəli mütəxəssislər tərəfindən qardaş ölkənin gömrük sistemi, idxal-ixrac əməliyyatları, məhsulların sertifikatlaşdırılması və uyğunluq standartları (TSE, CE, ISO və s.), daşınma mexanizmləri, rəqəmsal satış imkanları, eləcə də hüquqi çərçivə barədə ətraflı məlumatlandırılıblar.
Tədbir çərçivəsində Azərbaycanın Türkiyədə ticarət nümayəndəsi aparatının təşkilatçılığı ilə ölkəmizdə səfərdə olan türkiyəli potensial alıcılar və şirkət nümayəndələri ilə Azərbaycan istehsalçıları arasında B2B formatında görüşlər olub. Görüşlər zamanı tərəflər arasında əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub, qarşılıqlı maraq doğuran bir sıra məsələlər üzrə ilkin razılaşmalar əldə edilib.

Seminar Held on Azerbaijani Companies’ Entry into the Turkish Market
At a seminar held in Baku, representatives of Azerbaijan’s private sector were informed about export procedures for entering the Turkish market.
A seminar titled “Access to the Turkish Market: Export, Legal and Practical Aspects” was organized in Baku for representatives of local private companies.
At the opening of the event, Azerbaijan’s Trade Representative in Türkiye, Tamerlan Taghiyev, and the Chief Trade Counselor of the Embassy of Türkiye in Azerbaijan, Gulizar Yavas, provided information on Azerbaijan–Türkiye trade cooperation and the procedures for Azerbaijani companies to operate in the Turkish market.
Within the framework of the seminar, participants were briefed in detail by Turkish experts on the country’s customs system, import-export operations, product certification and compliance standards (such as Turkish Standards Institution, CE marking, International Organization for Standardization), logistics mechanisms, digital sales opportunities, and the legal framework.
As part of the event, B2B meetings were held between Azerbaijani producers and visiting Turkish potential buyers and company representatives, organized by the Trade Representation of Azerbaijan in Türkiye. During the meetings, the parties discussed cooperation opportunities and reached preliminary agreements on a number of mutually interesting issues.