Türkiyənin Kahramanmaraş, Qaziantep və Adana şəhərlərində iş adamları ilə görüşlərdə ölkəmizin biznes və investisiya mühitinə dair məlumat verilib.
Azərbaycanın investisiya mühitinin tanıdılması məqsədilə Türkiyənin Kahramanmaraş, Qaziantep və Adana şəhərlərində həmin şəhərlərin valiləri, universitet rektorları, sənaye və ticarət palatalarının rəhbərləri və sahibkarlarla görüşlər keçirilib.
Azərbaycanın Türkiyədə Səfirliyi və ticarət nümayəndəsi aparatının təşkilatçılığı ilə keçirilən görüşlərdə ölkəmizin biznes və sərmayə potensialı, investorlar üçün tətbiq edilən güzəştlər haqqında məlumat verilib.

Information on Azerbaijan’s business and investment environment was presented during meetings with business representatives in Kahramanmaraş, Gaziantep, and Adana.
As part of efforts to promote Azerbaijan’s investment environment, meetings were held in these cities with governors, university rectors, heads of chambers of industry and commerce, and entrepreneurs.
The meetings were organized by the Embassy of Azerbaijan in Türkiye and the Trade Representation of Azerbaijan in Türkiye. During the events, participants were provided with information on Azerbaijan’s business and investment potential, as well as incentives offered to investors.