İqtisadiyyat naziri OPEC Beynəlxalq İnkişaf Fondunun Forumunda iştirak etmək üçün Avstriyaya səfər edib
Vyanada keçirilən OPEC Beynəlxalq İnkişaf Fondunun Forumunda iştirak çərçivəsində Azərbaycanın Əbu-Dabi İnkişaf Fondu, İslam İnkişaf Bankı Qrupu və OPEC Beynəlxalq İnkişaf Fondu ilə əməkdaşlığına dair müzakirələr aparılıb.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov OPEC Beynəlxalq İnkişaf Fondunun Forumunda iştirak etmək üçün Avstriyanın paytaxtı Vyanaya səfər edib. Səfər çərçivəsində bir sıra görüşlər keçirilib.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Ərəb Koordinasiya Qrupuna daxil olan Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin (BƏƏ) Əbu-Dabi İnkişaf Fondunun baş direktoru Məhəmməd Saif Əl Suveydi ilə görüşüb. Görüşdə Azərbaycan və BƏƏ arasında iqtisadi-ticarət əlaqələrinin genişləndiyi vurğulanıb. BƏƏ-nin Azərbaycanın bərpaolunan enerji sahəsinə sərmayə qoyuluşu, həmçinin Fondun ölkəmizdə infrastruktur layihələrinə göstərdiyi dəstək qeyd olunub. Ölkəmizin iqtisadi potensialı və əlverişli işgüzar mühiti barədə məlumat verilib. Tərəflər enerji, infrastruktur, innovasiya və digər istiqamətlərdə əməkdaşlıq məsələlərini nəzərdən keçiriblər. Fondun ölkəmizdə prioritet sahələrə sərmayə qoyuluşu imkanları müzakirə olunub.
İslam İnkişaf Bankı Qrupunun sədri Məhəmməd Süleyman Əl-Casir ilə görüşdə Qrupa daxil olan qurumlarla uğurlu əməkdaşlıq həyata keçirildiyi bildirilib. Davamlı artım və infrastruktur quruculuğu baxımından Bankla səmərəli tərəfdaşlıq qeyd olunub. Azərbaycanda həyata keçirilən iqtisadi islahatlar və prioritetlər haqqında məlumat verilib. Birgə fəaliyyətin genişləndirilməsi, ölkəmizin özəl sektorunda inkişaf, 2026-cı ildə İslam İnkişaf Bankı Qrupunun İllik Toplantısının Azərbaycanda keçirilməsi və gündəlikdə olan digər məsələlərə dair fikir mübadiləsi aparılıb.
OPEC Beynəlxalq İnkişaf Fondunun prezidenti Əbdülhəmid Əlxəlifə ilə görüşdə qarşılıqlı əlaqələrin ölkəmizin enerji sektorunun şaxələndirilməsinə töhfə verdiyi qeyd edilib. Bərpa olunan enerji, infrastruktur və texniki yardım sahələrində işbirliyi imkanları dəyərləndirilib.
Görüş çərçivəsində İqtisadiyyat Nazirliyi və OPEC Beynəlxalq İnkişaf Fondu arasında əməkdaşlıq istiqamətlərinə dair Ölkə üzrə Tərəfdaşlıq Çərçivə Sənədi imzalanıb. 2025-2030-cu illəri əhatə edən sənəd sənaye, bərpa olunan enerji, nəqliyyat, infrastruktur və digər istiqamətlərdə dövlət və özəl sektor layihələrinin dəstəklənməsini nəzərdə tutur. Sənəd çərçivəsində həyata keçiriləcək təşəbbüslər iqlim maliyyələşməsi, inklüziv artım, eləcə də kiçik və orta sahibkarlığın inkişafı baxımından önəm kəsb edir.

Minister of economy visits Austria to attend OPEC Fund Development Forum
Within the framework of participation in the OPEC Fund for International Development Forum held in Vienna, discussions were held on Azerbaijan’s cooperation with the Abu Dhabi Fund for Development, the Islamic Development Bank Group, and the OPEC Fund for International Development.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov visited Vienna, the capital of Austria, to participate in the OPEC Fund for International Development Forum. Within the framework of the visit, a series of meetings were held.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov met with Mohamed Saif Al Suwaidi, Director General of the Abu Dhabi Fund for Development (ADFD), which is part of the Arab Coordination Group. During the meeting, the expansion of economic and trade relations between Azerbaijan and the United Arab Emirates (UAE) was emphasized. The UAE’s investments in Azerbaijan’s renewable energy sector and the Fund’s support for infrastructure projects in the country were noted. Information was provided on Azerbaijan’s economic potential and favorable business environment. The parties reviewed cooperation opportunities in energy, infrastructure, innovation, and other areas. Investment prospects of the Fund in Azerbaijan’s priority sectors were also discussed.
During the meeting with Muhammad Suleiman Al-Jasser, President of the Islamic Development Bank Group, it was noted that successful cooperation has been established with the institutions within the Group. The effective partnership with the Bank was emphasized in terms of sustainable growth and infrastructure development. Information was provided about the economic reforms and priorities being implemented in Azerbaijan. The parties discussed the expansion of joint activities, development of the country’s private sector, the hosting of the Islamic Development Bank Group’s Annual Meeting in Azerbaijan in 2026, and other agenda items.
During the meeting with Abdulhamid Al Khalifa, President of the OPEC International Development Fund, it was noted that mutual cooperation contributes to the diversification of Azerbaijan’s energy sector. Opportunities for collaboration in renewable energy, infrastructure, and technical assistance were evaluated.
Within the framework of the meeting, a Country Partnership Framework Document was signed between the Ministry of Economy and the OPEC International Development Fund. Covering the years 2025–2030, the document envisages support for state and private sector projects in industries such as manufacturing, renewable energy, transportation, infrastructure, and other areas. The initiatives to be implemented under this document are of significant importance in terms of climate finance, inclusive growth, and the development of small and medium-sized enterprises.