Macarıstanla iqtisadi əməkdaşlıq məsələləri barədə müzakirələr aparılıb
İqtisadiyyat Nazirliyində Macarıstanın xarici iqtisadi əməkdaşlığın inkişafına dair xüsusi tapşırıqlar üzrə səfiri ilə görüşdə iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsi müzakirə edilib.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Macarıstanın xarici iqtisadi əməkdaşlığın inkişafına dair xüsusi tapşırıqlar üzrə səfiri, “4iG Space and Defence Technologies Plc.” şirkətinin sədri Gellert Yasai ilə görüşüb.
Azərbaycan-Macarıstan iqtisadi-ticarət əlaqələrinin uğurlu inkişafı, xüsusilə energetika sahəsində mövcud əlaqələr vurğulanıb. Qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın əhəmiyyəti diqqətə çatdırılıb, gələcək tərəfdaşlıq perspektivləri müzakirə edilib.
Görüşdə Azərbaycanın əlverişli biznes mühiti qeyd edilib. “4iG Space and Defence Technologies Plc.” şirkətinin ölkəmizin inkişaf edən ekosistemində investisiya yatırmaqda maraqlı olduğu bildirilib.
Tərəflər ticarət və investisiya, nəqliyyat-tranzit əməkdaşlığının genişləndirilməsi, sənaye zonalarında birgə müəssisələrin yaradılması və texnologiya transferi imkanları ətrafında fikir mübadiləsi aparıb.
Qeyd edək ki, “4iG Group” Macarıstanın informasiya texnologiyaları (İT) və telekommunikasiya şirkətidir. Əsas fəaliyyət sahələrinə İT xidmətləri, telekommunikasiya, peyk texnologiyaları və kosmik sənaye daxildir.

At the meeting held at the Ministry of Economy with the Ambassador-at-Large for the Development of Hungary's External Economic Relations, the expansion of economic cooperation was discussed.
Economy Minister Mikayil Jabbarov met with Gellert Yasai, Hungary’s Ambassador-at-Large for the Development of Foreign Economic Relations and Chairman of “4iG Space and Defence Technologies Plc.”
The successful development of Azerbaijan-Hungary economic and trade relations, particularly existing cooperation in the energy sector, was highlighted. The importance of mutually beneficial collaboration was emphasized, and future partnership prospects were discussed.
The meeting highlighted Azerbaijan's favorable business environment. It was noted that “4iG Space and Defence Technologies Plc.” is interested in investing in the country’s developing ecosystem.
The parties exchanged views on expanding trade and investment, transportation and transit cooperation, establishing joint ventures in industrial zones, and opportunities for technology transfer.
It should be noted that “4iG Group” is a Hungarian information technology (IT) and telecommunications company. Its main areas of activity include IT services, telecommunications, satellite technologies, and the space industry.