“Sənaye 4.0: imkanlar və perspektivlər” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib
Bakı Biznes Mərkəzində “Sənaye 4.0: imkanlar və perspektivlər” mövzusunda dəyirmi masada superkompüter infrastrukturu ilə bağlı müzakirələr aparılıb.
İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin (4SİM) təşkilatçılığı ilə “Sənaye 4.0: imkanlar və perspektivlər” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib. Dəyirmi masa İqtisadiyyat Nazirliyi tərəfindən yaradılacaq superkompüter infrastrukturuna dair müəssisələrin ehtiyaclarını müəyyənləşdirmək və qarşılıqlı əməkdaşlıq imkanlarını araşdırmaq məqsədilə təşkil edilib. Tədbirdə süni intellekt, maşın öyrənməsi, böyük verilənlər və yüksək performanslı hesablama sahəsində fəaliyyət göstərən müəssisələr, eləcə də ali məktəb, tədqiqat institutları və texnoloji startapların 50-dən çox mütəxəssisi iştirak edib.
Tədbirdə çıxış edən İqtisadiyyat Nazirliyinin Rəqəmsal idarəetmə şöbəsinin müdiri Anar Nərimanov bildirib ki, superkompüter infrastrukturu yüksək hesablama gücünə tələbatın artdığı bir dövrdə mürəkkəb iqtisadi modellərin qurulması, məlumatların dərindən analizi və süni intellektin tətbiqi sahələrində dayanıqlı və çevik həllər təqdim etmək məqsədilə yaradılır.
Qeyd olunub ki, superkompüterdən Milli Məkan Məlumatları İnfrasturkturunun qurulması, böyük həcmli məlumatların (“Big Data”) yaradılması və təhlili, investisiya qoyuluşlarının modelləşdirilməsi, tədqiqatların aparılmasında və s. istifadə olunması planlaşdırılır. Dövlət qurumları ilə yanaşı, özəl sektorun və vətəndaş cəmiyyətinin bu infrastrukturdan yararlanması nəzərdə tutulub.
4SİM-in icraçı direktorunun müavini Soltan Bayramov superkompüter infrastrukturunun böyük həcmli məlumatların sürətli emalı, mürəkkəb hesablama və analizlərin aparılması üçün vacib vasitə olduğunu vurğulayıb. Bu infrastrukturun sənayenin rəqəmsallaşması, avtomatlaşdırma və ağıllı istehsal sistemlərinin inkişafına zəmin yaratdığı qeyd olunub.
Tədbirdə superkompüter texnologiyalarının tətbiqi və inkişafı ilə bağlı beynəlxalq təcrübə barədə təqdimat nümayiş olunub. Superkompüter infrastrukturunun texniki imkanları barədə məlumat verilib. Bildirilib ki, superkompüter 1.2 PFLOPS gücündədir. Superkömpüter NVİDİA H200 qrafik çipləri əsasında yığılıb.
Dəyirmi masada iştirak edən mütəxəssislər ölkəmizdə superkompüter infrastrukturunun yaradılmasının müsbət addım olduğunu vurğulayıblar. Bu infrastruktun nəticələrin dəqiq hesablanması, daha sürətli və daha dəqiq iqtisadi proqnozlaşdırma və analiz, qərar qəbuletmədə simulyasiya və əsaslandırılmış arqumentlərə əsaslanmaya imkan verəcəyi bildirilib.
Tədbirdə məlumatların emalı və analitik potensialın artırılmasının önəmi qeyd edilib. Mütəxəssislər ölkədə yüksək hesablama gücünə olan tələbat, texniki ehtiyaclar, infrastrukturdan istifadə və elmi-tədqiqat potensialının gücləndirilməsi kimi mövzularda fikir mübadiləsi aparıblar.

At the roundtable on “Industry 4.0: Opportunities and Prospects” held at the Baku Business Center, discussions were held on supercomputer infrastructure.
A roundtable on the topic “Industry 4.0: Opportunities and Prospects” was organized by the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (4SİM) under the Ministry of Economy. The event was held to identify the needs of enterprises regarding the supercomputer infrastructure to be established by the Ministry of Economy and to explore opportunities for mutual cooperation. The roundtable brought together more than 50 experts from enterprises operating in the fields of artificial intelligence, machine learning, big data, and high-performance computing, as well as from universities, research institutes, and technology startups.
Speaking at the event, Anar Narimanov, Head of the Digital Management Department of the Ministry of Economy, stated that the supercomputer infrastructure is being established to provide sustainable and flexible solutions in a period of increasing demand for high computational power. It aims to support the construction of complex economic models, in-depth data analysis, and the application of artificial intelligence.
It was noted that the supercomputer will be used for building the National Spatial Data Infrastructure, creating and analyzing large volumes of data ("Big Data"), modeling investment placements, conducting research, and more. Alongside government agencies, the private sector and civil society are also expected to benefit from this infrastructure.
Soltan Bayramov, Deputy Executive Director of 4SIM, emphasized that the supercomputer infrastructure is an essential tool for fast processing of big data, complex computations, and conducting analyses. It was noted that this infrastructure creates a foundation for the digitalization of industry, automation, and the development of intelligent production systems.
At the event, a presentation on the application and development of supercomputer technologies based on international experience was shown. Information was provided about the technical capabilities of the supercomputer infrastructure. It was noted that the supercomputer has a power of 1.2 PFLOPS. The supercomputer is built based on NVIDIA H200 graphics chips.
Experts participating in the roundtable emphasized that the establishment of supercomputer infrastructure in our country is a positive step. It was noted that this infrastructure will enable precise calculation of results, faster and more accurate economic forecasting and analysis, as well as simulation and decision-making based on well-founded arguments.
The importance of enhancing data processing and analytical capacity was highlighted at the event. Experts exchanged views on topics such as the demand for high computing power in the country, technical requirements, infrastructure utilization, and strengthening scientific research potential.