KOB Model Müəssisənin imkanlarından yararlanmaq istəyən sahbkarların nəzərinə!
Sahibkarlar KOB Model Müəssisənin təlimlərinə qatılmaqla istehsal prosesində zəruri olan biliklərə yiyələnə, onları təcrübədən keçirə bilərlər.
Azərbaycan Texniki Universitetində fəaliyyət göstərən KOB Model Müəssisənin imkanlarından faydalanmaq istəyən sahibkarlar Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinə (KOBİA) birbaşa (info@smb.gov.az və ya https://bit.ly/3xpwcX0), eləcə model müəssisənin sosial media hesabları vasitəsilə müraciət edə bilərlər.
KOB Model Müəssisənin xidmətlərindən istifadə etmək istəyən sahibkarlıq subyektləri aşağıdakı tələblərə cavab verməlidir:
• KOB subyekti istehsalat ilə məşğul olmalıdır;
• İstehsalatda və istehsalatın idarə edilməsində müasir biliklərə yiyələnmək və tətbiq etmək istəyi olmalıdır.
Model Müəssisə tərəfindən keçirilən təlimlərdə isə sahibkarlarla yanaşı, aidiyyəti ixtisaslar üzrə təhsil alan tələbələr və bu fənləri tədris edən müəllimlər də iştirak edə bilərlər.
KOB Model Müəssisənin imkanlarından yararlanmaq istəyən KOB subyektlərinin Agentliyə daxil olan müraciətləri müvafiq bazaya əlavə ediləcək və tələblərə cavab verən sahibkarlar təlim proqramına uyğun olaraq mərhələli şəkildə təlimlərə cəlb olunacaqlar. Hər təlim proqramı bir neçə moduldan ibarət olmaqla, qənaətli istehsal, resurslardan və xammaldan səmərəli istifadə, hazır məhsulun düzgün saxlanılması, istehsal prosesinin və vaxtın optimallaşdırılması, işçi qüvvəsinin istehsal prosesində bərabər paylaşdırılması və s. mövzuları əhatə edəcək. Təlimləri uğurla tamamlamış və müvafiq biliklərə yiyələnmiş şirkət nümayəndələrinə sonrakı mərhələlərdə də Model Müəssisənin heyəti və təlimçiləri tərəfindən dəstək davam etdiriləcək.
Qeyd edək ki, KOBİA tərəfindən beynəlxalq təcrübə araşdırılmaqla yaradılmış KOB Model Müəssisədə ilkin planlaşdırmadan başlayaraq müəsisənin qurulmasına qədər real biznes prosesini əyani müşahidə etmək mümkündür. “Görmə, eşitmə və icra etmə” konsepsiyası əsasında fəaliyyət göstərən Model Müəssisə zəruri avadanlıqlarla təchiz olunub ki, bu da müasir texnoloji avadanlıqların fəaliyyətini əyani görməyə, istehsal prosesində resursa, vaxta və xərclərə qənaət üsullarını öyrənməyə imkan verir. Model Müəssisə tərəfindən göstərilən bütün xidmətlər ödənişsizdir.

Attention to entrepreneurs intending to take advantage of opportunities of SME Model Enterprise!
Entrepreneurs can acquire the necessary knowledge in the production process by participating in the trainings of the SME Model Enterprise and practice them.
Entrepreneurs who want to benefit from the opportunities of the SME Model Enterprise operating at the Azerbaijan Technical University can apply to the Small and Medium Business Development Agency (SME) directly (info@smb.gov.az or https://bit.ly/3xpwcX0), as well as through the social media accounts of the model enterprise.
Business entities wishing to use the services of the SME Model Enterprise must meet the following requirements:
• The SME subject must be engaged in production;
• Willingness to acquire and apply modern knowledge in production and production management.
In addition to entrepreneurs, students studying relevant specialties and teachers teaching these subjects can participate in the trainings conducted by the Model Enterprise.
Applications of SME subjects intending to take advantage of the opportunities of the SME Model Enterprise will be added to the relevant database, and the entrepreneurs who meet the requirements will be gradually involved in training according to the training program. Each training program consists of several modules and will cover economical production, efficient use of resources and raw materials, proper storage of finished products, optimization of the production process and time, equal distribution of labor force in the production process, and other topics. Company representatives who have successfully completed training and acquired relevant knowledge will continue to be supported by the staff and trainers of the Model Enterprise in the subsequent stages.
It should be noted that it is possible to visually observe the real business process starting from the initial planning to the establishment of the enterprise in the SME Model Enterprise created by KOBIA based on international experience. The Model Enterprise operating on the basis of the concept of "seeing, hearing and executing" is equipped with the necessary equipment, which allows to visually see the operation of modern technological equipment, to learn ways to save resources, time and costs in the production process. All services provided by the Model Enterprise are free of charge.