İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti və “PWC Azərbaycan” şirkətinin birgə təşkilatçılığı ilə ali təhsil müəssisələrinin tələbələri arasında ulu öndər Heydər Əliyevin xatirəsinə həsr olunmuş “Vergilər” mövzusunda ümumrespublika olimpiadasına start verilib. 11-12 və 16 may tarixlərində Bakı və regionlarda, o cümlədən Naxçıvan Muxtar Respublikasının ali təhsil müəssisələrində keçirilən yarışın birinci mərhələsində ölkənin 22 universitetindən 492 tələbə iştirak edib.
Olimpiada, seçim və yekun turdan ibarət olmaqla, iki mərhələdə keçirilir. İlkin mərhələdə tələbələr təqdim olunmuş sualları test imtahanı formatında cavablandırmaqla vergilər mövzusunda öz bilik və bacarıqlarını sınayıblar. Olimpiadanın seçim turu mərhələsi Dövlət Vergi Xidmətinin Tədris Mərkəzi tərəfindən vergi sistemi və vergi qanunvericiliyi üzrə mürəkkəblik dərəcəsinə uyğun hazırlanıb və təqdim edilmiş test sualları əsasında aparılıb. Bu mərhələdə hər universitetdən 50-dən yuxarı ən yüksək nəticə göstərən 5 nəfər uğur qazanaraq yarışın final mərhələsinə vəsiqə qazanıb.
Seçim turunda uğur qazanan namizədlər iyun ayında Şamaxı rayonunda yerləşən Tədris Mərkəzinə səfər edəcək və orada final mərhələsində yarışacaqlar.
Qeyd edək ki, olimpiadanın keçirilməsində əsas məqsəd “Heydər Əliyev ili”ndə ali təhsil müəssisələrinin tələbələri arasında vergitutma sahəsində biliklərin aşılanması, habelə vergi sahəsinə marağın artırılmasıdır.

All-Republic Olympiad launched on "Taxes"
The State Tax Service under the Ministry of Economy and "PWC Azerbaijan" company jointly organized the All-Republic Olympiad on "Taxes" dedicated to the memory of the great leader Heydar Aliyev among students of higher education institutions. 492 students from 22 universities of the country took part in the first stage of the competition held on May 11-12 and 16 in Baku and regions, including higher education institutions of the Nakhichevan Autonomous Republic.
The Olympiad is held in two stages, consisting of qualifying and final round. Students tested their knowledge and skills at the initial stage on taxes by answering the presented questions in the format of a test exam. The qualifying stage of the Olympiad was prepared by the Training Center of the State Tax Service on the degree of complexity of the tax system and tax legislation and was conducted on the basis of the submitted test questions. 5 people with the highest results above 50 from each university were successful at this stage and qualified for the final stage of the competition.
Candidates who are successful in the qualifying stage will visit the Training Center located in Shamakhi district in June, and compete there in the final stage.
It should be noted that the main goal of the Olympiad is to instill knowledge in the field of taxation among students of higher education institutions in the "Year of Heydar Aliyev", as well as to increase interest in the field of taxation.