Tatarıstanla iqtisadi əlaqələrin intensivləşdirilməsinə dair müzakirələr aparılıb
Azərbaycan Respublikası ilə Tatarıstan Respublikası arasında birgə Hökumətlərarası Komissiyanın 3-cü iclası, Tatarıstan-Azərbaycan biznes forumu keçirilib, iqtisadi əlaqələrin intensivləşdirilməsinə dair müzakirələr aparılıb.
Rusiya Federasiyasının Tatarıstan Respublikasının Rəisi ilə görüş keçirilib
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə Rusiya Federasiyasının Tatarıstan Respublikasının Rəisi Rüstəm Minnixanov arasında görüş keçirilib. Tərəflər Azərbaycanın Tatarıstanla iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində əlaqələrin inkişafı üçün geniş imkanların olduğunu qeyd edib, əməkdaşlığın gücləndirilməsi üçün görüləcək işlər barədə müzakirə aparıblar.
Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın 3-cü iclası keçirilib
Kazanda Azərbaycan Respublikası ilə Rusiya Federasiyasının Tatarıstan Respublikası arasında ticarət-iqtisadi, elmi-texniki və mədəniyyət sahələrində əməkdaşlıq üzrə birgə Hökumətlərarası Komissiyanın 3-cü iclası keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan-Rusiya iqtisadi əlaqələrinin şaxələndirilməsi barədə fikirlərini bölüşən iqtisadiyyat naziri müvafiq qurumlar arasında institusional əməkdaşlığın intensivləşdirilməsinin əhəmiyyətini, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə aparılan yenidənqurma və bərpa işlərində əməkdaşlıq üçün geniş potensialı diqqətə çatdırıb. Ölkələrimiz arasında bir çox sahələrdə uğurlu əlaqələri qeyd edən Tatarıstan Respublikasının Baş nazirinin müavini, sənaye və ticarət naziri, Hökumətlərarası Komissiyanın həmsədri Oleq Korobçenko Tatarıstan şirkətlərinin Azərbaycanın biznes dairələri ilə əməkdaşlıq üçün real təkliflərinin olduğunu və bu istiqamətdə işlərin sürətləndirilməsinin vacibliyini ifadə edib.
Tərəflər həmçinin, iqtisadi-ticarət əlaqələrinin intensivləşdirilməsi perspektivlərini müzakirə ediblər.
İclas çərçivəsində Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın həmsədrləri tərəfindən 3-cü iclasın yekunlarına dair Protokol imzalanıb. Sənəddə rəqəmsal iqtisadiyyat, elm, təhsil, gənclər, idman mədəni-humanitar, sosial və turizm sahələrində tərəfdaşlığın gücləndirilməsi nəzərdə tutulur.
Bundan başqa, Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyi ilə Tatarıstanın “Ximqrad” Texnopolisinin “İnnovativ Sənaye Parkı - Yüksək Texnologiyalar sahəsində Texnopark”ı arasında əməkdaşlığa dair memorandum imzalanıb.
Tatarıstan-Azərbaycan biznes forumu keçirilib
Səfər çərçivəsində Kazanda Tatarıstan-Azərbaycan biznes forumu keçirilib. Tədbirə hər iki tərəfdən rəsmi şəxslərlə yanaşı, enerji, sənaye, kənd təsərrüfatı, tikinti, İKT, maliyyə və konsaltinq sahələrində fəaliyyət göstərən şirkətlərin təmsilçiləri qatılıb.
Mikayıl Cabbarov Tatarıstanın sənaye zonalarında və qabaqcıl müəssisələrində tətbiq edilən müasir texnologiyaları (nou-hau) yüksək qiymətləndirib, Azərbaycan və Tatarıstan iqtisadiyyatlarının bir sıra oxşar xüsusiyyətlərə sahib olduğundan bu istiqamətdə uğurlu əməkdaşlıq qurulmasının vacibliyini bildirib. Belə ki, Azərbaycanda yaradılmış münbit investisiya mühiti və ölkəmizin əlverişli coğrafi mövqeyi, inkişaf etmiş nəqliyyat-logistika infrastrukturu Tatarıstan sahibkarlarına geniş perspektivlər vəd edir.
Tatarıstan sahibkarlarının Azərbaycanda həyata keçirilən layihələrdə iştirak etməkdə maraqlı olduqlarını bildirən Oleq Korobçenko işgüzar tədbirlərin sahibkarlar arasında əlaqələrin qurulması və mövcud bağların səmərəliliyinin artırılmasında əvəzsiz rol oynadığını qeyd edib.
Azərbaycan Respublikasının Rusiyadakı səfiri Polad Bülbüloğlu, İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin – AZPROMO-nun rəhbəri Yusif Abdullayev, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov, Tatarıstan Respublikasının İnvestisiya İnkişafı Agentliyinin rəhbərinin birinci müavini İnsaf Vəliyev, Tatarıstanın Ticarət və Sənaye Palatası Şurasının İdarə heyətinin sədri Şamil Aqeyev çıxışlarında iki ölkənin aidiyyəti qurumları və işgüzar dairələri arasında əməkdaşlığın inkişafına dair fikirlərini bölüşüblər.
Tədbirdə Tatarıstan və Azərbaycanda yaradılmış imkanlar, dəstək mexanizmləri və biznes təşəbbüsləri sahibkarların diqqətinə çatdırılıb, iştirakçı şirkətlər arasında B2B formatda görüşlər keçirilib.
Səfər çərçivəsində Azərbaycanın nümayəndə heyəti Tatarıstan Respublikasının İnvestisiya İnkişafı Agentliyində də görüş keçirib. Agentliyin Vahid Təqdimat Mərkəzində iştirakçılar üçün Tatarıstanın iqtisadi və investisiya potensialı ilə bağlı təqdimat nümayiş olunub, Tatarıstan birgə investisiya perspektivlərinin reallaşdırılması imkanları müzakirə edilib.

The 3rd meeting of the joint Intergovernmental Commission, the Tatarstan-Azerbaijan business forum was held between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Tatarstan, and discussions were held on the intensification of economic relations.
A meeting was held with the Head of the Republic of Tatarstan of the Russian Federation
It was a meeting between the delegation led by the Minister of Economy Mikayil Jabbarov and the Head of the Republic of Tatarstan Rustam Minnikhanov of the Russian Federation. The parties noted that there are wide opportunities for the development of relations between Azerbaijan and Tatarstan in various fields of the economy, and discussed the work to be done to strengthen cooperation.
It was the 3rd meeting of the Joint Intergovernmental Commission
The 3rd meeting of the joint Intergovernmental Commission was held in Kazan on cooperation in trade-economic, scientific-technical and cultural fields between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Tatarstan of the Russian Federation.
The Minister of Economy sharing his views on the diversification of Azerbaijan-Russia economic relations at the event, drew attention to the importance of intensifying institutional cooperation between the relevant institutions, and the wide potential for cooperation in the reconstruction and restoration works carried out in our territories liberated from occupation. The Deputy Prime Minister of the Republic of Tatarstan, Minister of Industry and Trade, Co-Chairman of the Intergovernmental Commission Oleg Korobchenko noting the successful relations between our countries in many fields, stated that Tatarstan companies have real proposals for cooperation with the business circles of Azerbaijan and the importance of accelerating work in this direction.
The parties also discussed the prospects of intensifying economic and trade relations.
The co-chairmen of the Joint Intergovernmental Commission signed the Protocol within the framework of the meeting, on the results of the 3rd meeting. The document envisages the strengthening of partnership in the fields of digital economy, science, education, youth, sports, cultural-humanitarian, social and tourism.
In addition, a memorandum was signed on cooperation between the Agency for the Development of Economic Zones under the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan and the "Innovative Industrial Park - Technopark in the field of High Technologies" of the "Khimgrad" Technopolis of Tatarstan.
Tatarstan-Azerbaijan business forum held
A Tatarstan-Azerbaijani business forum was held in Kazan as part of the visit. The event was attended by officials from both parties, as well as representatives of companies operating in the fields of energy, industry, agriculture, construction, ICT, finance and consulting.
Mikayil Jabbarov highly appreciated the modern technologies (know-how) applied in the industrial zones and advanced enterprises of Tatarstan, and stated the importance of establishing successful cooperation in this direction, as the economies of Azerbaijan and Tatarstan have a number of similar characteristics. Thus, the fertile investment environment created in Azerbaijan, the favorable geographical position of our country, and the developed transport and logistics infrastructure promise wide prospects for entrepreneurs of Tatarstan.
Oleg Korobchenko stated that Tatarstan entrepreneurs are interested in participating in the projects implemented in Azerbaijan and noted that business events play an invaluable role in establishing relations between entrepreneurs and increasing the efficiency of existing gardens.
Ambassador of the Republic of Azerbaijan to Russia Polad Bulbuloglu, Head of the Export and Investment Promotion Agency - AZPROMO Yusif Abdullayev, Chairman of the Board of the Small and Medium Business Development Agency (KOBIA) Orkhan Mammadov, First Deputy Head of the Investment Development Agency of the Republic of Tatarstan Insaf Valiyev, Chairman of the Board of Directors of the Chamber of Commerce and Industry of Tatarstan, Shamil Ageyev, shared their views on the development of cooperation between the relevant institutions and business circles of the two countries.
Opportunities, support mechanisms and business initiatives created in Tatarstan and Azerbaijan were brought to the attention of entrepreneurs, and meetings were held at the event, in B2B format between participating companies.
The delegation of Azerbaijan also held a meeting within the framework of the visit, at the Investment Development Agency of the Republic of Tatarstan. A presentation on the economic and investment potential of Tatarstan was demonstrated for the participants at the Agency's Unified Presentation Center, and the possibilities of realization of joint investment prospects with Tatarstan were discussed.