“Milli Proqram” çərçivəsində istifadəçilərin ən çox müraciət etdiyi 10 təlim
“4Sİ Akademiyası” çərçivəsində həyata keçirilən “Milli Proqram” çərçivəsində vətəndaşlar daha çox süni intellekt və data elmi sahələrinə aid təlimlərə müraciət edirlər.
İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi (4SİM) Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyində Təhsilin İnkişafı Fondunun birgə təşəbüsü ilə həyata keçirilən “4Sİ Akademiyası - Milli Proqram” çərçivəsində bu günədək 7500 istifadəçi “Coursera” onlayn təhsil platformasında təlimlərdən yararlanıb.
İstifadəçilər ümumilikdə 40 min təlimə müraciət ediblər, 11000 təlim uğurla tamamlanaraq iştirakçılara beynəlxalq sertifikatlar təqdim edilib. Müraciət olunan və tamamlanan təlimlərin 25%-dən çoxu süni intellekt və data elmi (data science) sahələrini əhatə edir.
4SİM proqram çərçivəsində istifadəçilərin platformada ən çox müraciət etdiyi ilk 10 təlimi müəyyən edib.
• Süni intellekt hamı üçün (AI For Everyone)
• Layihələrin idarə olunmasının əsasları (Foundations of Project Managements)
• Süni intellektə giriş (Introduction to Artificial Intelligence)
• Layihələrin idarə olunmasına giriş (Introduction to Project Management)
• Süni intellekt, biznes və gələcəyin peşələri (AI, Business & the Future of Work)
• Data elminin əsasları, data hər yerdə (Foundations : Data, Data, Everywhere)
• Uğurlu layihəyə necə başlamaq olar? (Project Initiation: Starting a Successful Project)
• Data elmi nədir? (What is Data Science?)
• Rəqəmsal transformasiyaya giriş (Introduction to digital transformation)
• Hamı üçün generativ süni intellekt (Generative AI for everyone)
Aprelin 1-dən start götürən “Milli Proqram” çərçivəsində 1 il ərzində on minlərlə vətəndaşın dünyanın ən böyük onlayn tədris platforması olan “Coursera”da təlimlərdən ödənişsiz faydalanması nəzərdə tutulub. Məqsəd ölkədə rəqəmsal iqtisadiyyata keçidi sürətləndirmək üçün dördüncü sənaye inqilabı texnologiyaları sahəsində bilik və bacarıqların inkişaf etdirilməsi və əmək bazarında bu sahə üzrə ixtisaslı kadrların hazırlanmasına dəstək olmaqdır.
İstifadəçilər onlayn platformada Oksford, Stenford, Yel, Dyuk, London, Edinburq, Mançestr, Miçiqan, Con Hopkins, İllinoys, Florida, Sidney, eləcə də “Microsoft”, “Google”, “Meta”, IBM, AWS, “Oracle”, “Gitlab”, “Intel”, SAP, “Salesforce” kimi dünyanın 350-yə yaxın ən nüfuzlu universitet və aparıcı texnologiya şirkətlərinin 8000 təlimindən yararlana bilərlər. Platformada 4Sİ texnologiyaları, süni intellekt, maşın öyrənməsi, böyük verilənlər, data analitika, blokçeyn, bulud texnologiyaları, proqramlaşdırma dilləri, eləcə də liderlik, şəxsi inkişaf və kommunikasiya sahələrinə dair təlimlər tədris olunur. “Milli Proqram” çərçivəsində “Coursera” platformasında ən çox müraciət olunan 2500 kurs süni intellektin köməyi ilə Azərbaycan dilində altyazı ilə müşayiət olunur.
Platformada IBM, “Google”, Deeplearning.AI, “Microsoft” kimi qabaqcıl texnologiya şirkətləri və Stenford, Pensilvaniya, London İmperial Kolleci də daxil olmaqla dünyanın nüfuzlu ali təhsil ocaqları tərəfindən hazırlanmış süni intellekt və data elmi sahələrinə aid 2300-ə yaxın təlim proqramı var.
“Milli Proqram”a qoşulmaq üçün vətəndaşlar https://form.4sim.gov.az linkindən keçid edərək qeydiyyatdan keçə bilərlər. SOCAR, “Pasha Holding”, bp və JOCAP şirkətləri “Milli Proqram”ın əsas tərəfdaşlarıdır.
Xatırladaq ki, ötən il pilot layihə olaraq həyata keçirilən “4Sİ Akademiyası” layihəsi çərçivəsində 10 000 nəfər 1 il ərzində növbəli şəkildə “Coursera” platformasında kurslardan faydalanıb. İştirakçılar 32 min saatdan çox kurs dinləyiblər, təlimləri uğurla tamamlayanlar ümumilikdə 4200 beynəlxalq sertifikat əldə ediblər. Layihə 2024-cü ildə “Coursera” şirkəti tərəfindən “Üstün Nailiyyət Mükafatı 2024” müsabiqəsinin “Süni İntellekt İnnovasiyası” kateqoriyası üzrə qalibi olub.

Within the framework of the "4SI Academy" and the implementation of the "National Program", citizens are increasingly applying for trainings related to artificial intelligence and data science.
Within the framework of the "4SI Academy – National Program", jointly initiated by the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (4SIC) under the Ministry of Economy and the Education Development Fund under the Ministry of Science and Education, a total of 7,500 users have so far benefited from training on the online learning platform "Coursera".
Users have submitted a total of 40,000 training applications, out of which 11,000 have been successfully completed, and participants have been awarded international certificates. More than 25% of the enrolled and completed courses cover the fields of artificial intelligence and data science.
Within the framework of the 4IR Center (4SIM) program, the top 10 most-applied training courses on the platform by users have been identified.
• AI For Everyone
• Foundations of Project Managements
• Introduction to Artificial Intelligence
• Introduction to Project Management
• AI, Business & the Future of Work
• Foundations : Data, Data, Everywhere
• How to start a successful project?
• What is Data Science?
• Introduction to digital transformation
• Generative AI for everyone
Starting from April 1, the "National Program" aims to provide tens of thousands of citizens with free access to training courses on Coursera, the world's largest online learning platform, over the course of one year. The goal is to accelerate the transition to a digital economy in the country by developing knowledge and skills in Fourth Industrial Revolution technologies and supporting the preparation of qualified specialists for the labor market in this field.
Users can benefit from 8,000 courses on the online platform, offered by nearly 350 of the world's most prestigious universities and leading technology companies, including Oxford, Stanford, Yale, Duke, London, Edinburgh, Manchester, Michigan, Johns Hopkins, Illinois, Florida, Sydney, as well as “Microsoft,” “Google,” “Meta,” IBM, AWS, “Oracle,” “Gitlab,” “Intel,” SAP, “Salesforce,” and others. The platform offers training in areas such as 4IR technologies, artificial intelligence, machine learning, big data, data analytics, blockchain, cloud technologies, programming languages, as well as leadership, personal development, and communication. Under the “National Program,” the 2,500 most requested courses on the “Coursera” platform are accompanied by Azerbaijani subtitles with the help of artificial intelligence.
The platform offers nearly 2,300 training programs in artificial intelligence and data science, developed by leading technology companies such as IBM, Google, Deeplearning.AI, Microsoft, and prestigious educational institutions like Stanford, Pennsylvania, and Imperial College London.
To join the "National Program," citizens can register by following the link: https://form.4sim.gov.az. SOCAR, Pasha Holding, BP, and JOCAP are the main partners of the "National Program."
It should be noted that last year, as part of the pilot project "4SI Academy," 10,000 individuals benefited from courses on the "Coursera" platform over the course of a year. Participants completed over 32,000 hours of courses, and a total of 4,200 international certificates were awarded to those who successfully completed the training. In 2024, the project won the "Outstanding Achievement Award 2024" in the "Artificial Intelligence Innovation" category at the "Coursera" company's competition.