İqtisadiyyat Nazirliyində Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Qurtuluş” tamaşası nümayiş etdirilib
Cəfər Cabbarlı adına İrəvan Dövlət Dram Teatrı tərəfindən Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Qurtuluş” tamaşası nümayiş etdirilib.
2023-cü il mayın 10-da Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri, müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu, görkəmli siyasi və dövlət xadimi Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 ili tamam olur. Bu məqsədlə ölkəmizdə 2023-cü il “Heydər Əliyev İli” elan edilib və Ümummilli Liderin zəngin və çoxşaxəli irsinin qorunub-saxlanılması üçün silsilə tədbirlər keçirilir.
Heydər Əliyev ideyalarının daha dərindən öyrənilməsi və təbliği məqsədilə İqtisadiyyat Nazirliyində Cəfər Cabbarlı adına İrəvan Dövlət Dram Teatrı tərəfindən “Qurtuluş” tamaşası nümayiş etdirilib. Ulu Öndərin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş tamaşada Heydər Əliyevin bədii obrazı canlandırılıb, onun həyatı və siyasi fəaliyyəti ilə bağlı bir sıra məqamlar səhnələşdirilib.

"Liberation" play dedicated to the 100th anniversary of Heydar Aliyev shown at the Ministry of Economy
The play "Liberation" dedicated to the 100th anniversary of Great Leader Heydar Aliyev was shown by the Iravan State Drama Theater named after Jafar Jabbarli.
It is the 100th anniversary of the birth of Heydar Aliyev, the National Leader of the Azerbaijani people, the founder of the independent state of Azerbaijan, an outstanding politician and statesman on May 10, 2023. To this end, 2023 has been declared the "Year of Heydar Aliyev" in our country, and a number of events are being held to preserve the rich and diverse heritage of the National Leader.
The play "Liberation" was shown by the Yerevan State Drama Theater named after Jafar Jabbarli at the Ministry of Economy in order to further study and promote the ideas of Heydar Aliyev. The artistic image of Heydar Aliyev was revived, and a number of moments related to his life and political activity were staged in the play dedicated to the 100th anniversary of the Great Leader.