Macarıstanla yeni biznes təşəbbüslərinin reallaşdırılması üçün geniş imkanlar var
Azərbaycanın iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Budapeştdə Macarıstanın xarici işlər və ticarət naziri Peter Siyarto ilə görüşüb.
Tərəflər Azərbaycan-Macarıstan əlaqələrinin strateji tərəfdaşlıq prinsiplərinə əsaslandığını, hər iki ölkə rəhbərliyinin əməkdaşlığın inkişafına, mövcud potensialdan səmərəli istifadəyə xüsusi önəm verdiklərini vurğulayıblar.
Görüşdə tərəfdaşlığın genişləndirilməsi üçün çoxşaxəli müqavilə-hüquq bazasının yaradıldığı, iqtisadi-ticarət əməkdaşlığının inkişafı qeyd edilib. İki ölkə arasında tərəfdaşlığın genişlənməsinə qarşılıqlı marağın göstəricisidir ki, Azərbaycan-Macarıstan ticarət dövriyyəsi artır, qarşılıqlı faydalı investisiya əməkdaşlığı həyata keçirilir. Bildirilib ki, energetika, sənaye, nəqliyyat, informasiya texnologiyaları, kənd təsərrüfatı, ticarət, təhsil və s. sahələrdə əlaqələrin gücləndirilməsi üçün imkanlar böyükdür və Azərbaycan bu potensialın reallaşdırılması üçün zəruri tədbirlər görür. Ölkəmizdə yaradılmış əlverişli infrastruktur və tətbiq olunan güzəştlər əczaçılıq sahəsində də tərəfdaşlığı genişləndirə, dərman vasitələrinin birgə istehsalını təşviq edə bilər.
İqtisadiyyat naziri Azərbaycan ərazisindən keçən nəqliyyat dəhlizləri, Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı və Ələt Azad İqtisadi Zonasının imkanları barədə də məlumat verib, Macarıstan şirkətləri ölkəmizin əlverişli biznes mühitindən, tranzit potensialından yararlanmağa dəvət edib.

Minister of Economy of the Republic of Azerbaijan Mikayil Jabbarov met with Minister of Foreign Affairs and Trade of Hungary Peter Sijarto in Budapest.
The parties stressed that Azerbaijan-Hungary relations are based on the principles of strategic partnership, that the leadership of both countries attaches particular importance to the development of cooperation and the effective use of existing potential.
It was noted at the meeting that a multifaceted contractual and legal framework has been created for expanding partnerships, and the developing economic-trade cooperation. The trade turnover between Azerbaijan and Hungary is increasing and mutually beneficial investment cooperation is being implemented as an indicator of mutual interest in expanding partnership between the two countries. It was stated that energy, industry, transport, information technology, agriculture, trade, education and other opportunities for strengthening relations in these fields are great, and Azerbaijan is taking necessary measures to realize this potential. The favorable infrastructure created in our country and the corresponding concessions can expand the partnerships in the field of pharmaceuticals and promote the joint production of medicines.
The Minister of Economy also informed about the possibilities of transport corridors passing through the territory of Azerbaijan, Baku International Sea Trade Port and Alat Free Economic Zone, and invited Hungarian companies to take advantage of the favorable business environment and transit potential of our country.