1970-ci ildə anadan olub.
1990-cı ildə N.Voznesenski adına Leninqrad Maliyyə - İqtisad İnstitutunun Bakı filialını, 2000-ci ildə isə Bakı Dövlət Universitetinin Hüquq fakültəsini bitirib.
1990-1992-ci illərdə Maliyyə Nazirliyinin Baş Dövlət Vergi Müfəttişliyində dövlət vergi müfəttişi, 1992-1996-cı illərdə Beynəlxalq Vergiqoyma İdarəsinin rəisi, 1997-1999-cu illərdə isə İri Vergi Ödəyiciləri ilə İş üzrə İdarənin rəisi, 2000 - 2004-cü illərdə Maliyyə Nazirliyinin Vergi Siyasəti və Gəlirlər Baş İdarəsinin rəisi vəzifələrində çalışıb.
2004-cü ildən 2026-cı il 14 yanvar tarixinədək Azərbaycan Respublikası maliyyə nazirinin müavini, eyni zamanda Büdcə Gəlirlərinin Proqnozlaşdırılması üzrə Komissiyanın sədri vəzifələrində işləyib.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 14 yanvar 2026-cı il tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikasının iqtisadiyyat nazirinin müavini təyin edilib.

He was born in 1970.
In 1990 graduated from the Baku branch of the Leningrad Institute of Finance and Economics named after N. A. Voznesensky, and in 2000 – the Law Faculty of Baku State University.
In 1990-1992 served as a state tax inspector at the State Head Tax Inspection of the Ministry of Finance.
In 1992-1996 served as the Head of the International Taxation Department of the State Head Tax Inspection.
In 1997-1999 served as the Head of the Department "On work with major taxpayers" of the State Head Tax Inspection.
In 2000 - 2004 served as the Head of the Tax Policy and Revenues Head Administration of the Ministry of Finance of the Republic of Azerbaijan.
From 2004 till January 14, 2026 – served as the Deputy Minister of Finance of the Republic of Azerbaijan and the Chairman of the Commission for Budget Revenues Forecasting.
In accordance with the Order of the President of the Republic of Azerbaijan dated January 14, 2026, was appointed the Deputy Minister of Economy of the Republic of Azerbaijan.