Azərbaycan və ABŞ arasında iqtisadi tərəfdaşlığın strateji inkişaf prioritetləri, ticarət və investisiya əlaqələrinin genişləndirilməsi məsələləri müzakirə olunub.
“Bakı Enerji Həftəsi” çərçivəsində iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov ABŞ Dövlət katibinin iqtisadi, enerji və biznes məsələləri üzrə köməkçisi Keyleb Orr ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və ABŞ arasında iqtisadi tərəfdaşlığın strateji inkişaf prioritetləri, ticarət və investisiya əlaqələrinin genişləndirilməsi, enerji, sənaye, süni intellekt, rəqəmsallaşma, kritik minerallar, mədənçilik və digər istiqamətlər üzrə əməkdaşlıq imkanları nəzərdən keçirilib.
Görüş zamanı regional bağlantıların gücləndirilməsinin iqtisadi aktivliyin artırılması baxımından mühüm rolu qeyd edilib. Azərbaycanın Avropa, Mərkəzi Asiya, Cənubi Qafqaz və Yaxın Şərq regionlarını birləşdirən etibarlı platforma kimi mövqeyinin möhkəmləndirilməsi istiqamətində əməkdaşlıq potensialı diqqətə çatdırılıb.
Tərəflər iqtisadi əməkdaşlığın şaxələndirilməsinin, innovativ texnologiyaların tətbiqinin və özəl sektor arasında əlaqələrin gücləndirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıblar. Eyni zamanda, qarşılıqlı maraq doğuran sahələrdə birgə fəaliyyətin perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

The strategic development priorities of the economic partnership between Azerbaijan and the U.S., as well as matters regarding the expansion of trade and investment ties, have been discussed.
Within the framework of the "Baku Energy Week," Minister of Economy Mikayil Jabbarov has met with Caleb Orr, the U.S. Assistant Secretary of State for Economic, Energy, and Business Affairs.
During the meeting, the sides reviewed the strategic development priorities of the economic partnership between Azerbaijan and the U.S., the expansion of trade and investment relations, and cooperation opportunities in energy, industry, artificial intelligence, digitalization, critical minerals, mining, and other sectors.
The important role of strengthening regional connectivity in terms of boosting economic activity was highlighted during the meeting. Attention was drawn to the potential for cooperation toward consolidating Azerbaijan's position as a reliable platform connecting the regions of Europe, Central Asia, the South Caucasus, and the Middle East.
The parties emphasized the importance of diversifying economic cooperation, implementing innovative technologies, and strengthening ties between the private sectors. Concurrently, views were exchanged on the prospects of joint activities in areas of mutual interest.