Azərbaycan ilə BMT arasında əməkdaşlığın cari vəziyyəti və gələcək inkişaf perspektivləri müzakirə olunub.
Ümumdünya Şəhərsalma Forumu (WUF13) çərçivəsində iqtisadiyyat nazirinin birinci müavini Elnur Əliyev ilə BMT Baş katibinin müavini Amina Mohammed arasında görüş keçirilib.
Görüş zamanı Azərbaycan ilə BMT arasında əməkdaşlığın cari vəziyyəti və gələcək inkişaf perspektivləri müzakirə olunub. Tərəflər ölkəmizin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin həyata keçirilməsi istiqamətində əldə etdiyi nailiyyətləri və bu sahədə həyata keçirilən islahatların əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Müzakirələr çərçivəsində iqtisadi inkişaf, yaşıl enerji, dayanıqlı şəhərsalma və regional əməkdaşlıq istiqamətində həyata keçirilən təşəbbüslər barədə fikir mübadiləsi aparılıb. Azərbaycanın regional iqtisadi əlaqələrin möhkəmləndirilməsi, nəqliyyat-logistika imkanlarının genişləndirilməsi və dayanıqlı inkişaf gündəliyinə töhfə verən layihələri diqqətə çatdırılıb.

First Deputy Minister of Economy meets with UN Deputy Secretary-General
The current state of the Azerbaijan – UN cooperation and the future development prospects have been explored.
Within the framework of the World Urban Forum (WUF13), First Deputy Minister of Economy of the Republic of Azerbaijan Elnur Aliyev has met with Amina Mohammed, the Deputy Secretary-General of the UN.
During the meeting, the current state of the Azerbaijan – UN cooperation and the future development prospects were discussed. The parties highlighted Azerbaijan’s success in achieving the Sustainable Development Goals (SDGs) and the importance of the reforms being implemented in this area.
During the discussions, the sides shared views on the initiatives underway in economic development, green energy, sustainable urbanization and regional cooperation. The parties also drew attention to Azerbaijan’s projects contributing to the sustainable development agenda, strengthening the regional economic relations, expanding transport and logistics opportunities.