Sahibkarlar “Russia Halal Expo 2026” sərgisinə dəvət olunurlar
Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyi Rusiya Federasiyasının Tatarıstan Respublikasının Kazan şəhərində 15 - 17 may 2026-cı il tarixlərində keçiriləcək “Russia Halal Expo 2026” sərgisində vahid ölkə stendində iştirak üçün ixracatçıların müraciətlərinin qəbulunu elan edir.
Müraciətlərin qəbulu aşağıda təqdim olunan XİF MN məhsul kodlarına daxil olan məhsullar üzrə həyata keçiriləcək.
02
Ət və qida üçün yararlı ət əlavələri
0305
Qurudulmuş, duzlu və ya duzlu suya qoyulmuş balıq; hisə verilmə zamanı və ya sonra isti emala məruz qalmış və ya qalmamış hisə verilmiş balıq
62
Paltar və geyim ləvazimatları, maşınla və ya əllə toxunmuş trikotajdan başqa
87
Yerüstü nəqliyyat vasitələri, dəmiryolu və tramvay nəqliyyat vasitələrindən başqa, və onların hissələri və ləvazimatları
mebel; yataq ləvazimatları, döşəklər, döşək əsasları, divan yastıqları və analoji doldurulma mebel ləvazimatları; başqa yerdə adı çəkilməyən və ya təsnif olunmayan lampalar və işıqlandırıcı avadanlıqlar; üzərində ad və ya ünvan yazılmış işıq tablo və lövhələri və analoji məmulatlar; yığma tikinti konstruksiyaları
9619008100
uşaq bələkləri və əskiləri
Müsabiqə Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2018-ci il 31 oktyabr tarixli 470 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilmiş "Dəstək tədbirlərində iştirak edəcək ixracatçıların seçilməsi üçün müsabiqənin təşkili və keçirilmə Qaydası" əsasında 13 mart 2026-cı il tarixində AZPROMO-da təşkil olunacaq.
Sənədlər aşağıdakı ünvan üzrə 3 mart 2026-cı il tarixinədək təqdim olunmalıdır: Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO, Bakı Biznes Mərkəzi, Neftçilər pr. 32, Bakı, AZ1000.

The Ministry of Economy of Azerbaijan Republic announces the acceptance of exporters' applications for participation in the single country stand at the “ Russia & Islamic World Cooperation Expo 2026” exhibition, which will be held in Kazan, Russia on May 13-15, 2026.
Maximum number of exporters to participate in a single country stand: 12 companies.
Applications will be accepted for products included in the HS codes presented below.
02
Meat and edible meat offal
0305
Fish, dried, salted or in brine; smoked fish, whether or not cooked before or during the smoking process; flours, meals and pellets of fish, fit for human consumption
Edible fruits and edible nuts: peel of citrus fruirs or melons
Prepared products of meat; fish or crustaceans, molluscs or other aquatic invertebrates:
sauce and preparations therefor; mixed condiments and mixed seasonings; mustard flour and meal, and mustard
waters, including natural or artificial mineral waters and aerated waters, not containing added sugar, other sweetening matter or flavoured; ice and snow
waters, including mineral waters and aerated waters, containing added sugar or other sweetening matter or flavored, and other nonalcoholic beverages, not including fruit or vegetable juices of heading 2009
tobacco and manufactured tobacco substitutes
Silk
62
Articles of apparel and clothing accessories, not knitted or crocheted
7216911000
angles, shapes and sections of iron or nonalloy steel – metal constructions
7326909800
other articles of iron or steel – recycling bin
87
Vehicles other than railway or tramway rolling– stock, and parts and accessories thereof
94
Furniture; bedding, mattresses, mattress supports, cushions and similar stuffed furnishings; lamps and lighting fittings, not elsewhere specified or included; illuminated signs, illuminated nameplates and the like; prefabricated buildings
9619008100
napkins and diapers for babies
The competition will be held in AZPROMO on March 19, 2026 according to the “Rules for the organization and conduct of the competition for the selection of exporters who will participate in support measures”, approved by the decision № 470 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated 31 October 2018.
Documents should be submitted until March 16, 2026 at the following address: Export and Investment Promotion Agency of the Republic of Azerbaijan –  AZPROMO, Baku Business Center, Neftchilar ave., 32, Baku, AZ1000.