Regional iqtisadi əməkdaşlıq strateji istiqamətlər üzrə genişləndirilir
Türkiyədə Azərbaycan qazının Suriyaya ixracına başlanılması ilə bağlı tədbir keçirilib, Suriya və Qətərlə iqtisadi əməkdaşlıq məsələlərinə dair müzakirələr aparılıb.
Avqustun 2-də Türkiyənin Kilis şəhərində Azərbaycan qazının Türkiyə ərazisindən Suriyaya ixracını təmin edəcək Türkiyə-Suriya Təbii Qaz Boru Xəttinin açılışı olub. Tədbirdə Azərbaycan, Türkiyə, Suriya və Qətərin rəsmi şəxsləri və hökumət nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbirdə vurğulanıb ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Suriya Ərəb Respublikasının keçid dövrü Prezidenti Əhməd Əl Şaraa ilə bu ilin iyulunda Bakıda keçirdiyi görüşdə verilən tapşırıqlara uyğun olaraq qısa müddət ərzində layihənin reallaşdırılması istiqamətində mühüm addımlar atılıb. Azərbaycan təbii qazının Türkiyə ərazisi ilə Suriyaya nəql olunması ölkəmizin enerji ixracı tarixində mühüm mərhələdir və Cənubi Qafqazla Yaxın Şərq arasında yeni enerji körpüsünün əsasını qoyur. Azərbaycanın qlobal enerji xəritəsində artan rolunu nümayiş etdirən bu mühüm hadisə ölkəmizin qaz ixracı coğrafiyasının yeni strateji istiqamətlər üzrə genişləndirildiyini göstərir.
Türkiyə-Suriya Təbii Qaz Boru Xəttinin açılış mərasimində iştirak edən iqtisadiyyat naziri, SOCAR-ın Müşahidə Şurasının sədri Mikayıl Cabbarov Türkiyədə bir sıra görüşlər keçirib.
Qətər İnkişaf Fondunun baş direktoru Fəhəd Həməd Al Suleyti ilə görüşdə Azərbaycan-Qətər əlaqələrinin uğurla inkişaf etdiyi vurğulanıb. Ölkəmizlə iqtisadi əməkdaşlıq istiqamətləri, biznes əlaqələrinin gücləndirilməsi, enerji, ticarət və investisiyalar üzrə qarşılıqlı fəaliyyətin təşviqi barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Suriya Ərəb Respublikasının energetika naziri Məhəmməd Əl-Bəşir ilə görüşdə Azərbaycandan Suriyaya təbii qaz nəqlinin region üçün əhəmiyyəti qeyd edilib. İkitərəfli iqtisadi əməkdaşlığın gündəliyində olan məsələlər, enerji tərəfdaşlığının inkişafı və potensial layihələr nəzərdən keçirilib.

An event was held in Türkiye in connection with the start of exports of Azerbaijani gas to Syria, and discussions were held on issues of economic cooperation with Syria and Gatar.
On August 2, the inauguration of the Türkiye-Syria Natural Gas Pipeline, which will ensure the export of Azerbaijani gas to Syria via Türkiye, was held in the city of Kilis, Türkiye. The event was attended by officials and government representatives from Azerbaijan, Türkiye, Syria, and Gatar.
It was emphasized at the event that, in line with the instructions given during the meeting between the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, and the Transitional President of the Syrian Arab Republic, Ahmad Al-Sharaa, held in Baku in July this year, significant steps were taken in a short period towards the implementation of the project. The transportation of Azerbaijani natural gas to Syria via the territory of Türkiye marks an important stage in the history of our country’s energy exports and lays the foundation for a new energy bridge between the South Caucasus and the Middle East. This significant event, which demonstrates Azerbaijan’s increasing role on the global energy map, also highlights the expansion of our country’s gas export geography along new strategic directions.
The Minister of Economy and Chairman of the Supervisory Board of SOCAR, Mikayil Jabbarov, who participated in the inauguration ceremony of the Türkiye-Syria Natural Gas Pipeline, held a number of meetings in Türkiye.
During the meeting with Fahad Hamad Al-Sulaiti, Director General of the Gatar Development Fund, it was emphasized that Azerbaijan-Gatar relations are developing successfully. The sides exchanged views on directions of economic cooperation with our country, strengthening of business ties, and promotion of mutual cooperation in the fields of energy, trade, and investment.
At the meeting with the Minister of Energy of the Syrian Arab Republic, Mohammad Al-Bashir, the importance of the transportation of natural gas from Azerbaijan to Syria for the region was highlighted. The issues on the agenda of bilateral economic cooperation, the development of energy partnership, and potential projects were reviewed.