İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti “BEST Solutions” şirkəti ilə birlikdə elektron SİM əsaslı (eSİM) yeni nəsil gücləndirilmiş mobil rəqəmsal “Asan İmza” xidmətini təqdim edib. eSİM SİM-kart vasitəsilə əldə edilən “Asan İmza”nın elektron formasıdır.
Müasir smartfonların dəstəklədiyi eSİM “Asan İmza” ilkin mərhələdə mobil operatorlardan birinin abunəçiləri üçün nəzərdə tutulub, sonrakı mərhələdə isə digərlərinin abunəçiləri tərəfindən də istifadəsi mümkün olacaq. Yeni nəsil eSİM “Asan İmza” həllinin bir sıra üstünlükləri mövcuddur. Bu həll, ilk növbədə, elektron sənədlərin etibarlı şifrələnməsi və deşifrə olunmasını, müasir kriptoalqoritmlər vasitəsilə təhlükəsizliyi təmin edir. Eyni zamanda, virtual eSİM kartının tətbiqi fiziki SİM-kartın oğurlanması və ya itirilməsi riskini aradan qaldırır.
Smartfonlara quraşdırılan yeni nəsil texnologiyaya əsaslanan eSIM fiziki SİM-kartı əvəz edir. eSİM həllinin üstünlüklərinə yalnız yüksək təhlükəsizlik deyil, həmçinin, ekoloji cəhətdən səmərəli, plastik kartlardan imtina konsepsiyasına uyğunluq və təkmilləşdirilmiş funksionallıq xüsusiyyətləri daxildir. eSİM istifadəçisi telefonunda bir neçə nömrəni aktiv saxlamaq imkanı əldə edir.
Xatırladaq ki, 2024-cü il yanvarın 1-dən vergi ödəyicilərinin məlumatlarının təhlükəsizliyi və mühafizəsinin təmin edilməsi məqsədilə İnternet Vergi idarəsinə (www.e-taxes.gov.az) istifadəçi kodu, parol və şifrə vasitəsilə daxil olmaq imkanı məhdudlaşdırılacaq.
“Asan İmza” “Elektron imza və elektron sənəd haqqında” Qanuna uyğun olaraq, əl imzası ilə bərabər hüquqi qüvvəyə malikdir, dövlət və özəl sektorda 2000-dən çox elektron xidmətdə fəal istifadə edilir. Bugünə qədər 3 milyondan çox “Asan İmza” sertifikatı verilib və 300 milyondan çox tranzaksiya icra edilib.
Dövlət Vergi Xidməti həm paytaxtda, həm də regionlarda fəaliyyət göstərən vergi ödəyiciləri üçün keyfiyyətli xidmətlərin göstərilməsinə, vergi ödəyicilərinin məlumatlarının təhlükəsizliyinin təmin edilməsinə və bu sahədə beynəlxalq standartlara riayət olunmasına xüsusi diqqət yetirir. İnternet Vergi İdarəsinə daxil olmağın "Asan İmza" vasitəsilə mümkün olması tələbi də vergi ödəyicilərinin məlumatlarının təhlükəsizliyinə və mühafizə tələblərinə uyğun saxlanılmasına xidmət edir.

The State Tax Service under the Ministry of Economy together with the company "BEST Solutions" presented the electronic SIM-based (eSIM) new generation enhanced mobile digital "Asan Imza" (e-signature) service. eSIM is an electronic form of "Asan Imza" obtained through a SIM card.
eSIM "Asan Imza" supported by modern smartphones is initially intended for subscribers of one of the mobile operators, and it will be possible at a later stage to use it for subscribers of other mobile operators as well. There are several advantages of the new generation eSIM "Asan Imza" solution. This solution, first of all, provides secure encryption and decryption of electronic documents, security through modern crypto-algorithms. At the same time, the application of a virtual eSIM card eliminates the risk of theft or loss of a physical SIM card.
eSIM, based on new generation technology installed in smartphones, replaces the physical SIM-card. The advantages of the eSIM solution include not only high security, but also environmental efficiency, compatibility with the concept of rejecting plastic cards and improved functionality. The eSIM user has the opportunity to keep several numbers active on his/her phone.
It should be noted that access to the Internet Tax Administration (www.e-taxes.gov.az) will be limited from January 1, 2024, by user code, password and passphrase in order to ensure the safety and protection of taxpayers' data.
"Asan Imza" has the same legal force as hand signature according to the Law "On Electronic Signature and Electronic Document", it is actively used in more than 2000 electronic services in the public and private sector. More than 3 million "Asan Imza" certificates have been issued and more than 300 million transactions have been executed up to day.
The State Tax Service pays special attention to the provision of quality services for taxpayers operating both in the capital and in the regions, ensuring the security of taxpayers' information and observing international standards in this field. The requirement that access to the Internet Tax Administration is possible through "Asan Imza" also serves to keep taxpayers' information safe and compliant with security requirements.