18-ci Milli Dayanıqlı İnkişaf Məqsədi ictimaiyyətə təqdim edilib
“Mina təhlükəsi ilə mübarizə - dayanıqlı inkişafa gedən yol” mövzusunda minalardan təmizləmə üzrə ikinci beynəlxalq humanitar konfrans çərçivəsində 2030-cu ilədək dayanıqlı inkişaf sahəsində Gündəliyin prinsipləri əsasında hazırlanan 18-ci milli Dayanıqlı İnkişaf Məqsədi beynəlxalq və yerli ictimaiyyətə təqdim edilib.
Ağdamda və Bakıda keçirilən “Mina təhlükəsi ilə mübarizə - dayanıqlı inkişafa gedən yol” mövzusunda minalardan təmizləmə üzrə ikinci beynəlxalq humanitar konfransda  Dünyamızın transformasiyası: 2030-cu ilədək dayanıqlı inkişaf sahəsində Gündəliyin prinsipləri əsasında hazırlanan 18-ci milli Dayanıqlı İnkişaf Məqsədi İqtisadiyyat Nazirliyinin şöbə müdiri, Dayanıqlı İnkişaf üzrə Milli Əlaqələndirmə Şurasının katibi Hüseyn Hüseynov tərəfindən beynəlxalq və yerli ictimaiyyətə təqdim edilib.
Qeyd edək ki, 18-ci Dayanıqlı İnkişaf Məqsədi təşəbbüsü bu ilin martın 2-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən Qoşulmama Hərəkatının COVID-19-a qarşı mübarizə üzrə Təmas Qrupunun Bakıda keçirilən Zirvə görüşündə irəli sürülüb. Prezidentin təşəbbüsü əsasında “Mina təhlükəsi ilə mübarizəyə dair fəaliyyətlər” adlı 18-ci Dayanıqlı İnkişaf Məqsədi müvafiq dövlət qurumlarının rəy və təklifləri əsasında hazırlanıb və Dayanıqlı İnkişaf üzrə Milli Əlaqələndirmə Şurasında təsdiq edilib.
18-ci DİM işğaldan azad olunmuş ərazilərimizə təhlükəsiz qayıdış, məskunlaşma, bərpa, rifah və sülh üçün mina təhlükəsi ilə mübarizəyə dair fəaliyyəti özündə ehtiva edir. Bu DİM insanların təmiz ətraf mühitdə, sağlam və yüksək rifahda, o cümlədən sülh və təhlükəsizlik şəraitində yaşamasına yönəlib.

18th National Sustainable Development Goal presented to the public
The 18th national Sustainable Development Goal, developed on the basis of the principles of the Agenda in the field of sustainable development until 2030, was presented to the international and local community within the framework of the second international humanitarian conference on demining under the theme "Combating mine threat - path to sustainable development".
The 18th National Sustainable Development Goal prepared on the basis of Transforming our world: the principles of the Agenda in the field of sustainable development until 2030 was presented to the international and local community by Huseyn Huseynov, Head of the Department of the Ministry of Economy, Secretary of the National Coordinating Council for Sustainable Development  at the second international humanitarian conference on demining held in Agdam and Baku on the theme "Combating mine threat - path to sustainable development".
It should be noted that the initiative of the 18th Sustainable Development Goal was put forward by the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev on March 2, this year at the Summit meeting of the Contact Group of the Non-Aligned Movement on fight against COVID-19 in Baku. The 18th Sustainable Development Goal entitled "Actions to Combat Mine Threats" was prepared based on the opinions and proposals of the relevant government agencies on the President's initiative, and was approved by the National Coordination Council for Sustainable Development.
The 18th SDG includes action to combat the threat of mines for safe return, resettlement, rehabilitation, prosperity and peace to our liberated territories. This SDG is aimed at people living in a clean environment, healthy and high welfare, including peace and security.