İqtisadi Elmi Tədqiqat İnstitutu “İqtisadiyyatı güclü olan dövlət hər şeyə qadirdir” adlı ümumrespublika və beynəlxalq elmi və praktiki məqalə müsabiqəsi elan edir
Azərbaycan Respublikasında 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi ilə bağlı Tədbirlər Planı çərçivəsində İqtisadi Elmi Tədqiqat İnstitutu “İqtisadiyyatı güclü olan dövlət hər şeyə qadirdir” adlı ümumrespublika və beynəlxalq elmi və praktiki məqalə müsabiqəsi elan edir
Müsabiqənin əsas istiqaməti və alt başlıqları:
• Heydər Əliyevin Azərbaycan iqtisadiyyatının inkişafında müstəsna xidmətləri:
• Qeyri-neft sektorunun inkişafı: iqtisadi fəaliyyət sahələrinin inkişafa təsirləri;
• Logistika və ticarətin inkişafı, nəqliyyat dəhlizlərinin ölkənin iqtisadi inkişafına təsirləri;
• Sosial və dayanıqlı inkişaf siyasətinin hədəfləri;
• İşğaldan azad olunmuş ərazilərin yenidənqurma və bərpasında ölkənin iqtisadi diplomatiyasının rolu: Azərbaycanın timsalında;
• Azərbaycan beynəlxalq iqtisadi münasibətlərdə;
• Postpandemiyadan sonrakı iqtisadi trendlər;
• Kreativ (yaradıcı) iqtisadiyyatın qloballaşmada rolu;
• Rəqəmsal transformasiyanın iqtisadi inkişafda rolu;
• Neft və qaz sektorunun inkişafı.
Müsabiqənin məqsədi yerli və xarici ali təhsil və elmi-tədqiqat müəssisələrinin/beyin mərkəzlərinin əməkdaşları, doktorant, magistr və bakalavrların müstəqil Azərbaycanın ümumi iqtisadi, sosial, siyasi və mədəni inkişafının tarixi mərhələləri boyunca H.Əliyevin səyi və təşəbbüsü ilə həyata keçirilmiş iqtisadi islahatların Azərbaycanın iqtisadi inkişafına töhfəsi, eləcə də ölkəmizin hazırkı iqtisadi inkişaf meyilləri ilə bağlı tədqiqat aparmalarının təşviq edilməsi və onların müsabiqə əsasında mükafatlandırılmasıdır.
Mükafatlandırma pul şəklində və həvəsləndirici sertifikatlardan ibarət olacaqdır:
• Mükafatın məbləği 4 qalib məqalənin hər biri üçün 500 AZN-dir.
• Qalib məqalə müəlliflərinə müvafiq sertifikatlar veriləcək.
Qaliblər oktyabr ayında keçirilməsi nəzərdə tutulan Heydər Əliyevin xatirəsinə həsr edilmiş konfransda çıxış etmək üçün dəvət ediləcək və mükafatları tədbir zamanı təqdim ediləcək. Sözügedən konfransın hibrid formatda keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Həmmüəlliflik prinsipi ilə yazılmış məqalələr üzrə mükafat, tədbirdə iştirak, təqdimat və s. 1 (bir) nəfər (məqalədə ilk adı keçən müəllif) üçün nəzərdə tutulur.
Müsabiqə Komissiyası tərəfindən seçilən xüsusi məqalələr İnstitutun Elmi Əsərlər Toplusunun növbəti sayında Azərbaycan dilində və baş redaktorluğu İqtisadi Elmi Tədqiqat İnstitutunda olan İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının “İqtisadiyyat” jurnalında ingilis dilində çap olunacaq.
Məqalələr Azərbaycan, türk, ingilis və rus dillərində bir və bir neçə müəllif tərəfindən təqdim edilə bilər. Eyni müəllif və ya həmmüəlliflər tərəfindən müsabiqəyə yalnız bir məqələ təqdim edilə bilər. Müsabiqədə iştirak etmək istəyən şəxslər məqalələrini tam şəkildə office@esri.gov.az elektron ünvanına göndərməlidirlər.
Məqalə 2500 sözədək (xülasə, açar sözlər, akronim və ədəbiyyat siyahısını çıxmaqla) olmaqla (şrift “Times New Roman”, şriftin ölçüsü 12, sətirlərarası məsafə 2.0 interval, sol sahə 2.5 sm, yuxarı sahə 2.5 sm, aşağı sahə 2.5 sm, sağ sahə 2.5 sm) təqdim edilməlidir. Müəllif qaydaları ilə elanın əlavəsində tanış ola bilərsiniz.
Müsabiqəyə təqdim edilmiş bütün məqalələr yalnız xüsusi antiplagiat proqramı vasitəsilə yoxlandıqdan sonra Müsabiqə Komissiyasının qiymətləndirməsinə buraxılır.
Məqalədə müəllifin adı və soyadı, iş yeri, vəzifəsi, elmi dərəcəsi və elmi adı, elektron poçt ünvanı və telefon nömrəsi, doktorant, magistr və bakalavrın isə bütün bunlardan əlavə təhsil aldığı təhsil müəssisəsi, fakültə və qrupunun nömrəsi mütləq qeyd olunmalıdır.
Məqalələrin son qəbul tarixi: 8 iyun 2023-cü il
Müsabiqənin nəticələri 19 iyun 2023-cü il tarixində elan olunacaq. Müsabiqənin yekunları ilə bağlı tədbir 3 iyul 2023-cü il tarixində keçiriləcək.
Müsabiqədə iştirak etmək istəyən hər kəsə uğurlar diləyirik!
MÜƏLLİFLİK QAYDALARI
Quruluş: Məqalələr Amerika Psixoloji Assosiasiyasının (APA) Nəşr Kitabının 7-ci izahatında göstərilən təlimatlara uyğun olaraq yazılmalıdır. Məqalələr “Microsoft Word” formatında (21 sm x 29.7 sm), 12 ölçüdə “Times New Roman” şriftində, hər tərəfdən 2.5 sm məsafədə, paraqraflar soldan düzülmüş şəkildə, səhifələr sağ yuxarıda rəqəmləndirilmiş şəkildə və cüt aralıqlı (2.0) olmalıdır (cədvəllər və şəkillər 1.0 olaraq istifadə edə bilərlər).
İlk səhifə: Bu səhifə məqalənin başlığı, müəllifin adı, imeyli, təşkilatı və ölkəsi, mövzusu, açar sözləri və məqalənin giriş hissəsini əhatə edir.
1. Başlıq
Başlıq 12-nöqtəli “Times New Roman” şriftində, qalın və mərkəzdə olmalıdır. Bir sıra boşluqdan sonra, müəlliflərin adları, soyadları və imeylləri sağ tərəfdə sadə 12 ölçüdə göstərilməlidir. Başqa bir sıra boşluqdan sonra, müəllifin təşkilatının adı, ünvanı (şəhər) və ölkəsi sadə 11 ölçüdə yazılmalıdır.
Nümunə
XXXXX XXXXX XXXXX
Müəllif 1, elektron poçt,
təşkilatın adı, şəhər, ölkə
Müəllif 2, elektron poçt,
1. Xülasə
Xülasə, araşdırma mövzusu, istifadə edilmiş metodlar və əsas nəticələr və qərarların kəskin təsviri olmalıdır. Xülasə 200 sözdən çox olmamalıdır. 10 sadə font ölçüsündə yazılmalı və tədqiqatın əsas məqamlarını bütünüylə əhatə etməlidir. Təsvir məlumatları doğru, qısa və tədqiqatın əsas nöqtələrini özündə cəmlənməlidir.
1. Açar sözlər
Təsvirin ardından, müəllif məqalədə istifadə edilən ən mühüm mövzuları, metodları və / və ya çərçivələri göstərən vergüldən ibarət 6 açar sözün siyahısını təqdim etməlidir. Açar sözlər 10 sadə font ölçüsündə yazılmalıdır.
Məzmun: Məqalənin əsas hissəsi APA təlimatlarına uyğun olaraq 12 ölçüdə yazılmalıdır.
1. Başlıqlar
Başlıqlar ərəb rəqəmləri ilə nömrələndirilməli, qalın şriftlə soldan düzülmiş şəkildə və 12 ölçüdə yazılmalıdır. Bölmələr arasında və başlıq və əsas mətn arasında bir tam xətlə ayrılmalıdır. Bölmənin daxilindəki paraqraflar 5 simvol boşluqdan sonra başlamalıdır.
1. Alt başlıqlar
Alt başlıqlar (əgər varsa) qalın şriftlə, soldan düzülmiş şəkildə 12 ölçüsündə və ərəb rəqəmləri ilə nömrələnmiş olmalıdır (əvvəlcə başladığı bölməni, sonra ardıcıl nömrələndirməni göstərməlidir) (məsələn: 2.1 və ya 2.1.1).
1. Riyazi formulalar
Bütün riyazi formulalar açıq şəkildə qeyd edilməli və məqalənin əvvəlindən ardıcıl nömrələnməlidir. Onlar sadəcə (1), (2), (3) kimi nömrələnməlidir.
1. Cədvəllər və şəkillər
Cədvəllər və şəkillər məqalənin başlanğıcından etibarən ardıcıl ərəb rəqəmləri ilə nömrələnməlidir. Nömrələr cədvəllər və ya şəkillər mətnlərdə göründüyü sıraya əsasən təyin edilməli və qalın şriftlə soldan düzülmüş şəkildə olmalıdır. Bütün cədvəllər və şəkillərin başlığı olmalıdır. Başlıqlar 12 “Times New Roman” ölçüdə soldan düzülmiş şəkildə italik şriftlə cədvəllər və ya şəkillərin nömrəsindən aşağıda və boş bir sətirə sahib olmalıdır (nömrə və başlıq arasında).
Bütün cədvəllər və şəkillər mətn içində istifadə edilməlidir. Cədvəllər və şəkillər mətnə istinad edildikdən sonra ilk uyğun yerdə yerləşdirilməlidir. Şəkillər “PNG” və “JPEG” formatlarında olmalıdır.
İstinadlar: Mətndaxili istinadlar və ədəbiyyat siyahısı üçün APA stilistikasından istifadə edilməlidir.
1. Mətndaxili istinadlar
Mətndaxili istinadlar müəllif və nəşr ilini əks etdirən mötərizələr vasitəsilə verilməlidir.
Nümunələr:
• bir müəllifin əsəri – (Nielsen, 2017);
• iki müəllifin əsəri – (Sadıqzadə & Nəsibov, 2022);
• üç və ya daha çox müəllifin əsəri – (Hüseynova və b., 2019);
• eyni ili əhatə edən iki və ya daha çox müəllifin əsəri – (Berndt, 1981a; Berndt, 1981b);
• müəssisə müəllif kimi – (Qida və Dərman Agentliyi [FDA], 2019);
• dırnaq işarəsi daxilində istinadlar üçün – (Yanmaz, 2018, s. 12).
1. Ədəbiyyat siyahısı
Məqalədə göstərilən hər mənbə ədəbiyyat siyahısında göstərilməlidir. Hər bir istinadın ilk sətrindən sonra olan bütün sətirlər sol sərhəddən yarım inç və 1.27 sm məsafədə olmalıdır. Ədəbiyyatlar əlifba sırası ilə düzülməli və APA 7-ci nəşrə uyğun olmalıdır.
“Creative Commons Attribution”: Müəlliflər məqalənin “Creative Commons Attribution” Lisenziyası 4.0 şərtləri ilə dərc edilə biləcəyini təsdiq edirlər.

Economic Scientific Research Institute (ESRI) launches the nationwide and international scientific and practical article writing competition titled “A state with a strong economy is capable of anything” within the framework of the Action Plan with respect to the announcement of 2023 in the Republic of Azerbaijan as the “Heydar Aliyev Year”
Main directions and subheadings of the competition:
• Heydar Aliyev’s exclusive services in the development of Azerbaijan’s economy:
• Development of the non-oil sector: the impact of economic activity fields on the development.
• Development of logistics and trade, the impact of transport corridors on the economic development of the country.
• Targets of social and sustainable development policies.
• The role of national economic diplomacy in the reconstruction and restoration of the territories liberated from the occupation: the case of Azerbaijan.
• Azerbaijan in international economic relations.
• Economic trends during the post-pandemic period.
• The role of the creative economy in globalization.
• The role of digital transformation in economic development.
• Development of the oil and gas sector.
The goal of the competition is to encourage employees of local and foreign higher education and research institutions/think tanks, as well as doctoral, graduate and undergraduate students, to conduct research on the economic development of Azerbaijan. The research should focus on the economic reforms implemented by the efforts and initiative of H. Aliyev throughout the historical stages of the general economic, social, political and cultural development of the independent Azerbaijan. Additionally, research can be conducted on the current economic development trends of the country. Awards will be granted based on the results of the competition.
There will be monetary and encouragement awards:
• The amount of the award is 500 AZN per 4 winning articles.
• The winning article will be issued with relevant certificates.
In addition, we will also recognize honorable mentions and invite the winners to present their works and be rewarded at an upcoming international conference dedicated to Heydar Aliyev in Baku in October 2023.
Awards, participation in the event, presentation and etc. for articles written by co-authors is envisaged only for 1 (one) person (the first author referenced in the article).
Special articles selected by the Competition Commission will be published in the next issue of the Volume of Scientific Works of the ESRI in Azerbaijani and in the Economic Cooperation Organization (ECO) Economic Journal (Chief-editorship by the ESRI) in English.
The articles can be presented in Azerbaijani, Turkish, English, and Russian languages by one or several authors. The same authors and co-authors are allowed to submit only one article. Those interested in participating in the competition are kindly asked to send their articles to office@esri.gov.az email address.
The article must be limited to 2500 words (excluding summary, keywords, acronyms, and references) (font Times New Roman, font size 12, line space 2.0 intervals, left margin .2.5 cm, top margin 2.5 cm, bottom margin 2.5 cm, right margin 2.5 cm). You can find the attached file to this announcement for the author guidelines.
All the articles submitted to the competition will be forwarded to the assessment of the Competition Commission only after they are checked by special anti-plagiarism software.
The name and last name of the author, place of work, position, scientific degree, title, email address, and telephone number must be specified in the articles. İn addition to all those mentioned above PhD, graduate, and undergraduate students should indicate the name of the educational institution and faculty.
Deadline for submission of articles: 8th of June, 2023.
The results of the competition will be announced on June 19th, 2023. The concluding event of the competition will take place on July 3rd, 2023.
Good luck!
AUTHOR GUIDELINES
Layout: Articles must be written following the guidelines in the 7th edition of the Publication Manual of the American Psychological Association. Articles must be in Microsoft Word format (21 cm x 29.7 cm), using 12-point Times New Roman font, with 2.5 cm margins, paragraphs left-aligned, pages numbered in the upper right, and double-spaced (except for tables and figures which may use single spacing).
First Page: It contains the title of the paper, the author’s name, email address, organization and country, the abstract, keywords, and the introduction part of your article.
1. Title
The title should be in Times New Roman size 12pt (capital letters), bold and centered. After leaving one clear line space, the names, surnames, and emails of the authors be indicated from the right, in simple font size 12pt. After further omitting a line, the name, address (city), and country of the author’s organization must be written in simple font size 11pt.
Template:
XXXXX XXXXX XXXXX
Author 1, email address,
organization name, city, country
Author 2, email address,
1. Abstract
The abstract must be no longer than 200 words, written in simple font size 10pt, and must cover the essential elements of the article such as the research topic, the methods used, and the main results and conclusions. It must be accurate, concise, and encompass the key points of the study.
1. Keywords
After the abstract, the author should provide a list of up to 6 keywords, separated by commas, that indicate the most important topics, methods and/or frameworks used in the article. Keywords must be written in a simple font size of 10pt.
Content: The main body of the article should be written in font size of 12pt following APA Guidelines.
1. Headings
Headings should be numbered with Arabic numerals, bold, left-aligned, and set in 12pt font size. There should be one complete line space between the sections and between the title and the main text. Paragraphs within the section should be indented 5-character spaces.
1. Subheadings
The subheadings (if any) should be bold, left-aligned, set in 12pt font size, and numbered with Arabic numerals (first indicating the section to which it belongs, then the sequence number) (for example: 2.1 or 2.1.1).
1. Equations
All equations must be clearly set and numbered consecutively from the beginning of the paper. They should be numbered simply (1), (2), (3), etc.
1. Tables and Figures
Tables and figures should be numbered with Arabic numerals consecutively from the beginning of the paper. Numbers are assigned based on the order in which tables/figures appear in the text and are bolded and left-aligned. All tables/figures must have a title, which should be written in 12-point Times New Roman, left-aligned over the table/figure, in italicized title case below the table/figure number, with a blank line between the number and the title.
All the tables and figures must be referred to in the text. The tables and figures should be inserted in the first appropriate place after being referred to. PNG and JPEG formats are considered suitable for figures.
References: The APA style should be used for in-text citations and the reference list.
1. In-text Citations
In-text citations must be given in parentheses, indicating the author and the year of the publication.
Examples:
• A work by one author – (Nielsen, 2017)
• A work by two authors – (Sadigzade & Nasibov, 2022)
• A work by three or more authors – (Huseynova et al., 2019)
• Two or more works by the same author in the same year – (Berndt 1981a; Berndt 1981b)
• Organization as an author – (Food and Drug Administration [FDA], 2019)
• For quotations – (Yanmaz, 2018, p. 12)
1. Reference List
Each source cited in the article must appear in the reference list. All lines after the first line of each entry in your reference list should be indented one-half inch or 1,27 cm from the left margin. The references should be arranged in alphabetical order and comply with the APA 7th edition guidelines.
Creative Commons Attribution: Authors confirm that the article may be published under the terms of the Creative Commons Attribution License 4.0.