Azərbaycan nümayəndə heyəti Çexiyaya səfər edib
İqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Məmmədovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Çexiyada sənaye və ticarət nazirinin müavini, həmçinin, müvafiq qurumların və çex şirkətlərinin təmsilçiləri ilə görüşlər keçirib. Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Çex Respublikası Hökuməti arasında Qarışıq Komissiyanın 5-ci iclasında, ticarət, investisiya və işgüzar əlaqələrə dair konfransda müxtəlif istiqamətlər üzrə tərəfdaşlıq məsələləri müzakirə olunub.
İqtisadiyyat nazirinin müavini, Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Çex Respublikası Hökuməti arasında iqtisadi, elmi-texniki və mədəni əməkdaşlıq üzrə Qarışıq Komissiyanın həmsədri Sahib Məmmədovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Çexiyaya səfər edib.
Çexiyanın sənaye və ticarət nazirinin müavini Petr Tresnak ilə görüşündə ölkələrimiz arasında əlaqələrin inkişaf etdiyini vurğulayan Sahib Məmmədov qeyd edib ki, qarşılıqlı səfərlər, keçirilən görüşlər və işgüzar tədbirlər bu baxımdan mühüm rola malikdir. Bildirilib ki, Çexiya ilə iqtisadi-ticarət əməkdaşlığı genişlənir. Ötən il ölkələrimiz arasında ticarət dövriyyəsi 3 dəfədən çox artıb. Bununla yanaşı, qarşılıqlı ticarət, investisiya, sənaye, neft-qaz, nəqliyyat-tranzit, turizm və s. sahələrdə tərəfdaşlığın gücləndirilməsi üçün geniş imkanlar var.
Tədbirdə Azərbaycanda yaradılmış əlverişli biznes və investisiya mühiti, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə reinteqrasiya və biznesin dirçəldilməsi məqsədilə görülən işlər, investorlara yaradılan imkanlar barədə ətraflı məlumat verilib.
Çexiyanın sənaye və ticarət nazirinin müavini Petr Tresnak ölkəsinin Azərbaycanla münasibətlərin inkişafına önəm verdiyini bildirib, iqtisadi-ticarət əlaqələrinin genişləndirilməsi istiqamətləri barədə fikirlərini bölüşüb.
Azərbaycan və Çexiya arasında Qarışıq Komissiyanın 5-ci iclası keçirilib
Səfər çərçivəsində Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Çex Respublikası Hökuməti arasında iqtisadi, elmi-texniki və mədəni əməkdaşlıq üzrə Qarışıq Komissiyanın 5-ci iclası keçirilib. İclasda qarşılıqlı iqtisadi əlaqələrin müxtəlif istiqamətlər üzrə genişləndirilməsinin önəmi, bu baxımdan Qarışıq Komissiyanın əlverişli platforma olduğu diqqətə çatdırılıb, çex şirkətləri azad olunmuş ərazilərimizdə, həmçinin Ağdam və “Araz Vadisi İqtisadi Zonası” sənaye parklarında layihələrin həyata keçirilməsində iştiraka, habelə Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı və Ələt Azad İqtisadi Zonasında əməkdaşlığa dəvət olunub.
İclasda ticarət, investisiya, sənaye, maliyyə, nəqliyyat, enerji, kənd təsərrüfatı, qida təhlükəsizliyi, “Ağıllı şəhər” və “Ağıllı kənd” layihələri, innovasiya, texnologiya, turizm və hava nəqliyyatı, torpaq planlaşdırılması, standartlaşdırma və s. sahələr üzrə geniş əməkdaşlıq qurulması barədə müzakirələr aparılıb.
Ticarət, investisiya və işgüzar əlaqələrə dair konfransda əməkdaşlıq imkanlarına dair təqdimatlar keçirilib
Çexiya və Azərbaycan Respublikası arasında ticarət, investisiya və işgüzar əlaqələrə dair Konfrans keçirilib. Konfransda ticarət, investisiya, KOB sahələrində əməkdaşlıq, “yaşıl iqtisadiyyat”, innovasiya, enerji və ətraf mühit layihələri, su idarəçiliyi və s. məsələlər müzakirə olunub, bu istiqamətlər üzrə tərəfdaşlıq imkanlarına dair təqdimatlar olub.
Çex şirkətləri ilə görüşlərdə ölkəmizdəki işgüzar mühit barədə məlumat verilib
İqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Məmmədov Çexiyada “Şkoda Avto”, “Şkoda Transportation”, “Tatra”, “AZD Praha” və “Mavel” şirkətlərinin təmsilçiləri ilə görüşüb, görüşlərdə ölkəmizdəki işgüzar mühit, sənaye zonalarında tətbiq edilən güzəşt və imtiyazlar, ölkəmizdə avtomobil və onun ehtiyat hissələrinin istehsalının lokallaşdırılması, Azərbaycan şirkətləri ilə əməkdaşlıq məsələləri və s. barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Səfər çərçivəsində Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi, Dövlət Turizm Agentliyi, SOCAR, AZPROMO, KOBİA, 4-cü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi, “Azərbaycan Meliorasiya və Su Təsərrüfatı” ASC və “Azərsu” ASC-nin nümayəndələri də Çexiyanın müvafiq qurumları ilə ikitərəfli tərəfdaşlığa dair məhsuldar görüşlər keçiriblər.

The delegation headed by Deputy Minister of Economy Sahib Mammadov met with the Deputy Minister of Industry and Trade in the Czech Republic, as well as representatives of relevant institutions and Czech companies. Partnership issues in various directions were discussed at the 5th meeting of the Joint Commission between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Czech Republic, at the conference on trade, investment and business relations.
A delegation led by Sahib Mammadov, Deputy Minister of Economy, Co-Chairman of the Joint Commission on Economic, Scientific-Technical and Cultural Cooperation between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Czech Republic visited the Czech Republic.
In his meeting with Petr Tresnak, Deputy Minister of Industry and Trade of the Czech Republic, Sahib Mammadov stressed the importance of developing relations between our countries and noted that mutual visits, meetings and business events play an important role in this regard. It was reported that economic and trade cooperation with the Czech Republic is expanding. Last year, the trade turnover between our countries increased more than 3 times. In addition, there are ample opportunities to strengthen partnerships in mutual trade, investment, industry, oil and gas, transport and transit, tourism and other fields.
Detailed information was provided at the event on the favorable business and investment environment created in Azerbaijan, the work done to reintegrate and revive businesses in our territories liberated from occupation, as well as the opportunities created for investors.
The Deputy Minister of Industry and Trade of the Czech Republic, Petr Tresnak, said that his country attaches importance to the development of relations with Azerbaijan, and shared his views on the directions of expansion of economic and trade relations.
It was the 5th meeting of the Joint Commission between Azerbaijan and the Czech Republic
The 5th meeting of the Joint Commission on economic, scientific-technical and cultural cooperation was held between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Czech Republic within the framework of the visit. The importance of expanding mutual economic relations in various directions, and the fact that the Joint Commission is a convenient platform in this regard, was brought to attention at the meeting, Czech companies were invited to participate in the implementation of projects in our liberated territories, as well as in Agdam and "Araz Valley Economic Zone" industrial parks, as well as to cooperate in Baku International Sea Trade Port and Alat Free Economic Zone.
Discussions were held at the meeting on the establishment of extensive cooperation on trade, investment, industry, finance, transport, energy, agriculture, food safety, "Smart City" and "Smart Village" projects, innovation, technology, tourism and air transport, land planning, standardization and other fields.
Presentations were held on cooperation opportunities at the conference on trade, investment and business relations
A conference was held on trade, investment and business relations between the Czech Republic and the Republic of Azerbaijan. Trade, investment, cooperation in the fields of SMEs, "green economy", innovation, energy and environmental projects, water management and other issues were discussed at the conference, and presentations were held on partnership opportunities in these directions.
Information was provided in meetings with Czech companies about the business environment in our country
Deputy Minister of Economy Sahib Mammadov met with representatives of companies "Skoda Avto", "Skoda Transportation", "Tatra", "AZD Praha" and "Mavel" in the Czech Republic, and opinions were exchanged in the meetings on the business environment in our country, concessions and privileges applied in industrial zones, localization of the production of automobiles and its spare parts in our country, issues of cooperation with Azerbaijani companies, and so on.
Representatives of the Ministry of Agriculture, State Tourism Agency, AZPROMO, KOBIA, Center for Analysis and Coordination of the 4th Industrial Revolution, "Azerbaijan Melioration and Water Management" OJSC and "Azersu" OJSC also held fruitful meetings within the framework of the visit, on bilateral partnership with relevant institutions of the Czech Republic.