İslam İnkişaf Bankı (İİB) Qrupuna daxil olan qurumlar – İnvestisiya və İxrac Kreditlərinin Sığortası üzrə İslam Korporasiyası (ICIEC), Özəl Sektorun İnkişafı üzrə İslam Korporasiyası (ICD) və Beynəlxalq İslam Ticarətinin Maliyyələşdirilməsi Korporasiyası (ITFC) – İİB Qrupunun Biznes Forumu (THIQAH) ilə tərəfdaşlıq şəraitində 16–19 iyun 2026-cı ildə Azərbaycan Respublikasının Bakı şəhərində, Bakı Konqres Mərkəzində 14-cü Özəl Sektor Forumunun (PSF 2026) keçiriləcəyini elan etməkdən qürur duyur.
İİB Qrupunun İllik Toplantıları çərçivəsində təşkil edilən Forum Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri cənab İlham Əliyevin ali himayəsi altında, Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi və İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin (AZPROMO) tərəfdaşlığı ilə baş tutacaq.
“Dayanıqlı Rifah naminə Regional İnteqrasiya” devizi altında keçiriləcək PSF 2026 davamlı iqtisadi artımın təşviqində, ticarət və investisiya axınlarının genişləndirilməsində, eləcə də İİB-ə üzv ölkələr arasında strateji tərəfdaşlıq imkanlarının reallaşdırılmasında özəl sektorun həlledici rolunu gücləndirmək məqsədi daşıyır. Regional dəyər zəncirinin və iqtisadi dayanıqlılığın təmin edilməsinin getdikcə daha böyük əhəmiyyət kəsb etdiyi bir dövrdə bu Forum əsas maraqlı tərəflər üçün yeni biznes imkanlarının araşdırılması, təcrübə mübadiləsinin aparılması və üzv dövlətlər arasında daha dərin iqtisadi inteqrasiyanın formalaşdırılması baxımından mühüm strateji platforma rolunu oynayacaq.
PSF 2026 transsərhəd investisiya və ticarət əlaqələrini təşviq etməklə yanaşı, infrastruktur, energetika, texnologiya, səhiyyə və maliyyə kimi strateji sahələrdə meydana çıxan yeni imkanları da diqqət mərkəzində saxlayacaq. Forum çərçivəsində təşkil olunacaq ali səviyyəli dialoqlar, B2B və B2G formatlı görüşlər, startapların cəlb edildiyi proqramlar və bilik mübadiləsi sessiyaları vasitəsilə dövlət-özəl sektor tərəfdaşlığının möhkəmləndirilməsi, sahibkarlıq subyektlərinin və KOB-ların dəstəklənməsi, eləcə də üzv ölkələrin iqtisadiyyatlarında innovasiyayönümlü inkişafın təşviqi hədəflənir.
Yüksək vəzifəli dövlət rəsmiləri, aparıcı yerli və beynəlxalq şirkətlərin prezidentləri və baş icraçı direktorları, çoxtərəfli inkişaf institutları, ticarət və sənaye palataları, biznes assosiasiyaları, investisiyaların təşviqi agentlikləri, investorlar, sahibkarlar və maliyyə qurumlarının nümayəndələri də daxil olmaqla, tədbirin 1500-dən çox iştirakçını bir araya gətirəcəyi gözlənilir.
Panel müzakirələri və əsas məruzələrlə yanaşı, PSF 2026 çərçivəsində tərəfdaşlara öz layihələrini, xidmətlərini və investisiya imkanlarını nümayiş etdirmək imkanı yaradan xüsusi sərgi platforması da fəaliyyət göstərəcək. Forum həm də innovasiyaların təşviqi və perspektivli biznes ideyalarının ön plana çıxarılması məqsədi daşıyan startap müsabiqəsinə ev sahibliyi edəcək. Bundan əlavə, tədbir zamanı iqtisadi inkişaf və ticarətin asanlaşdırılması işinə verdikləri töhfələrə görə fərqlənən təşkilatların və şəxslərin təltif olunduğu İİB Qrupunun Fərqlənmə Mükafatları dördüncü dəfə öz sahiblərinə təqdim ediləcək.
Forum öz işində görkəmli natiqləri, o cümlədən İİB Qrupuna daxil olan qurumların baş icraçı direktorlarını – ICIEC-nin baş icraçı direktoru və ICD-nin müvəqqəti baş icraçı direktoru Dr. Xalid Xələfallanı və ITFC-nin baş icraçı direktoru, mühəndis Ədib Yusuf Əl Aamanı qəbul edəcək. Onlar sənaye liderləri və mütəxəssislərlə birlikdə İİB-ə üzv dövlətlər arasında investisiya və ticarət sahəsində əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsinə xidmət edən dəyərli fikirlərini və qabaqcıl təcrübələrini bölüşəcəklər.
Daha ətraflı məlumat əldə etmək üçün tədbirin rəsmi veb-saytına daxil ola bilərsiniz: www.isdbg-psf.org
SON
İslam İnkişaf Bankı (İİB) haqqında:
İslam İnkişaf Bankı dünyanın müxtəlif yerlərindəki müsəlman ölkə və icmalarında sosial-iqtisadi inkişafı təşviq etməklə və irimiqyaslı müsbət dəyişikliklərə imza atmaqla xidmət göstərdiyi insanların rifahını yaxşılaşdırmaq məqsədilə fəaliyyət göstərən çoxtərəfli inkişaf bankıdır. 57 üzv ölkənin icmaları arasında həmrəyliyə əsaslanan tərəfdaşlıqlar quran Bank bu icmaları öz iqtisadi və sosial tərəqqilərini geniş miqyasda idarə etmək üçün zəruri alətlərlə təmin etməyə və onların potensialının reallaşdırılmasına imkan verən müvafiq infrastruktur formalaşdırmağa səy göstərir. Bankın “bazarların inkişafa xidmət etməsi”nə istiqamətlənmiş yeni biznes modeli qlobal dəyər zəncirlərində iştirak payının və inkişaf səviyyəsinin artırılması məqsədilə üzv ölkələrimizin strateji sənaye sahələrində rəqabət qabiliyyətinin yüksəldilməsinə öz töhfəsini verir. Buraya qida və kənd təsərrüfatı, toxuculuq, geyim, dəri məmulatları, ayaqqabı istehsalı, neft və neft-kimya, tikinti sənayeləri, eləcə də İslam maliyyəsi sahələri daxildir. Eyni zamanda Bank dünyanın ən qlobal inkişaf çağırışlarına qarşı innovativ və dayanıqlı həll yollarını təşviq edir, iqtisadi artımın strateji hərəkətverici qüvvəsi qismində texnologiya və innovasiya sahəsindəki elmi potensialdan faydalanır. Bank həm də Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə nail olmaq istiqamətində fəaliyyət göstərir.
İnvestisiya və İxrac Kreditlərinin Sığortası üzrə İslam Korporasiyası (ICIEC) haqqında:
“AAA” reytinqinə malik İslam İnkişaf Bankının (İİB) tərkib hissəsi olan ICIEC risklərin azaldılması vasitələri və maliyyə həlləri təqdim etməklə İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına (İƏT) üzv ölkələr arasında iqtisadi əlaqələri gücləndirmək, habelə təşkilatdaxili ticarət və investisiya axınlarını təşviq etmək məqsədilə 1994-cü ildə fəaliyyətə başlamışdır. Korporasiya dünyada yeganə çoxtərəfli İslam sığorta təşkilatıdır. O, 51 üzv dövlətində fəaliyyət göstərən şirkətlərə və maraqlı tərəflərə genişmiqyaslı həllər paketi təqdim etmək baxımından daim ön sıralarda qərarlaşmışdır. ICIEC ardıcıl olaraq, 18 ildir ki, “Moody's” agentliyinin “Aa3” sığorta maliyyə dayanıqlılığı üzrə kredit reytinqini qoruyub saxlamaqla Kredit və Siyasi Risklərin Sığortalanması (CPRI) sənayesində Korporasiyanın lider mövqelərdə yer almasını təmin etmişdir. Bununla yanaşı, “Standard & Poor's” (S&P) agentliyi ICIEC-nin uzunmüddətli Emitent Kredit və Maliyyə Dayanıqlılığı üzrə “AA-” reytinqini, artıq üçüncü ildir ki, “Sabit” proqnozla təsdiqləyir. ICIEC-nin dayanıqlılığı onun etibarlı anderraytinq siyasəti, qlobal təkrar sığorta şəbəkəsi və risklərin idarə edilməsi üzrə qabaqcıl strategiyaları ilə dəstəklənir. Ümumilikdə, ICIEC ticarət və investisiya əməliyyatları üzrə 139 milyard ABŞ dollarından çox vəsaiti sığortalayıb. ICIEC-nin fəaliyyəti energetika, istehsalat, infrastruktur, səhiyyə və kənd təsərrüfatı kimi bir sıra strateji sektorlara yönəlmişdir.
Ətraflı məlumat üçün:
Veb-sayt: http://iciec.isdb.org
Sosial media kanalları: X | Facebook | LinkedIn | YouTube | Instagram
E-poçt: ICIEC-Communication@isdb.org
Özəl Sektorun İnkişafı üzrə İslam Korporasiyası (ICD) haqqında
Özəl Sektorun İnkişafı üzrə İslam Korporasiyası (ICD) İslam İnkişaf Bankı (İİB) Qrupuna daxil olan çoxtərəfli beynəlxalq təşkilatdır. Qurum şəriət prinsiplərinə uyğun olaraq, özəl sektor layihələrinə maliyyə dəstəyi göstərməklə üzv ölkələrin iqtisadi inkişafına öz töhfəsini verir. Eyni zamanda təşkilat layihələr üçün əlavə resurslar cəlb edir və İslam maliyyəsinin inkişafını təşviq edir. ICD-nin fəaliyyəti həm İİB-nin üzv ölkələrdəki təşəbbüslərini, həm də milli maliyyə institutlarının əməliyyatlarını tamamlayır. ICD 55 üzv dövlət və beş dövlət maliyyə institutundan ibarət səhmdar bazasına və 4 milyard ABŞ dolları məbləğində nizamnamə kapitalına malikdir.
Veb-sayt:
icd-ps.org
Sosial media hesabları:
Twitter: @ICD_PS
LinkedIn: ICDPS
Facebook: @icdps
YouTube: ICDPS
Beynəlxalq İslam Ticarətinin Maliyyələşdirilməsi Korporasiyası (ITFC) haqqında
Beynəlxalq İslam Ticarətinin Maliyyələşdirilməsi Korporasiyası (ITFC) İslam İnkişaf Bankı (İİB) Qrupuna daxil olan qurumlardan biridir. Korporasiya İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına (İƏT) üzv ölkələr arasında ticarətin inkişaf etdirilməsi məqsədilə yaradılmışdır. Bu təşəbbüs, nəticə etibarilə, dünya miqyasında insanların sosial-iqtisadi həyat şəraitinin yaxşılaşdırılması kimi qlobal hədəfə öz töhfəsini verir. Fəaliyyətinə 2008-ci ilin yanvar ayında başlayan ITFC indiyədək İƏT-ə üzv ölkələrə 96 milyard ABŞ dollarından çox həcmdə maliyyə vəsaiti ayırmışdır ki, bu da onu həmin dövlətlərin ehtiyaclarına yönəlik ticarət həlləri üzrə aparıcı təchizatçıya çevirir. Həm İƏT çərçivəsində, həm də onun hüdudlarından kənarda ticarətin inkişafına təkan verən aparıcı qüvvə olmaq missiyasını daşıyan Korporasiya üzv ölkələrdəki qurumların ticarət maliyyələşdirilməsinə daha səmərəli çıxışını dəstəkləyir. Eyni zamanda, təşkilat onları qlobal bazarda uğurlu rəqabət qabiliyyətini təmin edəcək müvafiq potensialın gücləndirilməsi alətləri ilə təchiz edir.
Əlaqə məlumatları:
Twitter: @ITFCCORP
Facebook: @ITFCCORP
Linkedin: International Islamic Trade Finance Corporation (ITFC)
Tel: +966 12 646 8337
Faks: +966 12 637 1064
E-poçt: ITFC@itfc-idb.org
İslam İnkişaf Bankı Qrupunun Biznes Forumu (THIQAH) haqqında
İslam İnkişaf Bankı Qrupunun Biznes Forumu (THIQAH) İİB Qrupuna daxil olan qurumlarla təşkilata üzv ölkələrin özəl sektor şirkətləri və əlaqədar təsisatları arasında təmas və koordinasiyanı təmin edən xüsusi platformadır. THIQAH-in başlıca məqsədi perspektivli investisiya imkanları üzrə tərəfdaşlığa maraq göstərən biznes liderləri üçün səmərəli dialoq, əməkdaşlıq və inklüziv tərəfdaşlıq imkanı yaradan unikal bir mühit formalaşdırmaqdır. Özünün əlaqələndirici və təşviqedici rolunu həyata keçirərək THIQAH investorlara zəruri xidmətlər və etibarlı şərait təqdim etmək, eləcə də özəl sektorun aparıcı nümayəndələri ilə strateji tərəfdaşlıq əlaqələri qurmaq məqsədilə İİB Qrupunun resurslarını səfərbər edir. Platformanın əsas diqqəti İİB Qrupunun maliyyə məhsulları və xidmətlərinin dəstəyi ilə üzv ölkələr arasında transsərhəd investisiya həcminin maksimuma çatdırılmasına yönəlmişdir (www.idbgbf.org).

The Affiliates of the Islamic Development Bank (IsDB) Group - including the Islamic Corporation for the Insurance of Investment and Export Credit (ICIEC), the Islamic Corporation for the Development of the Private Sector (ICD), and the International Islamic Trade Finance Corporation (ITFC) – in collaboration with the IsDB Group Business Forum (THIQAH), are pleased to announce the 14th edition of the Private Sector Forum (PSF 2026), to be held from June 16 to 19, 2026, at the Baku Convention Centre in Baku, Republic of Azerbaijan.
Held on the sidelines of the IsDB Group Annual Meetings, the Forum is organized in close collaboration with the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan and the Export and Investment Promotion Agency of the Republic of Azerbaijan (AZPROMO) under the high patronage of His Excellency Mr. Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan.
Under the theme “Regional Integration for Sustainable Prosperity”, PSF 2026 aims to reinforce the pivotal role of the private sector in fostering sustainable economic growth, enhancing trade and investment flows, and unlocking opportunities for strategic partnerships across IsDB member countries. At a time when enhancing regional value chains and economic resilience has become increasingly important, the Forum will serve as a strategic platform for key stakeholders to explore new business opportunities, exchange knowledge, and foster deeper economic integration among member countries.
PSF 2026 will spotlight emerging opportunities in key sectors such as infrastructure, energy, technology, healthcare, and finance, while promoting cross-border investment and trade. Through high-level dialogues, B2B and B2G meetings, startup engagement, and knowledge-sharing sessions, the Forum aims to strengthen public-private collaboration, support entrepreneurship and SMEs, and promote innovation-driven growth across member economies.
The event is expected to attract over 1,500 participants, including high-level government officials, Presidents and CEOs of leading local and international companies, multilateral development institutions, chambers of commerce and industry, business associations, investment promotion agencies, investors, entrepreneurs and financial institutions.
In addition to panel discussions and keynote speeches, PSF 2026 will feature a dedicated exhibition platform where partners can showcase projects, services, and investment opportunities. The Forum will also host a startup competition designed to foster innovation and highlight promising business ideas. Furthermore, or the fourth time, the event will present the IsDB Group Recognition Awards, honoring distinguished organizations and individuals for their contributions to economic development and trade facilitation.
The forum will welcome prominent speakers, including the Chief Executive Officers of the IsDB Group Affiliates, notably Dr. Khalid Khalafalla, CEO of ICIEC and Acting CEO of ICD, and Eng. Adeeb Yousuf Al Aama, CEO of ITFC. Together with industry leaders and experts, they will share insights and best practices aimed at strengthening investment and trade cooperation among IsDB member countries.
For further details, please visit the event's official website: www.isdbg-psf.org
END
About Islamic Development Bank (IsDB):
The Islamic Development Bank is a multilateral development bank that works to improve the lives of those it serves by promoting social and economic development in Muslim countries and communities around the world and making a difference at scale. Through collaborative partnerships between communities in its 57 member countries, the Bank seeks to equip communities to drive their own economic and social progress at scale, and put the infrastructure in place to enable them to realize their potential. The Bank's new business model of “making markets work for development” contributes to enhancing the competitiveness of our member countries in strategic industries in order to improve participation and upgrading in global value chains. This is in the field of food and agricultural industries, textiles, clothing, leather, shoes, petrochemicals and petroleum, construction, and Islamic finance. The Bank also promotes innovative and sustainable solutions to the biggest development challenges in the world, and takes advantage of the scientific potential in technology and innovation as strategic drivers of economic growth, and we also work to achieve the United Nations sustainable development goals.
About the Islamic Corporation for the Insurance of Investment and Export Credit (ICIEC):
As a member of the ‘AAA’ rated Islamic Development Bank (IsDB), ICIEC commenced operations in 1994 to strengthen economic relations between OIC Member States and promote intra-OIC trade and investments by providing risk mitigation tools and financial solutions. The Corporation is the only Islamic multilateral insurer in the world. It has led from the front to deliver a comprehensive suite of solutions to companies and parties in its 51 Member States. ICIEC, for the 18th consecutive year, maintained an "Aa3" insurance financial strength credit rating from Moody's, ranking the Corporation among the top of the Credit and Political Risk Insurance (CPRI) industry. Additionally, S&P has reaffirmed ICIEC’s “AA-“ long-term Issuer Credit and Financial Strength Rating for the third year with a Stable Outlook. ICIEC's resilience is underpinned by its sound underwriting, global reinsurance network, and strong risk management policies. Cumulatively, ICIEC has insured more than USD 139 billion in trade and investment. ICIEC activities are directed to several sectors such as energy, manufacturing, infrastructure, healthcare, and agriculture. For more information,
Visit: http://iciec.isdb.org
Follow us on: X | Facebook | LinkedIn | YouTube | Instagram
Email: ICIEC-Communication@isdb.org
About the Islamic Corporation for the Development of the Private Sector (ICD)
The Islamic Corporation for the Development of the Private Sector (ICD) is a multilateral organization affiliated with the Islamic Development Bank (IsDB). It supports the economic development of its member countries by providing financial assistance to private sector projects in accordance with the principles of Shari’ah. It also mobilizes additional resources for projects and encourages the development of Islamic finance. ICD’s operations complement the activities of IsDB in member countries and also those of national financial institutions. ICD has 55 member countries and five public financial institutions as its shareholders and has an authorized capital of USD 4 billion.
Website:
icd-ps.org
Social media:
Twitter: @ICD_PS
LinkedIn: ICDPS
Facebook: @icdps
YouTube: ICDPS
About the International Trade Finance Corporation (ITFC)
The International Islamic Trade Finance Corporation (ITFC) is a member of the Islamic Development Bank (IsDB) Group. It was established with the primary objective of advancing trade among OIC member countries, which would ultimately contribute to the overarching goal of improving socioeconomic conditions of the people across the world. Commencing operations in January 2008, ITFC has provided more than US$ 96 billion of financing to OIC member countries, making it the leading provider of trade solutions for these member countries' needs. With a mission to become a catalyst for trade development for OIC member countries and beyond, the Corporation helps entities in member countries gain better access to trade finance and provides them with the necessary trade-related capacity building tools, which would enable them to successfully compete in the global market.
Contact us :
Twitter: @ITFCCORP
Facebook: @ITFCCORP
Linkedin: International Islamic Trade Finance Corporation (ITFC)
Tel: +966 12 646 8337
Fax: +966 12 637 1064
E-mail: ITFC@itfc-idb.org
About the Islamic Development Bank Group Business Forum (THIQAH)
The Islamic Development Bank Group Business Forum (THIQAH) is the window of the IsDB Group that facilitate contact and coordination between entities concerned of the IsDB Group and private sector firms and related institutions in IsDB Group member countries. The main objective of THIQAH is to establish a unique platform for effective dialogue, cooperation and inclusive partnership for business leaders committed to partnering in promising investment opportunities. Through facilitation and catalyst roles, THIQAH will be leveraging IsDB Group's resources to offer necessary services and confidence to investors and to establish strategic partnerships with the leaders of the private sector. The primary focus will be on maximizing cross-border investment among member countries to be supported by IsDB Group's financial products and services. (www.idbgbf.org)