BƏƏ ilə birgə investisiyaların təşviqi və icra olunan layihələr nəzərdən keçirilib.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin (BƏƏ) Xarici İşlər Nazirliyində dövlət naziri, Azərbaycan – BƏƏ Hərtərəfli Strateji Tərəfdaşlıq üzrə Əməkdaşlıq Komitəsinin həmsədri Səid əl-Hacirinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan ilə Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri arasında dostluq münasibətlərinin və strateji tərəfdaşlığın uğurla inkişaf etdiyi vurğulanıb. Qeyd edilib ki, yüksək səviyyəli siyasi dialoq iqtisadi əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi, qarşılıqlı investisiyaların artırılması və tərəfdaşlığın yeni istiqamətlər üzrə genişlənməsi üçün əlverişli zəmin yaradır.
Tərəflər Azərbaycan və BƏƏ arasında iqtisadi, ticarət və texniki əməkdaşlıq üzrə Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın fəaliyyəti, biznes əlaqələrinin və işgüzar dairələr arasında əməkdaşlığın dinamik inkişafı, birgə investisiyaların təşviqi barədə fikir mübadiləsi aparıblar. İki ölkə arasında imzalanmış Hərtərəfli İqtisadi Tərəfdaşlıq Sazişinin ticarət və investisiya əməkdaşlığının dərinləşdirilməsinə töhfə verəcəyi qeyd edilib.
Bununla yanaşı, sənaye, enerji, nəqliyyat, logistika, turizm və digər istiqamətlərdə əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi imkanları müzakirə olunub. Xüsusilə bərpa olunan enerji, mədənçilik, daşınmaz əmlak, müasir infrastruktur, tranzit potensialının inkişafı, o cümlədən kənd təsərrüfatı sahələrində tərəfdaşlığın geniş perspektivlərə malik olduğu bildirilib.

The promotion of joint investments and the projects being implemented with the UAE have been reviewed.
Minister of Economy of the Republic of Azerbaijan Mikayil Jabbarov has held a meeting with the delegation led by Saeed Al Hajeri, the Minister of State at the Ministry of Foreign Affairs of the United Arab Emirates (UAE), Co-Chairman of the Cooperation Committee on the Comprehensive Strategic Partnership between Azerbaijan and the UAE.
During the meeting, the successful development of the friendly relations and strategic partnership between Azerbaijan and the United Arab Emirates was highlighted. It was noted that the high-level political dialogue creates a favorable foundation for deepening the economic cooperation, increasing mutual investments and expanding the partnership across new areas.
The parties exchanged views on the activity of the Joint Intergovernmental Commission on Economic, Trade and Technical Cooperation between Azerbaijan and the UAE, the dynamic development of the business relations and the cooperation between the business communities of both countries, as well as the promotion of joint investments. It was emphasized that the Comprehensive Economic Partnership Agreement signed between the two countries will contribute to deepening the trade and investment collaboration.
Additionally, opportunities to strengthen the cooperation in industry, energy, transport, logistics, tourism and other areas were discussed. The parties highlighted that there are wide prospects for the partnership specifically in renewable energy, mining, real estate, modern infrastructure, the development of transit potential, and agriculture.