Azərbaycan–ABŞ iqtisadi əməkdaşlığının genişləndirilməsi müzakirə olunub
Ölkəmizdə həyata keçirilən prioritet sahələr üzrə təşəbbüslərdə ABŞ şirkətlərinin iştirak imkanları nəzərdən keçirilib.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov ABŞ Dövlət Departamentinin İqtisadi, Enerji və Biznes Məsələləri Bürosunun baş müşaviri Rebekka Neffin və ABŞ-nin Ticarət və İnkişaf Agentliyinin (USTDA) Avropa və Avrasiya üzrə ölkə meneceri Sara Leminqin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətləri ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan ilə ABŞ arasında münasibətlərin strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəldiyi vurğulanıb, iqtisadi əlaqələrin daha da gücləndirilməsi üçün formalaşmış səmərəli mühit qeyd edilib. Tərəflər mövcud əməkdaşlıq potensialından daha effektiv istifadə olunmasının vacibliyini diqqətə çatdırıblar.
Müzakirələr zamanı enerji dəhlizləri, “Beynəlxalq Sülh və Rifah naminə Tramp Marşrutu” (TRIPP) təşəbbüsü, Strateji Tərəfdaşlıq Xartiyasının iqtisadi və kommersiya sütunları üzrə əməkdaşlıq imkanları ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Bununla yanaşı, ölkəmizdə həyata keçirilən infrastruktur və nəqliyyat layihələri, rəqəmsallaşma, süni intellekt və digər prioritet sahələr üzrə təşəbbüslərdə ABŞ şirkətlərinin iştirak imkanları nəzərdən keçirilib.
Görüş çərçivəsində qarşılıqlı investisiyaların təşviqi, innovasiya və texnologiya sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi perspektivləri də müzakirə olunub. Tərəflər iqtisadi-ticari əlaqələrin inkişaf etdirilməsi və birgə layihələrin reallaşdırılması istiqamətində əməkdaşlığın davam etdirilməsində maraqlı olduqlarını ifadə ediblər.

The possibilities for U.S. companies to participate in the initiatives implemented in our country in priority areas have been considered.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov has met with the delegations led by Rebecca Neff, the Senior Advisor of the Bureau of Economic, Energy and Business Affairs of the U.S. Department of State, and Sara Leming, the Country Manager for Europe and Eurasia at the U.S. Trade and Development Agency (USTDA).
During the meeting, it was emphasized that the relations between Azerbaijan and the United States have been elevated to the level of the strategic partnership, and the favorable environment has been established for further strengthening the economic ties. The parties highlighted the importance of making more effective use of the existing cooperation potential.
During the discussions, an exchange of views was held on cooperation opportunities regarding energy corridors, the “Trump Route for International Peace and Prosperity” (TRIPP) initiative, and the economic and commercial components of the Strategic Partnership Charter. In addition, the possibilities for U.S. companies to participate in the infrastructure and transportation projects being implemented in our country, as well as initiatives in the fields of digitalization, artificial intelligence, and other priority areas, were considered.
Within the framework of the meeting, the prospects for promoting mutual investments and expanding cooperation in the fields of innovation and technology were also discussed. The parties expressed their interest in continuing the cooperation aimed at developing the economic and commercial relations and implementing joint projects.