Latviya ilə iqtisadi əməkdaşlığın inkişafı müzakirə olunub
Latviyanın kənd təsərrüfatı naziri ilə görüşdə ticarət, enerji, investisiya, nəqliyyat və kənd təsərrüfatı sahələrində birgə fəaliyyətin gücləndirilməsi nəzərdən keçirilib.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Latviyanın kənd təsərrüfatı naziri, Azərbaycan və Latviya arasında iqtisadi, elmi-texniki və mədəni əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Komissiyanın həmsədri Armands Krauze ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycanın Latviya ilə əlaqələrin gücləndirilməsinə önəm verdiyi vurğulanıb. Qeyd olunub ki, 2017-ci ildə ölkələrimiz arasında imzalanmış Strateji Tərəfdaşlığın Qurulmasına dair Birgə Bəyannamə ikitərəfli münasibətlərimizin dərinləşdirilməsi üçün möhkəm baza rolunu oynayır. Bildirilib ki, Latviya ilə iqtisadi-ticarət tərəfdaşlığı inkişaf edir. Ötən il və bu ilin ilk iki ayı ərzində qarşılıqlı ticarət dövriyyəsinin həcminin artması da buna dəlalət edir. Bununla belə, bu sahədə daha yüksək nəticələrə nail olmaq üçün imkanlar diqqətə çatdırılıb.
Görüşdə Azərbaycanda investorlar üçün yaradılmış əlverişli fürsətlər haqqında məlumat verilib, müxtəlif istiqamətlər, o cümlədən, birgə müəssisələrin yaradılması, tranzit daşımalar, turizm və s. üzrə işbirliyinin möhkəmləndirilməsi üçün geniş perspektivlər qeyd edilib.
Tərəflər ticarət, enerji, investisiya, nəqliyyat və kənd təsərrüfatı sahələrində birgə fəaliyyətin genişləndirilməsi imkanlarını dəyərləndiriblər.

Development of economic cooperation with Latvia discussed
During the meeting with the Minister of Agriculture of Latvia, enhancing the joint activities in the fields of trade, energy, investment, transport and agriculture has been reviewed.
Minister of Economy of the Republic of Azerbaijan Mikayil Jabbarov has held a meeting with Armands Krauze, the Minister of Agriculture of Latvia and Co-Chairman of the Intergovernmental Commission on Economic, Scientific-Technical and Cultural Cooperation between Azerbaijan and Latvia.
During the meeting, it was emphasized that Azerbaijan attaches importance to strengthening the relations with Latvia. The parties noted that the Joint Declaration on the Establishment of the Strategic Partnership signed between our countries in 2017 plays the role of a solid basis for deepening our bilateral relations. It was underlined that the economic and trade partnership with Latvia is developing. Last year and within the first two months of this year, the increase of the mutual trade turnover volume is the best indicator of it. Opportunities to achieve better results in this field were highlighted.
At the meeting, information was provided on the favorable opportunities created for investors in Azerbaijan. Additionally, wide perspectives for establishing joint ventures, as well as strengthening cooperation in transit transportation, tourism and other areas were highlighted.
The parties also evaluated opportunities to expand joint activities in the fields of trade, energy, investment, transport and agriculture.