Türkmənistanla iqtisadi əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri dəyərləndirilib
İqtisadiyyat Nazirliyində Türkmənistanın Nazirlər Kabineti sədrinin müavini ilə keçirilən görüşdə iqtisadi əməkdaşlığın prioritetləri müzakirə olunub.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Türkmənistanın Nazirlər Kabineti sədrinin müavini, Azərbaycan Respublikası ilə Türkmənistan arasında iqtisadi və humanitar sahələrdə əməkdaşlıq üzrə Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın həmsədri Nökərqulı Ataqulıyevlə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan–Türkmənistan iqtisadi əməkdaşlığının mövcud vəziyyəti və inkişaf perspektivləri dəyərləndirilib. Ölkələrimiz arasında iqtisadi tərəfdaşlığın davamlı inkişafının önəmi vurğulanıb. Türkmənistanla ticarət və investisiya əməkdaşlığının möhkəmləndirilməsi potensialı qeyd edilib. Bununla yanaşı, müxtəlif istiqamətlər üzrə qarşılıqlı faydalı işbirliyi, birgə layihələrin həyata keçirilməsi üçün imkanlar diqqətə çatdırılıb.
Tərəflər ikitərəfli əməkdaşlığın strateji prioritetlərini, enerji, nəqliyyat-tranzit, logistika və digər sahələrdə birgə fəaliyyətin genişləndirilməsini müzakirə ediblər.

Prospects for development of economic cooperation with Turkmenistan evaluated
The priorities of the economic cooperation have been explored at the meeting held with the Deputy Chairman of the Cabinet of Ministers of Turkmenistan at the Ministry of Economy.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov has held a meeting with Nokerguly Atagulyev, the Deputy Chairman of the Cabinet of Ministers of Turkmenistan, Co-Chairman of the Joint Intergovernmental Commission on Cooperation in the Economic and Humanitarian Fields between the Republic of Azerbaijan and Turkmenistan.
During the meeting, the current state and development prospects of the economic cooperation between Azerbaijan and Turkmenistan were assessed. The importance of the continued development of the economic partnership between our countries was highlighted. The potential for strengthening the trade and investment cooperation with Turkmenistan was noted. Additionally, the mutually beneficial cooperation across various fields, as well as opportunities to implement joint projects were underlined.
The parties discussed the strategic priorities of the bilateral cooperation, and the expansion of joint activities in energy, transport-transit, logistics and other areas.