İpək Yolu Fondu ilə əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edilib
İqtisadiyyat Nazirliyində İpək Yolu Fondunun baş icraçı direktorunun müavini ilə görüşdə investisiya əməkdaşlığı məsələləri müzakirə edilib.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov İpək Yolu Fondunun baş icraçı direktorunun müavini, İnvestisiya Komitəsinin üzvü Si Xinbo ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və Çin arasında münasibətlərin strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəldiyi vurğulanıb. İki ölkə arasında iqtisadi əlaqələrin davamlı inkişaf etdiyi qeyd edilib. Ölkəmizdə iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi istiqamətində həyata keçirilən islahatlar və yaradılmış əlverişli investisiya mühiti barədə məlumat verilib. Qeyri-neft-qaz sektoru, texnologiya transferi və dayanıqlı inkişaf, xüsusilə innovasiya sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsinin əhəmiyyəti diqqətə çatdırılıb.
Tərəflər iqtisadi tərəfdaşlığın dərinləşdirilməsi üzrə təşəbbüslər, o cümlədən Azərbaycan İnvestisiya Holdinqi və İpək Yolu Fondu arasında birgə investisiya fondunun yaradılması ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar. Sənaye, enerji, maliyyə və digər prioritet sahələrdə investisiya layihələrinin həyata keçirilməsi və maliyyələşmə mexanizmlərinin genişləndirilməsi nəzərdən keçirilib.

At the Ministry of Economy, investment cooperation issues have been discussed during the meeting with the Deputy Chief Executive Officer of the Silk Road Fund.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov has met with Si Xinbo, the Deputy CEO of the Silk Road Fund and a member of its Investment Committee.
During the meeting, it was emphasized that relations between Azerbaijan and China have risen to the level of a strategic partnership. It was noted that the economic ties between the two countries continue to develop steadily. Information was provided on the reforms implemented to diversify Azerbaijan’s economy and the favorable investment environment created in the country. The importance of expanding cooperation in the non-oil and gas sector, technology transfer, sustainable development, and especially innovation was highlighted.
The parties exchanged views on initiatives to deepen economic partnership, including the establishment of a joint investment fund between the Azerbaijan Investment Holding and the Silk Road Fund. The implementation of investment projects in industry, energy, finance, and other priority sectors, as well as the expansion of financing mechanisms, was also reviewed.