İqtisadiyyat Nazirliyində Avropa Komissiyasının Genişlənmə və Şərq Qonşuluğu üzrə baş direktoru ilə keçirilmiş görüşdə Avropa İttifaqı ilə qarşılıqlı iqtisadi əlaqələrə dair müzakirə aparılıb.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Avropa Komissiyasının Genişlənmə və Şərq Qonşuluğu üzrə baş direktoru Gert Yan Koopman ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycanın Avropa İttifaqı ilə iqtisadi əməkdaşlığa önəm verdiyi vurğulanıb. Bildirilib ki, ölkəmizin əlverişli işgüzar mühiti avropalı investorlar üçün geniş imkanlar təqdim edir.
Tərəflər qarşılıqlı iqtisadi əməkdaşlığın mövcud vəziyyəti və gələcək inkişaf perspektivləri ətrafında müzakirələr aparıblar. Aİ-nin Azərbaycanın regional nəqliyyat və əlaqəlilik təşəbbüslərinə dəstək imkanları dəyərləndirilib.

Meeting held with Director General for Enlargement and Eastern Neighbourhood at European Commission
During the meeting with the Director General for Enlargement and Eastern Neighbourhood at the European Commission, the mutual economic relations with the European Union (EU) have been explored.
Minister of Economy of the Republic of Azerbaijan Mikayil Jabbarov has held a meeting with Gert Jan Koopman, the Director General for Enlargement and Eastern Neighbourhood at the European Commission.
It was highlighted at the meeting that Azerbaijan attaches great importance to the economic cooperation with the European Union. It was noted that the favorable business climate of our country offers wide opportunities for European investors.
The parties held discussions on the current state of the mutual economic cooperation and future prospects for development. The possibilities for the EU to support Azerbaijan's regional transport and connectivity initiatives were evaluated.