XRG-nin “Cənub Qaz Dəhlizi” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətində pay əldə etməsinə dair Əsas Şərtlərlə bağlı Razılaşma imzalanıb
Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində keçirilən ADIPEC Sərgisi və Konfransı çərçivəsində ADNOC şirkətinin beynəlxalq enerji investisiya qolu olan XRG tərəfindən Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyindən “Cənub Qaz Dəhlizi” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətində pay əldə olunmasına dair hüquqi öhdəlik yaratmayan Əsas Şərtlərlə bağlı Razılaşma imzalanıb. Sənəd Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin bu ilin sentyabrında ölkəmizdə səfərdə olan Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Prezidenti Şeyx Məhəmməd bin Zayed Al Nəhyanla görüşü çərçivəsində mübadilə edilən “Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi ilə XRG ASC arasında Cənub Qaz Dəhlizində investisiya haqqında Anlaşma Memorandumu”na uyğun olaraq imzalanıb.
Razılaşmanı iqtisadiyyat naziri, SOCAR-ın Müşahidə Şurasının sədri Mikayıl Cabbarov və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin sənaye və qabaqcıl texnologiyalar naziri, XRG-nin icraçı sədri, baş icraçı direktoru Sultan Əhməd Əl-Cabir imzalayıblar.
Bu razılaşma SOCAR və XRG arasında əməkdaşlığı qaz hasilatından Avropada enerji təchizatını şaxələndirmək istəyən bazarlara enerji resurslarının etibarlı çatdırılmasına qədər genişləndirmək potensialına malikdir. Eyni zamanda Azərbaycan ilə Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri arasında strateji tərəfdaşlığa əsaslanan münasibətlərin, o cümlədən iqtisadi əlaqələrin, enerji layihələri üzrə əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsinə, həmçinin ölkəmizin iqtisadi inkişafına və etibarlı tərəfdaş kimi rolunun daha da möhkəmlənmasinə töhfə verəcək.
İmzalanan sənəd SOCAR ilə XRG/ADNOC arasında əldə olunan üçüncü razılaşmadır. Belə ki, tərəflər bundan öncə SARB və Umm Lulu yataqlarında iştirak payının SOCAR-a verilməsi, həmçinin ADNOC şirkətinə “Abşeron” qaz-kondensat yatağında iştirak payının satışına dair razılıq əldə ediblər.
Qeyd edək ki, 2014-cü ildə fəaliyyətə başlamış “Cənub Qaz Dəhlizi” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti qaz hasilatı üzrə aktivlərdə və ümumi uzunluğu 3500 kilometr olan boru kəməri şəbəkəsində paya malikdir. Bu infrastruktur illik 26 milyard kubmetr  həcmədək nəql gücünə malik olmaqla Xəzər hövzəsindən təbii qazın Türkiyə üzərindən Cənubi Avropaya nəqlinə imkan yaradır.

Heads of Terms regarding XRG's acquisition of shares in "Southern Gas Corridor" CJSC signed
Within the framework of the ADIPEC Exhibition and Conference held in the United Arab Emirates, the Heads of Terms were signed between XRG, the international energy investment platform of ADNOC, and the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan. The Heads of Terms concern the potential acquisition of shares in the "Southern Gas Corridor" Closed Joint Stock Company, based on non-binding principal terms. The document was signed in accordance with the "Memorandum of Understanding on Investment in the Southern Gas Corridor between the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan and XRG OJSC" exchanged within the framework of the meeting of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev with President of the United Arab Emirates Sheikh Mohamed bin Zayed Al Nahyan, who was visiting our country in September of this year.
The agreement was signed by Mikayil Jabbarov, Minister of Economy and Chairman of SOCAR's Supervisory Board, and Sultan Ahmed Al Jaber, Minister of Industry and Advanced Technology of the United Arab Emirates, Executive Chairman and CEO of XRG.
This agreement has the potential to expand the cooperation between SOCAR and XRG, from gas production to reliable energy resource delivery to markets that seek to diversify energy supply in Europe. Additionally, it will contribute to strengthening the strategic partnership relations between Azerbaijan and the United Arab Emirates, enhancing the economic ties, expanding collaboration on energy projects, and further supporting the economic development of Azerbaijan, as well as its role as a reliable partner.
The signed document is the third agreement reached between SOCAR and XRG/ADNOC. The parties previously reached an agreement on the transfer of a stake in the SARB and Umm Lulu fields to SOCAR, as well as the sale of a stake in the Absheron gas and condensate field to ADNOC.
It is noteworthy that the “Southern Gas Corridor” Closed Joint Stock Company, which began operating in 2014, has a stake in gas production assets and a pipeline network with a total length of 3,500 kilometers. This infrastructure, with an annual transport capacity of up to 26 billion cubic meters, allows for the transportation of natural gas from the Caspian basin to Southern Europe via Türkiye.