Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Sabirabadda pambıq emalı zavodunun fəaliyyəti ilə tanış olub
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev oktyabrın 28-də Sabirabad Sənaye Məhəlləsində “Taşobası” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətinin (MMC) pambıq emalı zavodunun fəaliyyəti ilə tanış olub.
2023-cü ildə Sabirabad Sənaye Məhəlləsinin rezidenti kimi qeydiyyata alınan “Taşobası” MMC-nin pambıq emalı zavodunda Türkiyə, Almaniya və İtaliya texnologiyalarının tətbiqi ilə mahlıc və texniki çiyid istehsal olunur.
Zavodun layihə dəyəri 3,3 milyon manatdır. Müəssisə ildə 8 min ton mahlıc, 10 min ton texniki çiyid istehsalı gücünə malikdir. İstehsal olunan məhsullar daxili bazarın tələbatının ödənilməsinə və ixraca yönəldilir. İndiyədək istehsal edilən məhsulun dəyəri 2,6 milyon manat olan hissəsi satılıb ki, bunun da 2,2 milyon manatı ixracın payına düşür. Zavodda xammal kimi Neftçala, Salyan, Sabirabad və Saatlı rayonlarında yetişdirilən pambıqdan istifadə olunur. Bu isə öz növbəsində pambıq sahələrində 300 nəfərin mövsümi işlə təmin olunmasına şərait yaradır. Ümumilikdə zavodda 80 nəfərlik iş yeri yaradılıb.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev visited cotton processing plant in Sabirabad
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev visited the cotton processing plant of “Tashobasi” LLC in the Sabirabad Industrial District on October 28.
Registered as a resident of the Sabirabad Industrial District in 2023, the plant produces lint and technical fiber using technologies from Türkiye, Germany, and Italy.
The total project value is 3.3 million manats. Its annual production capacity is 8,000 tons of lint and 10,000 tons of technical fiber. The manufactured products serve both domestic and export markets. To date, products worth 2.6 million manats have been sold, including 2.2 million manats in exports. Cotton grown in Neftchala, Salyan, Sabirabad, and Saatli districts is used as raw material, creating seasonal employment for 300 people in cotton fields. Overall, 80 permanent jobs have been created at the plant.