Sabirabad Sənaye Məhəlləsində toxum istehsalı müəssisəsinin fəaliyyəti ilə tanışlıq olub
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev oktyabrın 28-də Sabirabad Sənaye Məhəlləsində “Azera Toxumçuluq” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətinin (MMC) toxum istehsalı müəssisəsinin fəaliyyəti ilə tanış olub.
“Azera Toxumçuluq” MMC 2021-ci ildə Sabirabad Sənaye Məhəlləsinin rezidenti kimi qeydiyyata alınıb.
Burada Türkiyənin qabaqcıl texnologiyalarının tətbiqi ilə standart və hibrid toxum istehsalı müəssisəsi qurulub. Hazırda burada bir sıra toxumluq kənd təsərrüfatı məhsulları istehsal olunur. Müəssisə ildə 500 ton yonca, 800 ton hibrid qarğıdalı, 350 ton hibrid günəbaxan, 2 min ton arpa, 2 min ton buğda toxumu istehsalı gücünə malikdir. Müəssisədə Sabirabad Pilot Aqroparkda yetişdirilən, həmçinin regionun kiçik, orta və iri fermer təsərrüfatlarından əldə olunan toxumlar xammal kimi istifadə edilir.
Qeyd edək ki, layihə dəyəri 2,5 milyon manat olan müəssisədə daimi iş yerlərinin sayı 20-yə çatdırılacaq. İşçilərin Sabirabad və ətraf rayonlardan cəlb edilməsi nəzərdə tutulur.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev familiarized himself with the activities of the seed processing facility owned by “Azera Tokhumchulug” Limited Liability Company (LLC) in the Sabirabad Industrial District on October 28.
“Azera Tokhumchulug” LLC was registered as a resident of the Sabirabad Industrial District in 2021.
A facility for the production of standard and hybrid seeds has been established here using advanced Turkish technologies. Currently, several types of seed crops are produced at the facility. The facility has an annual production capacity of 500 tons of alfalfa seeds, 800 tons of hybrid corn, 350 tons of hybrid sunflower, 2,000 tons of barley, and 2,000 tons of wheat seeds. Seeds grown at the Sabirabad Pilot Agricultural Park, as well as those obtained from small, medium, and large farming enterprises in the region, are used as raw materials at the facility.
The facility, with a project value of 2.5 million manats, will provide 20 permanent jobs. It is planned to employ workers from Sabirabad and the surrounding districts.