“PowerChina Resources Ltd.” şirkətinin sədri ilə görüş keçirilib
Çinlə bərpa olunan enerji sahəsində sərmayə qoyuluşu, ixrac potensialının artırılması və dövlət-özəl tərəfdaşlığı əsasında su resurslarının səmərəli idarə olunması və çirkab suların təmizlənməsi üzrə layihələrin reallaşdırılması imkanları müzakirə olunub.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov “PowerChina Resources Ltd.” şirkətinin sədri Conq Haysianq ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan ilə Çin arasında əlaqələrin dinamik inkişafı, son illər imzalanmış strateji sənədlər və əldə olunmuş razılaşmaların uğurla icrasından məmnunluqla qeyd edilib. Vurğulanıb ki, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizdə həyata keçirilən iqtisadi islahatlar, “yaşıl enerji” və dayanıqlı inkişaf hədəfləri Azərbaycan-Çin əməkdaşlığı üçün yeni imkanlar açır.
Tərəflər müasir texnologiyaların və innovativ həllərin tətbiqi sahəsində əməkdaşlığın perspektivləri, birgə fəaliyyətin şaxələndirilməsinin vacibliyini vurğulayıblar. Həmçinin, bərpa olunan enerji sahəsinə sərmayə qoyuluşu, ixrac potensialının artırılması və dövlət-özəl tərəfdaşlığı əsasında su resurslarının səmərəli idarə olunması və çirkab suların təmizlənməsi üzrə layihələrin reallaşdırılması imkanlarını nəzərdən keçiriblər.
Vurğulanıb ki, Azərbaycan-Çin əməkdaşlığı çərçivəsində həyata keçiriləcək layihələr ölkəmizin yaşıl enerji keçidinə, ixrac potensialının genişlənməsinə və ekoloji dayanıqlığın gücləndirilməsinə xidmət edir.
Qeyd edək ki, “PowerChina Resources Ltd.” dünya miqyasında enerji, infrastruktur və tikinti sahələrində geniş layihələr həyata keçirən aparıcı Çin şirkətlərindən biridir. Şirkət elektrik enerjisi istehsalı, bərpa olunan enerji, hidroenerji, külək və günəş stansiyalarının inşası, həmçinin su təsərrüfatı və irimiqyaslı infrastruktur layihələri üzrə zəngin təcrübəyə malikdir. Şirkətin qlobal əməkdaşlıq şəbəkəsi, eləcə də “SOCAR Green” kimi tərəfdaşlarla birgə həyata keçirdiyi layihələr regionun enerji təhlükəsizliyinin möhkəmləndirilməsinə və ekoloji baxımdan təmiz texnologiyaların təşviqinə töhfə verir.

Investment opportunities in renewable energy with China, increasing export potential, and implementing projects on efficient water resource management and wastewater treatment based on public-private partnerships (PPP) were discussed.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov met with Zhong Haixiang, the Chairman of PowerChina Resources Ltd.
The meeting highlighted the dynamic development of relations between Azerbaijan and China, expressing satisfaction with the successful implementation of strategic documents and agreements signed in recent years. It was emphasized that the economic reforms led by President Ilham Aliyev, along with the goals of green energy and sustainable development, open new opportunities for the Azerbaijan-China cooperation.
Both parties underlined the prospects for cooperation in the application of modern technologies and innovative solutions, as well as the importance of diversifying joint activities. They also reviewed opportunities for investment in renewable energy, increasing export potential, and carrying out projects on efficient water resource management and wastewater treatment based on public-private partnerships.
It was stressed that the projects implemented within the framework of the Azerbaijan-China cooperation contribute to the country’s transition to green energy, expansion of export potential, and strengthening of ecological sustainability.
It is noteworthy that PowerChina Resources Ltd. is one of the leading Chinese companies globally involved in large-scale projects in energy, infrastructure, and construction. The company has extensive experience in electricity production, renewable energy, hydroelectric, wind, and solar power plants construction, as well as water management and large infrastructure projects. The company’s global cooperation network, along with projects realized jointly with partners like “SOCAR Green,” contributes to enhancing the regional energy security and promoting environmentally friendly technologies.