Fövqəladə hal nəticəsində məhv olmuş yaşayış sahələrinin əvəzlənməsi və qeydiyyatı asanlaşır
Ölkəmizdə daşınmaz əmlak üzərində hüquqların qeydiyyatı sahəsində prosedurların sadələşdirilməsi, vətəndaş məmnunluğunun təmin olunması və qanunvericilik bazasının təkmilləşdirilməsi istiqamətində sistemli tədbirlər həyata keçirilir.Bu baxımdan, 14 iyul 2025-ci il tarixində qəbul edilmiş “Torpaq, Mülki, Mənzil, Şəhərsalma və Tikinti Məcəllələrində, “Bələdiyyə torpaqlarının idarə edilməsi haqqında”, “Bələdiyyə torpaqlarının ayrılmasına dair sənədlərin hazırlanması və razılaşdırılması qaydaları haqqında Əsasnamənin təsdiq edilməsi barədə” və “Daşınmaz əmlakın dövlət reyestri haqqında” Azərbaycan Respublikasının qanunlarında dəyişiklik edilməsi barədə” Qanunun tətbiqi xüsusi önəm kəsb edir.
Dəyişikliklərə əsasən, fövqəladə hal nəticəsində məhv olmuş yaşayış sahələrinin yerləşdiyi torpaq sahələrində yeni yaşayış sahələrinin tikintisi məqsədəuyğun hesab edilmədikdə həmin torpaq sahələrinin əvəzinə torpaq sahələri dövlət ehtiyat fondu torpaqlarından ayrılacaq. Bu mümkün olmadıqda isə mütənasib dəyərdə bələdiyyə mülkiyyətində olan torpaqlar istifadəyə yönəldiləcək. Belə olan halda torpaq sahələri bələdiyyə tərəfindən hərrac keçirilmədən və aidiyyəti dövlət qurumlarının rəyləri tələb olunmadan təqdim ediləcək. Qanunla aşağıdakı hallarda tikinti işləri fövqəladə hal nəticəsində məhv olmuş əmlakın yerləşdiyi torpaq sahəsində deyil, yeni torpaq sahəsində aparılır:
·Torpaq sahəsi təbii fəlakət baxımından tikinti üçün yüksək riskli ərazi olduqda;
·Torpaq sahəsinin təyinatına görə tikinti aparılmasına icazə verilmədikdə;
·Torpaq sahəsi kommunikasiya xətlərinin mühafizə zonalarında yerləşdikdə.
Bu səbəblər Fövqəladə Hallar Nazirliyi tərəfindən aparılan araşdırma nəticəsində müəyyən ediləcək və nəticə barədə vətəndaşa məlumat veriləcək.
Qanun vətəndaşın maraq və mənafelərini nəzərə almaqla dövlət tərəfindən torpaqların qorunması və səmərəli istifadəsini təmin edir. Belə ki, vətəndaş yaşayış sahəsinin yeni torpaq sahəsində tikintisi ilə razılaşmadıqda onun maraqları nəzərə alınır, əvvəlki torpaq sahəsinin dəyəri mülkiyyətçiyə ödənilməklə dövlətin mülkiyyətinə keçir.
Qanunla fövqəladə hal nəticəsində məhv olmuş əmlakın əvəzinə dövlət vəsaiti hesabına tikilmiş yeni yaşayış sahələri üzərində hüquqların qeydiyyatı ilə bağlı məsələlər də tənzimlənib.

Compensation and registration of residential areas destroyed as a result of emergencies simplified
Systematic measures are being implemented in our country to simplify procedures for the registration of rights to real estate, ensure citizen satisfaction, and improve the legislative framework. In this regard, the implementation of the Law adopted on July 14, 2025, ‘On Amendments to the Land, Civil, Housing, Urban Planning, and Construction Codes, the Laws of the Republic of Azerbaijan on the Management of Municipal Lands, on the Preparation and Coordination of Documents for the Allocation of Municipal Lands, and on the State Register of Real Estate’ is of particular importance.
According to the amendments, if it is deemed inappropriate to construct new residential premises on land plots where residential areas were destroyed due to an emergency, replacement land plots will be allocated from the state reserve fund. If this is not possible, land plots owned by municipalities of equivalent value will be allocated for use. In such cases, the land plots will be provided by the municipality without holding an auction and without requiring opinions from the relevant state authorities. The law stipulates that in the following cases, construction works are carried out not on the land plots where property was destroyed due to an emergency, but on the new land plots:
•           if the land plot is classified as a high-risk area for construction due to a natural disaster;
•           if construction is not permitted on the land plot according to its designated use;
•           if the land plot is located within the protection zones of utility lines.
These reasons will be determined based on the investigation conducted by the Ministry of Emergency Situations, and the citizen will be informed of the results.
The law ensures the protection and efficient use of land by the state while taking into account the interests and rights of citizens. Specifically, if a citizen does not agree to the construction of a residential area on a new land plot, their interests are taken into account, and the value of the previous land plot is paid to the owner, transferring ownership to the state.
The law also regulates issues related to the registration of rights over new residential properties constructed with state funds as replacements for property destroyed due to emergencies.