ABŞ ilə iqtisadi əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri müzakirə edilib
İqtisadiyyat Nazirliyində keçirilmiş görüşdə ABŞ ilə iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsi barədə müzakirə aparılıb.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov ABŞ-nin Azərbaycan Respublikasındakı Səfirliyinin müvəqqəti işlər vəkili Emi Karlonla görüşüb.
Görüşdə ölkəmizin ABŞ ilə münasibətlərin inkişafına önəm verdiyi vurğulanıb. Bildirilib ki, Azərbaycan və ABŞ arasında iqtisadi-ticarət, enerji, investisiya, nəqliyyat-tranzit, sənaye və digər sahələrdə əməkdaşlığın inkişafı üçün böyük perspektivlər var.
Tərəflər ölkələrimiz arasında iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün mövcud potensialın birgə təşəbbüslərlə reallaşdırılması imkanlarını nəzərdən keçirib, qarşılıqlı maraqlar çərçivəsində həyata keçirilən layihələrin regionun inkişafı üçün önəmi qeyd olunub.
Görüşdə Azərbaycanın etibarlı enerji tərəfdaşı, Avropa və Mərkəzi Asiya ölkələri arasında regional mərkəz kimi strateji mövqeyi vurğulanıb, Orta Dəhlizin perspektivləri, iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində tərəfdaşlığın inkişafı barədə fikir mübadiləsi aparılıb.

Prospects for development of economic cooperation with USA discussed
At the meeting held at the Ministry of Economy, discussions were held on expanding economic cooperation with the United States.
Economy Minister Mikayil Jabbarov met with Emily Carlon, the Chargé d’Affaires ad interim of the United States Embassy in the Republic of Azerbaijan.
At the meeting, it was emphasized that our country values the development of relations with the United States. It was noted that there are great prospects for the development of cooperation between Azerbaijan and the United States in the fields of economic trade, energy, investment, transport-transit, industry, and other sectors.
The parties discussed the possibilities of jointly realizing the existing potential for expanding economic cooperation between our countries through joint initiatives and highlighted the importance of projects implemented within the framework of mutual interests for the development of the region.
At the meeting, Azerbaijan's strategic position as a reliable energy partner and a regional hub among European and Central Asian countries was emphasized, and discussions were held on the prospects of the Middle Corridor and the development of partnerships in various sectors of the economy.